Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Jerzy Waszyngton

Recommended Posts

Tofik   

W opinii wielu jeden z najlepszych prezydentów USA, ciekawi mnie jak Wy patrzycie na tą postać?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Jego mit oddają te słowa, wypowiadane po jego śmierci: "był pierwszy w boju, pierwszy w osiąganiu pokoju i zajął pierwsze miejsce w sercach rodaków". Dziś to jest symbol.

Wówczas na pewno także kojarzył się Amerykanom dobrze- dlatego go wybrali. Walczył przeciw Anglikom, był symbolem walki, był wytrwały, jego charakter dodawał otuchy żołnierzom. Po wojnie nie chciał pełnić żadnych funkcji publicznych. Jednak kiedy go wybrano na prezydenta USA udźwignął obowiązek. W 1792 wybrano go ponownie. Nie zgodził się na trzecią kadencję- myślę, że to świadczy o tym, że nie był żądny władzy. Był patriotą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Żądny władzy chyba nie był, ale na pewno miał jakiś wpływ na opinię publiczną - chyba zwycięstwo Adamsa to też po części jego zasługa, z tego co pamiętam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po pierwsze wielkie zasługi jeśli chodzi o Konstytucję USA. Wybrany potem jednogłośnie Prezydentem. Był bardzo bogatym Amerykanem swoich czasów.

Z ciekawostek dodam, że po wyborze na prezydenta w Kongresie odbyła się dyskusja na temat, jak zwracać się do prezydenta, a oto propozycje:

"Jego Wyborcza Mość", "Jego Wyborcza Wysokość", "Jego Wysokość Prezydent Stanów Zjednoczonych i Protektor Ich Praw", "Wasza Wielkość", "Jego Wysokość Prezydent-Generał", "Jego Wysokość", "Ekscelencja", "Czcigodność", "Pan" jednakże zdecydowano się na obowiązującą do dziś: "Prezydent Stanów Zjednoczonych".

Tak nawiasem mówiąc wyobrażacie sobie tytuł Jego Wyborcza Mość? ; )

Jego wielką zasługą było umacnianie władzy federalnej, a przede wszystkim nie włączanie się w politykę, czy konflikty w Europie.

A i jeszcze Washington poznał czterech Polaków. Byli to: Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Kazimierz Pułaski i Tomasz Kajetan Węgierski. Nie mam żadnych informacji dt. zażyłości tych znajomośc może ktoś mi może podać takowe informacje?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Na temat stosunków Waszyngton - Pułaski, ciekawe info znajduje się w Wikipedii (potwierdzone źródłowo :) ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Waszyngton to jednak nie tylko polityk, bo jako taki jest głównie w podręcznikach przedstawiony, ale również żołnierz. Między innymi w bitwie pod Trenton (1776) zwyciężył Anglików, a następnie znów ich pokonał pod Princeton (1777). Wreszcie w 1781 r. odniósł decydujące zwycięstwo pod Yorktown.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Nie mam żadnych informacji dt. zażyłości tych znajomośc może ktoś mi może podać takowe informacje?

Kościuszko, gdy przybył do Filadelfii (nie mógł przybyć osobiście do Waszyngtona, bo po pierwsze było mu za daleko, po drugie odczuwał jeszcze niedogodności niewoli rosyjskiej) napisał do Waszyngtona list, który adresat otrzymał 23 sierpnia. Kościuszko nazwał Waszyngtona wielkim człowiekiem, a jego zasługi - świetnymi. Waszyngton odpisał 31 sierpnia, mówił m.in., że miał zamiar ugościć dawnego Naczelnika, ale uprzedził go swoim listem. Dawny prezydent zaprosił Tadeusza w odwiedziny. 8 października Kościuszko napisał, że na razie nie przybędzie z powodów zdrowotnych, prosił Waszyngtona także o wykorzystanie swoich wpływów na Kongres, od którego Kościuszko próbował uzyskać zaległy żołd. Waszyngton (15 października) odpisał, że rany zdobyte w taki sposób są chlubą, a pomóc, nie pomoże, bo wycofał się z życia publicznego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.