Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Gnome

Antoine de Saint-Exupéry

Recommended Posts

Gnome   

No właśnie głównie znany jako autor Małego księcia , ale często zapomina się o tym, że był pilotem, który w swych książkach łączył opis dnia codziennego lotników z głębokimi przemyśleniami filozoficznymi.

Co sądzicie o jego książkach?

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   
Małego księcia

Piękna książka. Autor ma niesamowity dar. Potrafił pisać w sposób dziecięcy (nie mylić z dziecinnym) o sprawach, które rozważali najwięksi filozofowie. To fantastyczne, że książka potrafi wciągnąć zarówno 8-latka, jak i 18-sto czy 48-latka. Z tym, że wraz z pewnym wiekiem odkrywamy w "Małym Księciu" drugie dno. Coś naprawdę pięknego, postać alkoholika, bankiera (tego od gwiazd ;) ) czy w końcu- latarnika. A kwestia Róży? Warto się zastanowić nad tą książką.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   
A kwestia Róży? Warto się zastanowić nad tą książką.

Możliwe- bardzo nawet- że to żona autora...Ich związek był burzliwy, rozstania i powroty...Miłość jak wiosenna burza ;)

Exupery- to z całą stanowczością- mój ukochany pisarz. "Nocny lot" "Ziemia planeta ludzi" "Pilot wojenny" "Mały książę"- tylko tyle przeczytałam- chcę więcej ;) Każda z tych książek to cud! Magia słów, filozoficzne refleksje, pobudzające wyobraźnie opisy. Poza tym, w tych książkach czuje się autora- to pilot dzielący się swoim światem z Nami. Książki są przepełnione uczuciami, emocjami, jeżyk jest fascynujący, piękny i bogaty. Pasja. Miłość. Prawda o ludziach. Te książki są po prostu bogate. Jest tam też prawda o ludziach, o rzeczywistości, ale przekazana w niezwykły sposób.

Exupery pięknie żył- z pasją. Latanie nadawało sens jego życiu. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach-ja przyjmuje teorie samobójstwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Estero-pozwól, ze Ci objaśnię okoliczności śmierci Exupery'ego.Otóz 31.07.1944r. wystartowal on na rozpoznanie w okolicach Grenoble i Lyonu.W pewnym momencie ujrzał samotnego niemieckiego mysliwca Focke-Wulf FW-190 A-8 z bodajże JG 51.Exupery chciał go zestrzelic i otworzył ogień ze zbyt duzej odległości.Pilot FW-190, Oberleutnant Robert Heichel wywinął się zręcznym manewrem i wsiadł P-38 Exupery'ego na ogon.Potem wypalil i trafił w lewe skrzydło i lewy silnik, odrąbując tym samum jego końcowkę.Exupery zwalił sie do morza ze zbyt małej wysokości, by otworzył się spadochron.Heichel zameldował samolot jako ''pewny''- był to jedyny francuski P-38 na tamtym odcinku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   
Estero-pozwól, ze Ci objaśnię okoliczności śmierci Exupery'ego

Tak się składa, że je znałam jako jego miłośniczka ;) . Ja źle to wtedy ujęłam. Powinnam rozwinąć myśl.

Chodzi oto, że prawdopodobnie on specjalnie naraził się na ryzyko...

W pewnym momencie ujrzał samotnego niemieckiego mysliwca Focke-Wulf FW-190 A-8 z bodajże JG 51.Exupery chciał go zestrzelic i otworzył ogień ze zbyt duzej odległości.Pilot FW-190, Oberleutnant Robert Heichel wywinął się zręcznym manewrem i wsiadł P-38 Exupery'ego na ogon.Potem wypalil i trafił w lewe skrzydło i lewy silnik, odrąbując tym samum jego końcowkę.Exupery zwalił sie do morza ze zbyt małej wysokości, by otworzył się spadochron

To wszystko nie jest pewne.

Chodzi oto, że on przed tą misją mial już chyba przestać być pilotem- bo zmieniały się maszyny, technika, on już był wysłużonym pilotem. Był załamany. Są podejrzenia, że on naraził się na ten ogień i dał się zwyczajnie zestrzelić...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

"Mały Książę" został napisany głównie dla dorosłych, a nie dla dzieci. ;)

Interesującą książką Saint-Exupery jest także "Twierdza", co o niej sądzicie? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Tego nie czytałam...Muszę koniecznie nadrobić.

A czytał ktoś jakąś biografię tego pisarza?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

A to tez nie jest wykluczone.Jednakże, ja cały czas podtrzymuję wersję o zestrzeleniu.Mógł dac się zestrzelic, ale to byłoby tak, jakby miał ogromną depresję.Niemniej-Heichel go dopadł, bo tak jak wyżej napisałem, był to jedyny P-38 zestrzelony na poludniu Francji i jedyny, który się tam znajdował, z FSP.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   
Mógł dac się zestrzelic, ale to byłoby tak, jakby miał ogromną depresję.

Oto mi chodziło. Tak czytałam kiedyś i to jest prawdopodobne. On tak kochał latać, że nie mógł się pogodzić, że straci możliwość pilotowania. Muszę przeczytać jego biografię by się tego dowiedzieć.

Dzięki za dokładne info co do tego samolotu- bo w mojej głowie był tylko ogólny szkic ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Racja- niedługo miał zakonczyc loty.Ten 31. lipca był jego 10-tym, a piloci rozpoznawczy mogli wykonac zaledwie 6.

Jego samolot-P-38J ''Lightning'', wersja rozpoznawcza, nr ser.268 223, nr boczny 223,gr.II/33 skrzydła.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nazaa   

A wiecie, że odnaleziono szczątki jego samolotu? W 2000 roku trafił na nie jakiś nurek na Morzu Śródziemnym niedaleko Marsylii, trzy lata później szczątki wyłowiono by poddać je specjalnym badaniom i 7 kwietnia 2004 roku potwierdzono, że był to samolot Saint-Exupery'ego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Tak. A jeszcze wcześniej jakiś rybak wyłowił jego bransoletkę...

Chyba nigdy się nie dowiem jak było...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.