Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Antosia^_^

Higiena w Średniowieczu

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znam się na tym ale jeżeli antropolog stwierdza, że amputowano to znaczy że amputowano.
No nie, to jest rozpoznawalne. Sam tu podales, dlaczego .

Wiem amputacja pozostawia charakterystyczne ślady na kości bardzo odmienne od wypadkowych czy śladów walki, istnieje jednak możliwość nadinterpretacji podciągnięcia faktów do własnej koncepcji a to zdarza się nawet największym.

Skandynawia i Ruś. Wiadomości czerpię z rozmów z archeologami

Pozostaje jeszcze kwestia datowania tych znalezisk.

Moje dane pochodzą z zachodniej Europy a nie Skandynawia i Ruś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

W samej rzeczy. Dlatego z niecierpliwoscia czekam na tytuly sprawozdan.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
[ Dodano: 2008-03-21, 23:54 ]
dokładnie nie pamiętam, ale w czasach, kiedy w Hiszpanii swoją świetność przeżywał kalifat kordobański

To ładnych parę lat, może coś bliżej.

Pisałem, że kiedyś usłyszałem opowieść o islamskim medyku w "gościnie" u jego chrześcijańskich "kolegów po fachu". Nie znam szczegółów. Bodajże w TV był program historyczny i tam prezenter opowiedział tę historię, jak muzułmański medyk przybył do lekarzy frankońskich i przeraził się jak leczą chorych, po czym opisał chyba w jakimś dzienniku. Nie wiem, nie pamiętam. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Ja bardzo prosze. W takiej sytuacji, to tytuly i nazwiska.

Pogramy telewizyjne nie slyna z rzetelnosci...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Moje dane pochodzą z zachodniej Europy a nie Skandynawia i Ruś.
Jakże często niedoceniane. Przecież to też średniowiecze i często o wiele ciekawsze niż zachód.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
a za pomocą specjalistycznych narzędzi: nóż do skóry, nóż do mięśni i piłka do kości.

:

:wink: :D:):) Jeszcze powiedz, że przy znieczuleniu, a w ogóle wybuchnę śmiechem :D:D:lol::lol: ludzie wtedy robili wszystko, by dostać trochę opium dla rannych, a nogi amputowano za pomocą narzędzia do rąbania kości. Nie patyczkowano się - na końcu ranę przysmażano rozgrzanym żelazem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Zamiast rechotac, lepiej doczytac. Capricornus racje ma, a Ty nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie pojawiają się zawsze (bo nie zawsze amputowano) ale zdarzają się.

A wcześniej pisałeś, że jest ich „całe mnóstwo”, więc zdecyduj się bo "całe mnóstwo" i "zdarzają się" to nie jest to samo.

I jeszcze raz poproszę o datację tych znalezisk.

Zamiast rechotac, lepiej doczytac. Capricornus racje ma, a Ty nie.

Lu Tzy ma rację ;) też radzę doczytać.

Jeszcze powiedz, że przy znieczuleniu,

Narkozę po raz pierwszy zastosowano dopiero (o ile dobrze pamiętam a nie chce mi się szukać) w 1846 roku, jeszcze w XVIII wieku w przypadku amputacji zaleca się chirurgowi przygotować oprócz narzędzi szklankę wina co ciekawe dla chirurga a nie dla pacjenta.

na końcu ranę przysmażano rozgrzanym żelazem.

To jeden ze sposobów tamowania krwawienia, ale stosowano też podwiązywanie żył, gaziki, hubkę…

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A wcześniej pisałeś, że jest ich „całe mnóstwo”, więc zdecyduj się bo "całe mnóstwo" i "zdarzają się" to nie jest to samo.

I jeszcze raz poproszę o datację tych znalezisk.

Jest ich "całe mnóstwo" ale w porównaniu do wszystkich raportów (a przeczytałem/przejrzałem ich ok 100) jest ich niewiele.

Datacja: VIII - XIII wiek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Datacja: VIII - XIII wiek.

To datacja znalezisk czy w ogóle czy datacja odnajdywanych śladów amputacji, jeśli wszystkich znalezisk to prosiłbym jeszcze o uściślenie, kiedy pojawiają się te amputacje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem wcześniej

(bo po prostu nie pamietam - zajmowałem się tym jakieś dwa lata temu :mrgreen: ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Ale - taka goraca prosba - moze mogla bys wygrzebac cosik? To by bylo nader wielkoduszne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
shamrok   

tak..., duzy wplyw na dbanie o higiene mialy krucjaty, poniewaz wtedy praktycznie nie myjący się rycerze zachodnio europejscy natrafili na zupelnie inne podejcie do tych spraw wyznawcow islamu. Turcy duzo bardziej dbali o higiene i później europejczycy też trochę zaczęli się tymi sprawami zajmować...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ale - taka goraca prosba - moze mogla bys wygrzebac cosik?
Najwcześniej w przyszłym roku - znów wracam do zagadnień archeologicznych :twisted:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.