Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Polskie powstania w oczach świata

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Jak na powstania wywoływane przez Polaków zapatrywał się świat? Może jakiś władca lub naród chciał pomóc Polakom? Jak zapatrywano się na represje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bronek   

Zależy o które powstanie chodzi. Jeżeli mowa o styczniowym, to zdecydowanie nieprzyjazne stanowisko zajmowały Stany Zjednoczone. Akurat w tym czasie toczyła się w USA wojna secesyjna i Jankesi dopatrywali się pewnej wspólnoty celów- zarówno oni jak i Rosjanie walczyli z separatystami. A kiedy Anglia i Francja zaczynały się wahać, czy jednak nie należałoby wywrzeć jakiegoś nacisku na cara, Stany Zjednoczone zagroziły, że zastosują blokadę Kanady, jeżeli jakieś nieprzyjazne względem Rosji kroki zostaną podjęte.

Ciekawie zachowali się Szwajcarzy. Przysłali do powstańców wojskowego obserwatora, pułkownika von Erlacha, aby zapoznał się w praktyce z taktyką wojny partyzanckiej. Sam von Erlach osobiście do strony polskiej nastawiony był bardzo życzliwie.

Co do represji to mocno interesował się nimi w kilkadziesiąt lat później sam Himmler. W specjalnym piśmie urzędowym zalecał oficerom SS i gestapowcom z Generalnej Guberni zapoznanie się z lekturą opracowania Oddziału Naukowego OKW na temat Powstania Styczniowego. W opracowaniu tym zostały opisane kłopoty władz carskich i sposoby opanowania sytuacji w kraju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

hyba Belgowie do dzisiaj są nam wdzięczny za powstanie i uratowanie ich od interwencji Rosji na ich terytorium.

Czy są wdzięczni to nie wiem, ale w sumie chyba być powinni :lol:

Jak na powstania wywoływane przez Polaków zapatrywał się świat? Może jakiś władca lub naród chciał pomóc Polakom?

W większości było tak, że jakiś naród, czy jednostka owszem, pomóc nam chciała, lecz na tym się tylko, z różnych powodów kończyło. Owszem, Niemcy, Francuzi, niektórzy Anglicy, Włosi, a czasem nawet Rosjanie, chcieli nam pomóc. Np. podczas powstania listopadowego, jak i po jego upadku, jakkolwiek rządy były nieprzychylnie do Polaków nastawione, to jednak ludność cywilna pomagała emigrantom, np. poprzez zbiórki pieniędzy. Nie inaczej było również wśród niektórych członków parlamentów innych państw, lecz nie miało to zbyt wielkiego wpływu na decyzje rządów. Przychylna nam niejednokrotnie była Turcja, jako państwo, lecz ona niestety zbyt wiele uczynić nie mogła. Również Napoleon III Bonaparte był Polsce i Polakom przychylny, marzył nawet (co po pewnym czasie stało się dość uciążliwe dla otoczenia :) ), aby być królem "la sainte Pologne", jednakże nie uczynił po temu nic lub prawie nic, by Polakom znacząco pomógł, choć przyznać trzeba, że nie mógł też tego uczynić, gdyż byłoby to działanie na szkodę interesu Cesarstwa.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anhelli   

Warto zaznaczyć, że reakcja artystów czy ludzi niezwiązanych z władzą była często diametralnie inna niż głów państwa. Przykładami choćby ironiczne ryciny jako odzew na słynne "l'Ordre règne à Varsovie" Sebastianiego, "Prometeusz polski" Verneta. Jedną z moich ulubionych prac tego typu jest też "Konferencja londyńska" Daumiera, gdzie państwa przedstawione są jako zwierzęta, Belgia i Holandia (lew i kogut) są przykute do słupów, a Polska to kobieta na podłodze, przydeptana nogą niedźwiedzia polarnego - Rosji. Coś pięknego ;)

Jedną z celniejszych ilustracji jest też "Polonia" Ary'ego Scheffera.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.