Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Gospodarka Kartaginy

Recommended Posts

Kartagina była wysoko rozwiniętym państwem w zakresie rolnictwa.

Nie słyszałeś nigdy o stwierdzeniu, że tereny wcześniejszej Kartaginy (i Egiptu) to spichlerz Rzymu?

Więc wcześniej też musiała mieć spory potencjał.

Mój pierwszy post.

Share this post


Link to post
Share on other sites
elfo   

Owszem, ale Kartagina posiadała potężną flotę, co najczęściej wiązało się z wysoko rozwiniętym handlem. Był on zwyczajnie bardziej dochodowy niż rolnictwo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
sargon   
Owszem, ale Kartagina posiadała potężną flotę, co najczęściej wiązało się z wysoko rozwiniętym handlem. Był on zwyczajnie bardziej dochodowy niż rolnictwo ;)
Mógłbym poznać źródło tego twierdzenia o większej dochodowości handlu niż rolnictwa?

Share this post


Link to post
Share on other sites
elfo   

Sargon, cytat z moich notatek z lekcji:

"Kartagińczycy swoją potęgę zawdzięczali handlowi morskiemu". Nie twierdzę, że Kartagińczycy w ogóle nie zajmowali się rolnictwem, ale jednak zasłynęli ze swej floty i morskich wojaży. Jednakże, to podobno własnie tam, jak wspomniał to już Jarpen powstały pierwsze latyfundia oparte na pracy niewolniczej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
sargon   

W takim razie na lekcji się mylą ;)

Picard oszacował dochody jakie uzyskiwała Kartagina z obrotu zbożem ("Zycie codzienne w Kartaginie" str. 140-141). Oparł się na pracę Tenneya Franka "Economical Survey of Ancient World, Rome and the Italy of the Republic". Z informacji zapodanych przez Picarda wynika, ze dochody ze sprzedaży ziarna afrykańskiego w Grecji wynosiły ok. 680 talentów, zysk po odjęciu kosztów transportu wynosił ok. 340 talentów rocznie.

I jest to tylko obrót pszenicą i jęczmieniem; nie ma w ogóle danych nt. innych produktów kartagińskich - np. oliwek, daktyli, wina (nota bene większośc urodzajnych ziem była obsadzona włąsnie drzewami oliwkowymi i winnicami, nie polami uprawnymi), cennych tkanin, mebli itp.

Co wiemy o handlu kartagińskim to to, ze komory celne w Leptis Magna dostarczały dziennie 1 talent, co daje 365 talentów rocznie i najprawdopodobniej dotyczy to ceł z całej Trypolitanii, czyli sporej części kartagińskego handlu (zresztą w przypadku Trypolitanii - lądowego).

Obecnie przyjmuje się, zę dochody z rolnictwa znacznie przewyższały dochody z handlu (nie było jednak tak, ze handel byl nieistotny)- w czasach podboju Hiszpanii doszły jeszcze zyski z eksploatacji kopalń (ok. 400 talentów miesięcznie).

Gospodarkę kartagińską dość dobrze opisuje Kęciek "Dzieje Kartagińczyków" str. 126-128.

Co do latyfundiów, to były tylko częściowo oparte na pracy niewolniczej a i tak tylko w obszarze tzw. chora - poza tym obszarem gospodarowali Libijczycy, obciążeni podatkiem (najprawdopodobniej dziesięcina zazwyczaj) jednak będący wolnymi ludźmi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   

Muszę przyznać, że z informacji, jakie w różnoraki sposób nabyłem, wynika, że handel nie był najważniejszym elementem kartagińskiej gospodarki (a przyznam, że jeszcze niedawno sądziłem inaczej).

Na pierwszym miejscu było rolnictwo, później rzemieślnictwo, a dopiero na końcu podium znajduje się handel.

Spotkałem się z wieloma filmami dokumentalnymi, gdzie mówiono o wielkiej "potędze handlowej", "tylko handel", "dzięki handlowi", handel bla bla bla. Wynika to pewnie z tego, że Kartagina posiadała ogromny wpływ na Morzu Śródziemnym. Na zdrowy rozsądek dałoby się zrozumieć właśnie tak, jak nie było naprawdę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ltrntv   

Mysle ze handel byl mocna strona kartaginczykow na tyle ze zainteresowal sie nia Rzym. Kartaginy nie zaatakowano dlatego ze miala olbrzymie zasoby plodow rolnych tylko dlatego ze sie rozpanoszyla w basenie morza srodziemnego a te mozliwosc mieli dzieki temu ze posiadali swietnie wyszkolona flote ktora tworzyli pod katem handlowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.