Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andreas

Gawriło Princip i organizacja ''Czarnej Ręki''

Recommended Posts

Andreas   

Witam!

Osławionego Gawriło Principa chyba każdy zna.Tenże student zastrzelił 28. czerwca następcę tronu księcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie.

Co nim kierowało?Czy tylko organizacja ''Czarnej Ręki'' czy też może któryś z wywiadów europejskich?Czy była to tylko inicjatywa Serbów?Czy to im tak naprawdę zależało na zabójstwie Ferdynanda?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   
Witam!

Osławionego Gawriło Principa chyba każdy zna.

No pewnie, że każdy zna! 8) Ee, a kto to taki? ;)

(żartuję)

Tak naprawdę to prawdy chyba nigdy nie poznamy o kulisach zamachu na arcyksięcia. Który dziedzic mocarstw sprzed I wojny światowej przyzna się do winy za przyczynę wybuchu I wojny światowej? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podobno podczas procesu Gavrilo Princip miał powiedzieć: "Uważałem arcyksięcia za naszego śmiertelnego wroga." Może kierowały nim pobudki osobiste, może walczył w imię wyższej idei, która została mu wpojona przez organizację "Czarna Ręka". Wiadomo powszechnie jak młodzi ludzie są podatni na wpływy innych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Narya: można spróbować zaryzykować ocenę temu kto pociągal za sznurki zamachu oceniając kto w 1914 roku najbardziej zyskiwal na zabójstwie arcyksięcia Ferdynanda i tego, że przy sztywnej postawie Serbii groziło to wojną.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Mógł w to być zamieszany wywiad niemiecki, jako że Niemcom bardzo zależało na wybuchu wojny, mógł być to równie dobrze wywiad rosyjski, zaniepokojony ekspansją austro-węgierską, jak i wywiad francuski, dążący do odzyskania Alzacji i Lotaryngii. Jednakl mogli to być sami Serbowie, kierowani desperackim ruchem obrony przec ekspansją.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.