Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Edukacja i szkoła w XVIII w.

Recommended Posts

Estera   

Tofik napisał:

Taka sytuacja utrzymywała się jeszcze długo, nie tylko w Rosji. To samo można zastosować co do innych władców. Zresztą, na początku istnienia ZSRR odnotowano, że na niektórych terenach analfabeci stanowią 80%.

To że Rosja nie miała wówczas zbyt dużej ilości oświeconych (sama "oświecona" caryca starczyła) nie znaczy, że inaczej było z Europą.

Ta oto wypowiedź zainspirowała mnie do założenia tego tematu.

Jak wyglądała edukacja i system szkolnictwa w różnych krajach Europy w XVIII w.?

Jakie poglądy głoszono, a jak wyglądało to w praktyce?

Share this post


Link to post
Share on other sites
elfo   

Znowu odpowiadam po czasie, ale trudno....

Wiek XVIII przypada na epokę oświecenia, wtedy właśnie zwrócono uwagę na potrzebę istnienia świeckich szkół kładących nacisk na nauki ścisłe i przyrodnicze.

W kwestii edukacji należy wspomnieć oczywiście o Komisji Edukacji Narodowej(1773r) pierwsze ministerstwo oświaty w Europie. Hasło KEN-u brzmiało "stworzyć naród przez wychowanie publiczne". To już dużo mówi o zadaniach szkoły w Polsce a także w Europie skąd idee oświeceniowe przyszły. Każdy kraj miał swoich reformatorów oświaty: w Prusach był to Fryderyk II, w Austrii Maria Teresa, w Rosji car Piotr Wielki. Zaczęto wprowadzać obowiązek szkolny (ale tylko dla chłopców) oraz tworzono coraz liczniejsze szkoły wojskowe. Wiele zawdzięczamy oświceniowemu filozofowi Janowi Jakubowi Rousseau, który dużo czasu poświęcał pedagogice.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Oczywiście, zdarzały się wyjątki od reguły takiej, że szkolnictwo było na terenie Europy słabo rozwinięte (w porównaniu z czasami dzisiejszymi). Patrz np. zakon pijarów w Rzymie, który zajmował się również kształceniem najuboższych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.