Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Antoine de Saint-Exupéry

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

No właśnie głównie znany jako autor Małego księcia , ale często zapomina się o tym, że był pilotem, który w swych książkach łączył opis dnia codziennego lotników z głębokimi przemyśleniami filozoficznymi.

Co sądzicie o jego książkach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Małego księcia

Piękna książka. Autor ma niesamowity dar. Potrafił pisać w sposób dziecięcy (nie mylić z dziecinnym) o sprawach, które rozważali najwięksi filozofowie. To fantastyczne, że książka potrafi wciągnąć zarówno 8-latka, jak i 18-sto czy 48-latka. Z tym, że wraz z pewnym wiekiem odkrywamy w "Małym Księciu" drugie dno. Coś naprawdę pięknego, postać alkoholika, bankiera (tego od gwiazd ;) ) czy w końcu- latarnika. A kwestia Róży? Warto się zastanowić nad tą książką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
A kwestia Róży? Warto się zastanowić nad tą książką.

Możliwe- bardzo nawet- że to żona autora...Ich związek był burzliwy, rozstania i powroty...Miłość jak wiosenna burza ;)

Exupery- to z całą stanowczością- mój ukochany pisarz. "Nocny lot" "Ziemia planeta ludzi" "Pilot wojenny" "Mały książę"- tylko tyle przeczytałam- chcę więcej ;) Każda z tych książek to cud! Magia słów, filozoficzne refleksje, pobudzające wyobraźnie opisy. Poza tym, w tych książkach czuje się autora- to pilot dzielący się swoim światem z Nami. Książki są przepełnione uczuciami, emocjami, jeżyk jest fascynujący, piękny i bogaty. Pasja. Miłość. Prawda o ludziach. Te książki są po prostu bogate. Jest tam też prawda o ludziach, o rzeczywistości, ale przekazana w niezwykły sposób.

Exupery pięknie żył- z pasją. Latanie nadawało sens jego życiu. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach-ja przyjmuje teorie samobójstwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Estero-pozwól, ze Ci objaśnię okoliczności śmierci Exupery'ego.Otóz 31.07.1944r. wystartowal on na rozpoznanie w okolicach Grenoble i Lyonu.W pewnym momencie ujrzał samotnego niemieckiego mysliwca Focke-Wulf FW-190 A-8 z bodajże JG 51.Exupery chciał go zestrzelic i otworzył ogień ze zbyt duzej odległości.Pilot FW-190, Oberleutnant Robert Heichel wywinął się zręcznym manewrem i wsiadł P-38 Exupery'ego na ogon.Potem wypalil i trafił w lewe skrzydło i lewy silnik, odrąbując tym samum jego końcowkę.Exupery zwalił sie do morza ze zbyt małej wysokości, by otworzył się spadochron.Heichel zameldował samolot jako ''pewny''- był to jedyny francuski P-38 na tamtym odcinku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Estero-pozwól, ze Ci objaśnię okoliczności śmierci Exupery'ego

Tak się składa, że je znałam jako jego miłośniczka ;) . Ja źle to wtedy ujęłam. Powinnam rozwinąć myśl.

Chodzi oto, że prawdopodobnie on specjalnie naraził się na ryzyko...

W pewnym momencie ujrzał samotnego niemieckiego mysliwca Focke-Wulf FW-190 A-8 z bodajże JG 51.Exupery chciał go zestrzelic i otworzył ogień ze zbyt duzej odległości.Pilot FW-190, Oberleutnant Robert Heichel wywinął się zręcznym manewrem i wsiadł P-38 Exupery'ego na ogon.Potem wypalil i trafił w lewe skrzydło i lewy silnik, odrąbując tym samum jego końcowkę.Exupery zwalił sie do morza ze zbyt małej wysokości, by otworzył się spadochron

To wszystko nie jest pewne.

Chodzi oto, że on przed tą misją mial już chyba przestać być pilotem- bo zmieniały się maszyny, technika, on już był wysłużonym pilotem. Był załamany. Są podejrzenia, że on naraził się na ten ogień i dał się zwyczajnie zestrzelić...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

"Mały Książę" został napisany głównie dla dorosłych, a nie dla dzieci. ;)

Interesującą książką Saint-Exupery jest także "Twierdza", co o niej sądzicie? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Tego nie czytałam...Muszę koniecznie nadrobić.

A czytał ktoś jakąś biografię tego pisarza?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A to tez nie jest wykluczone.Jednakże, ja cały czas podtrzymuję wersję o zestrzeleniu.Mógł dac się zestrzelic, ale to byłoby tak, jakby miał ogromną depresję.Niemniej-Heichel go dopadł, bo tak jak wyżej napisałem, był to jedyny P-38 zestrzelony na poludniu Francji i jedyny, który się tam znajdował, z FSP.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Mógł dac się zestrzelic, ale to byłoby tak, jakby miał ogromną depresję.

Oto mi chodziło. Tak czytałam kiedyś i to jest prawdopodobne. On tak kochał latać, że nie mógł się pogodzić, że straci możliwość pilotowania. Muszę przeczytać jego biografię by się tego dowiedzieć.

Dzięki za dokładne info co do tego samolotu- bo w mojej głowie był tylko ogólny szkic ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Racja- niedługo miał zakonczyc loty.Ten 31. lipca był jego 10-tym, a piloci rozpoznawczy mogli wykonac zaledwie 6.

Jego samolot-P-38J ''Lightning'', wersja rozpoznawcza, nr ser.268 223, nr boczny 223,gr.II/33 skrzydła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

A wiecie, że odnaleziono szczątki jego samolotu? W 2000 roku trafił na nie jakiś nurek na Morzu Śródziemnym niedaleko Marsylii, trzy lata później szczątki wyłowiono by poddać je specjalnym badaniom i 7 kwietnia 2004 roku potwierdzono, że był to samolot Saint-Exupery'ego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Tak. A jeszcze wcześniej jakiś rybak wyłowił jego bransoletkę...

Chyba nigdy się nie dowiem jak było...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.