Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
MaWro

Najważniejszy wynalazek człowiek prehistorycznego

Rekomendowane odpowiedzi

Jakich?

Już to gdzieś tu pisałem.

Chociażby intencjonalne pochówki.

Chociażby niskie położenie krtani.

Chociażby wykształcony ośrodek Broki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Capricornus, zadajesz pytanie bardzo ciekawe: Czy neandertalczyk mówił? 12000-15000 p.n.e; wtedy kiedy homo sapiens rywalizował z neadertalczykami już znamy systemy notacji, pisma: np. Kość z Ksar Akil i inne - bardzo podobny system notacji do tego co pojawia się w inskrypcjach z Ogham 3 wieku naszej ery. https://en.wikipedia.org/wiki/Ogham_inscription

Oczywiście takie oznaczenia, niektóre z nich, na kościach także mogły być zdobnictwem - tu mam na myśli te z jaskini maszyckiej u nas, - nie przypomina systemu. Z tym że archeolodzy ten system "Ksar Akil" zakwalifikowali jako kalendarz lub "liczydło" do liczenia ubitej zwierzyny. Są pewne przesłanki, żeby w to wątpić a upatrywać w tych niektórych kościach jakieś pismo.

Tak więc ja uważam, że najważniejszym wynalazkiem ludu prehistorycznego jest pismo, nawet język pisany - wcale więc  to sumeryjskie czy inne nie musi być najstarsze.

 

 

Szukałem tej kości z Ksar Akil " jest ona w książce "Jak powstało pismo" Schmandt-Besserat (nudna strasznie), więc znalazłem inne w necie:

https://www.researchgate.net/figure/301632060_fig4_Figure-4-An-engraved-bone-plaque-88-cm-from-Grotte-du-Tai-France-ca-12000-years

 

ishango-bones.jpg?height=261&width=320

Edytowane przez Dziejopis

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
3 godziny temu, Dziejopis napisał:

Są pewne przesłanki, żeby w to wątpić a upatrywać w tych niektórych kościach jakieś pismo.

Tak więc ja uważam, że najważniejszym wynalazkiem ludu prehistorycznego jest pismo, nawet język pisany - wcale więc  to sumeryjskie czy inne nie musi być najstarsze.

 

Tu mamy problem definicji. Dotychczas mi mówiono, że historia to dzieje opisane, czyli dzieje tych społeczeństw, które znały pismo. Z naszego punktu widzenia zaczyna się od wydarzeń, które są opisane pismem, przez współczesnych historyków rozumianym.

 

Z tego punktu widzenia nie trzeba znać żadnych innych faktów, żeby stwierdzić, iż najważniejszym wynalazkiem prehistorii jest pismo. Po prostu ono przenosi nas z prehistorii do historii.

 

Oczywiście pod warunkiem, że jest dla nas zrozumiałe. Tylko że jeśli są to niezrozumiałe znaki, skąd możemy wiedzieć, że to pismo?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, jancet napisał:

Oczywiście pod warunkiem, że jest dla nas zrozumiałe. Tylko że jeśli są to niezrozumiałe znaki, skąd możemy wiedzieć, że to pismo?

Tego już się myślę nie dowiemy, znając historię rozszyfrowywania "Pisma klinowego" które miało materiał porównawczy  (tłumaczenie na inny język klinowy), a rozszyfrowywanie trwało grube ponad 100 lat, może 150 lat - nie pamiętam dokładnie, tutaj nie mamy niczego praktycznie. Nawet jakby przypuszczano, że to rzeczywiście zapisany język i byłby przykładem takim jak Ogham (dawny irlandzki chyba także może piktyjski). To nie ma żadnego zabytku gdzie można by powiązać dane kości "jako tłumaczenia" - tak jak to było przy piśmie klinowym. Tak samo nie ma żadnych obrazków, jak z Behistun, które by coś podpowiadały i ułatwiały. Co za ludy je pozostawiły? itp. Nie znamy też żadnego języka sięgającego, w przybliżeniu, tak daleko: 12000 lat p.n.e- więc już wiadomo, że się niczego nie dowiemy. Tak tylko podałem to jako ciekawostkę

 

P.S.  książki z poprzedniego postu "Jak powstało pismo" (Schmandt Besserat): nie polecam bo jest ona nie o piśmie a o liczmanach i wyłącznie archeologiczna. Autorka urabia wszystkie niemal znaleziska "do liczenia". Można się zanudzić jak przez całą książkę archeologiczne kamyczki liczmany  ukazuje.

Edytowane przez Dziejopis

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
W dniu 5.10.2017 o 1:04 AM, Dziejopis napisał:

Tego już się myślę nie dowiemy

 

Ja nie jestem aż tak sceptyczny. Może się jednak kiedyś dowiemy, że to było pismo, może się dowiemy, że to nie było pismo, może - za naszego życia - niczego interesującego się nie dowiemy.

 

Na dziś - nie wiemy, czy to było pismo.

 

Co nie zmienia faktu, że wynalazek pisma (pod warunkiem, że potrafimy je odczytać) jest najważniejszym wynalazkiem prehistorii, bo przenosi nas do historii.

 

To tak z definicji, więc nie ma o czym gadać.

 

Ale w tym wątku chyba o coś innego chodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
W dniu 8.10.2017 o 10:47 AM, secesjonista napisał:

 

Jakiej?

 

"prehistoria

1. «okres dziejów ludzkości od pojawienia się człowieka do powstania pierwszych źródeł pisanych»".
Słownik Języka Polskiego PWN, https://sjp.pwn.pl/szukaj/prehistoria.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.10.2017 o 10:06 PM, jancet napisał:

wynalazek pisma (pod warunkiem, że potrafimy je odczytać) jest najważniejszym wynalazkiem prehistorii, bo przenosi nas do historii.

 

Tylko jest pytanie.

Czy pismo to ostatni wynalazek prehistorii czy może pierwszy historii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
20 minut temu, Capricornus napisał:

 

Tylko jest pytanie.

Czy pismo to ostatni wynalazek prehistorii czy może pierwszy historii?

 

Ot Capricornus zagwozdkę zadał.

 

No ale skoro historia, to te przeszłe wydarzenia, które są opisane, zaś chyba nie istnieje opis wynalezienia pisma, to jednak ostatni wynalazek prehistorii :P.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, jancet napisał:

to jednak ostatni wynalazek prehistorii :P.

 

Nie ma pisma, nie ma historii, jest pismo, jest historia.

To by jednak wskazywało na pierwszy wynalazek historii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
19 godzin temu, Capricornus napisał:

Nie ma pisma, nie ma historii, jest pismo, jest historia.

To by jednak wskazywało na pierwszy wynalazek historii.

 

Jeśli fakt wynalezienia pisma został opisany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.