Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Scorpion II

Stalingrad

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Szanownej "mer" za powyższy post.

W pełni się z nim zgadzam.

A co do ewentualnych uzupełnień do tematu...

Na ironię zakrawa fakt iż to nie mrozy wykończyły armię Fedmarszałka F.von Paulusa , a tzw. pora deszczowa.

Otóż jak wiadomo w rejonach ówczesnych walk spadły niespotykane tam dotąd deszcze.

Jak opowiadają naoczni świadkowie - ziemia zamieniła się w jedno wielkie bagno w którym tonęli zarówno ludzie jak i sprzęt.

To chyba właśnie wtedy ruchy armii niemieckiej zostały niemalże sparaliżowane (zresztą potwierdzają to filmy i zdjęcia archiwalne).

Potem w któtkim czasie spadły na Niemców (również dotąd nie spotykane) mrozy - i to ich dobiło.Czytałem kiedyś w spomnieniach jednego z żołnierzy niemieckich (uczestnika tamtych walk) który napisał między innymi:

"Kto nie maszerował...umierał na stojąco".

I to był jeden z tych straszych faktów, gdzie śmierć zbierała swoje żniwo dziesiątkując za pomocą nie tylko mrozu , ale i głodu niemal całe kompanie niemieckie.

Inny z uczestników owej kampanii pisze , iż był świadkiem tego jak żołnierze z jego batalionu zjedli na jego oczach jakiegoś podoficera z administracji który został trafiony pociskiem...a zjedli właśnie jego dltego że był dość tłusty i było na nim sporo mięsa(sam autor milczeniem pomija swój ewentualny udział w tej "uczcie".

Wreszcie sławny Stalingrad.

To chyba też swojego rodzaju kaprys losu , że Niemcy którzy tak pieczołowicie otoczyli to miasto zapomnieli o owym zamarzniętym jeziorze (niestety nazwy tego jeziora nie wspomnę) przez które Rosjanie dostarczali do oblężonego miasta żywność i amunicję...o ile kapustę Miczurina która była w większości głównym daniem w oblężonym Stalingradzie można wogóle nazwać żywnością.

P.S.

Jeśli zbyt daleko odszedłem od tematu - to bardzo przepraszam.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   
Na ironię zakrawa fakt iż to nie mrozy wykończyły armię Fedmarszałka F.von Paulusa , a tzw. pora deszczowa.

Tym razem zacofanie Rosji wyszło im [rosjanom] na zdrowie ;) Nie mieli asfaltowych dróg, ani autostrad...tylko polne drogi :roll:

Wreszcie sławny Stalingrad.

To chyba też swojego rodzaju kaprys losu , że Niemcy którzy tak pieczołowicie otoczyli to miasto zapomnieli o owym zamarzniętym jeziorze (niestety nazwy tego jeziora nie wspomnę) przez które Rosjanie dostarczali do oblężonego miasta żywność i amunicję...o ile kapustę Miczurina która była w większości głównym daniem w oblężonym Stalingradzie można wogóle nazwać żywnością.

yyy...raczej głównie dostarczali wszystko przez rzekę :|

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

mer pisze/a:

yyy...raczej głównie dostarczali wszystko przez rzekę

No....nie wypada mi się spierać...ale czy w przypadku takich mrozów jakakolwiek żegluga na rzece mogła być możliwa ?...

Ponadto rzeka ( zamarznięta czy nie) , jest z zasady wąskim terenem do ewentualnych działań i nie sądzę aby Niemcy szczelnie oblegający to miasto nie zauważyli tam ruchów Rosjan.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   

Nie, z tego, co wiem, Rosjanie trzymali się na samym brzegu rzeki [powiedzmy, od zachodu niemcy, od wschodu rosjanie - ruskie jako tako trzymali się na zachodzie -wiadomo, co by było, gdyby się wycofali :roll: ]

stalair.jpg

Widok z niemieckiego samolotu na Stalingrad w 28 września, 1942 roku. Obłoki dymu pochodzą z bombardowanej fabryki wzdłuż Wołgi [rzeki].

No....nie wypada mi się spierać...ale czy w przypadku takich mrozów jakakolwiek żegluga na rzece mogła być możliwa ?...

W zimę ludzie korzystali z ...sani - ciągneli sanie po śniegu na drugą stronę. Jeśli mieli konia [to raczej wojsko miało konie - o ile ich nie zjedli ;) tam był cholerny głód przecież]. Gdy było jeszcze względnie ciepło, niemieckie Sztukasy nadlatywały i strzelały/bombardowaył barki pływające po Wołdze. Później było tak zimno, że silniki zamarzały ;)

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać że argumenty Szanownej "mer" jakie zaprezentowała w powyższym poście są dla mnie na tyle przekonywujące że pozostaje mi się jedynie z nimi zgodzić.

Faktycznie....zanim zacząłem "spór" o owo jezioro , trzeba było wpierw sprawdzić jego nazwę.

W dostępnych mi źródłach jakoś nie mogę się go doszukać - a jestem pewien że była o nim mowa.

No...trochę mi głupio , jednak myślę że będzie mi to wybaczone.

Co do wspomnianego głodu pod Stalingradem - to jak wiemy szalał on po obu stronach walczących ze sobą.

Niejednokrotnie odnotowywano tam przypadki wymuszonego kanibalizmu.

To ostatnie na szczęście przekracza moją wyobraźnię...i dobrze...inaczej zacząłbym chyba wątpić w człowieka. :shock:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   

Pierwszy kanibalizm [podczas IIWŚ] pojawił się w obozach jenieckich [czyli - kawał terenu ogrodzony drutem kolaczastym] - podczas operacji Barbarossa [Ataku III Rzeszy na ZSRR]. Poddawały się wtedy całe tysiące radzieckich żołnierzy. Na logikę niemiecką - nie karmili żołnierzy. Przeżyło 3 na 100! A i pozostali 3 ze 100 musieli liczyć się z tym, że trafią na Sybir, ponieważ "jak mozna przeżyć niewolę?" :?

Wołga - nie moge znaleźć mapy Wołgi :| Ale z tego co pamietam, Wołga "rozlewa" się w Stalingradzie [obecnym Wołgogradzie]. Więc możliwe, że jakiś zalew powstał. ;)

Jedzenie - obie strony były głodne. Żołnierze byli tak głodni, że zjadali szczury, psy, koty etc. - czyli - nie było zadnych innych form życia. Zjedli chyba wszystko. Nie dziwię się...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rafcio   

a czy ktoś słyszał że gdy ryscy zajeli stalingrad znależli w nim spore ilosci jedzienia

może nie było tego duzo ale napewno wystarczało by dla resztki niemieckiej armi która tam

dogorywała :sad:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
a czy ktoś słyszał że gdy ryscy zajeli stalingrad znależli w nim spore ilosci jedzienia

może nie było tego duzo ale napewno wystarczało by dla resztki niemieckiej armi która tam

dogorywała :sad:

Jedyne jedzenie w Stalingradzie było u Paulusa nie wystarczyłoby tego na wykarmienie tych tys. żołnierzy. Jest to niemożliwe i nigdy się z tym nie spotkałem. Jeśli możesz podaj źródło, z którego masz taką informację.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rafcio   

poza tym za inną przyczyne porażki niemców uważa sie to ze ofensywa na stalingrad zaczeła sie za pózno bo bodajze w lipcu lub czerwcu ale nei jestem pewien ;) :?:

[ Dodano: 2005-12-21, 22:29 ]

Jeśli możesz podaj źródło, z którego masz taką informację.

mój prof. mi tak gadał :) a skąd on to wiedział to nie wiem

a co do tego jedzenia to może i masz racje

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poza tym za inną przyczyne porażki niemców uważa sie to ze ofensywa na stalingrad zaczeła sie za pózno bo bodajze w lipcu lub czerwcu ale nei jestem pewien ;) :?:

[ Dodano: 2005-12-21, 22:29 ]

Jeśli możesz podaj źródło, z którego masz taką informację.

mój prof. mi tak gadał :) a skąd on to wiedział to nie wiem

a co do tego jedzenia to może i masz racje

Myśle, że napewno mam racje. Co do tej ofensywy to Stalingrad możnabyło zająść bez większych trudności dużo wcześniej, lecz nakazał marsz wojska na Kałkaz w celu zajęcia cennych złóż ropy naftowej. W efekcie nie miał ani jednego ani drugiego, gdyż na Kałkazie napotkał się z bardzo silnym oporem, a gry chciał już zająć Stalingrad był on przygotowany do obrony. O tym pisze Bullock w Studium Tyranii Hitlera.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wodzu   

No więc tak.Zacznę od pierwszej rzeczy:

STALINGRAD

MIASTO STALINA

Znaczenie pierwsze propagandowe.Zdobyc miasto Stalina,to jest coś

Znaczenie drugie-Droga do przecięcia Wołgi i zajęcia pól naftowych.Zresztą Niemcy po drugiej stronie długo by nie pożyli, ponieważ Stalin miał w zanadrzu broń biologiczną którą by rzucił na pozycje niemieckie.

Znaczenie trzecie-Oczywiście zniszczenie armii radzieckih

Niemcom nie wyszedł żaden wariant.Stracili tylko 25% sił skupionych na Ost Front.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Staliningrad to nie tylko miasto Stalina, ale przede wszystkim bardzo ważne strategicznie miasto, aby zająć pola naftowe na Kałkazie, co Niemcy próbowali uczynić, ale zostali tam odparci. Hitler mógł zająć miasto bez wysiłku, ale wolał Kaukaz, a później było już zbyt późno, gdyż Rosjanie zdołali się tam okopać. Ponadto fiasko pod Stalingradem i w kampani na wschodzie jest spowodowane tym, że Hitler przestał się słuchać generałów i tym razem przegrał...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wodzu   

Tak tyle że generałowie nie mieli już nic do gadania ;)

Stalingrad dziś Wołgograd jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym w płd.zach części Rosji po dziś dzień stąd prowadzi droga na Kaukaz i na urodzajne stepy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Von Paulusa wykończyl tak naprawdę sam Hitler z Goeringiem-brak jakiegokolwiek zaopatrzenia spowodował klęskę,Luftwaffe nie atakowala radzieckich armii,żadne dywizje poza 4 armią nie pomogły.Gdyby znalazło się tam parę dywizji Waffen-SS to może...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.