Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Wilson i jego program

Recommended Posts

Estera   

Jak oceniacie słynny program prezydenta Wilsona? Zapraszam do dyskusji!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gnome   
Jak oceniacie słynny program prezydenta Wilsona? Zapraszam do dyskusji!

Zabierałem się do założenia takiego tematu jakiś czas, no ale jakoś zawsze schodziło a tu proszę niektórzy nie tylko myślą ale i działają :mrgreen: .

Sam program bardzo piękny, tylko jakby to rzec nieco wieloznaczny i ogólnikowy, niektóre punkty można interpretować na wiele sposobów (jak chociażby interesujący nas najbardziej punkt 13), poza tym był nieco naiwny jeżeli chodzi np. o zaniechanie tajnej dyplomacji, lub też sprawę kolonii, jednak był on wielkim krokiem naprzód w porównaniu z tym co miało miejsce w 1914 r.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   
Zabierałem się do założenia takiego tematu jakiś czas, no ale jakoś zawsze schodziło a tu proszę niektórzy nie tylko myślą ale i działają

Czasem się zdarza ;)

Wilson chciał być moralnym przywódcą świata. Niemojewski nazwał go "prezydentem imperatorem".

A jeśli chodzi o punkt 13- słowa wypowiedziane przez tak kogoś ważnego, przez potężnego członka Ententy musiały być brane pod uwagę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale co z interpretacją tego punktu? Teoretycznie wg niego Polska miała się składać z Kongresówki, Wielkopolski, Pomorza Gdańskiego, Wileńszczyzny i Lwowa (plus Górny Śląsk i część Prus).

Niby dużo, ale bez wielu ziem, które rzeczywiście wchodziły w skład II RP

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   
wieloznaczny i ogólnikowy

Też tak to bym ujął.

Ale tak z drugiej strony postanowienia te nie mogły wejść w życie tak po prostu, od zaraz. Pamięć człowieka od razu nie wymazuje w sobie działaś i czynów, które zostały wyrządzone jej posiadaczowi. A poza tym Niemcy już od razu po tym głosili, że jest to rewizja. Inne kraje też nie chciały zapomnieć o tych kilku latach. Myślę, że ten okres międzywojenny był tylko takim przygotowaniem na szerszą kontynuację I wojny światowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawą sprawą jest jak wykluwały się te pomysły, Wilson wreszcie utajnił działania i prace grupy pod wodzą (fakt, że formalną) Sidneya Mezesa, wreszcie jego domeną była filozofia religii.

Czy aby nie był to pierwszy przypadek użycia pomocy, tak rozpowszechnionych dziś thik-tank?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.