Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Gnome

Marek Hłasko i jego książki

Recommended Posts

Gnome   

Czytał ktoś Hłaskę??

Jeżeli tak to jak podobają się Wam jego książki, szczególnie Piękni dwudziestoletni. Ja osobiści nie mogłem sie od niej oderwać (nawet na lekcji matmy ją czytałem, no i teraz nie mam pojęcia o rachunku prawdopodobieństwa ;)

Jak dla mnie jest to jeden z najlepszych polskich prozaików.

A jak odnosicie się do jego życia w a szczególności dosyć zagadkowego samobójstwa?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Czytało się Hłaskę, a jakże. Właśnie na podstawie opowiadań Hłaski pisałem moją pracę na prezentację maturalną z polskiego. Największe wrażenie zrobił na mnie "Następny do raju", podobnie jak większość jego utworów przygnębiająca. Historia ludzi, którzy szukają lepszego życia, ale prawdziwe szczęście mogą odnaleźć tylko w tytułowym raju. Jak do większości utworów Hłaski wydaje mi się, że idealnie pasuje fragment listu, jaki Hłasko napisał z Paryża do "Trybuny Ludu" w wieku 24-lat: Wierzę w bunt jako najwyższą wartość młodości. Wierzę w bunt jako formę nienawiści do terroru, ucisku i niesprawiedliwości (...). Mnie się wydaje, że ciągle mówiłem za cicho i że życie, którego byłem świadkiem przez tyle lat, było o wiele straszniejsze, i o wiele bardziej ponure niż wszystko, co pisałem. Niech będą przeklęci ci, którzy milczą (...), którzy milczą o tej pustyni bez litości (...), pełnej rozpaczy i wściekłości. (...) nikt nie ma prawa do milczenia, gdyż najwyższą formą zdrady wobec życia jest milczenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gnome   

Chyba jedynie Baza Sokołowska ma pozytywne zakończenie, ale ona nie tylko z tego powodu jest inna od pozostałych opowiadań.

Share this post


Link to post
Share on other sites
elfo   

Hłasko..czytałem go jak miałem 15 lat (teraz mam 16). Właśnie od jego opowiadań zaczeła się moja przygoda z literaturą z wyższej półki -potem byli Hemingway, Orwell, Heller, Remarqe ale do Hłaski zawsze będę miał sentyment. Szczególnie do "prozy izraelskiej". Wszyscy byli odwróceni , Pętla, coś pięknego!

Pozdrawiam wszystkich wielbicieli kaskaderów literatury!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Hlasko to jeden z najlepszych polskich prozaikow.

Taki polski Ernest, tylko ze o klase lepszy. Przykladem'Sowa, corka piekarza'.

Share this post


Link to post
Share on other sites
elfo   

A wie ktoś czy jest jakaś ekranizacja jego opowiadań? Kiedyś widziałem kilka amatorskich prób ekranizacji "Pętli" czy "Ostatni krok w chmurach" ale moim zdaniem wyszło tak średnio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie czytałem żadnej z jego książek. Jednakże po lekturze artykułu w Focus Historia i wywiadzie z jego żoną, Sonją Ziemann zamieszczonym w Newsweeku jest mi poniekąd wstyd, że dotychczas nie miałem w ręku żadnego z jego opowiadań. W najbliższym czasie spróbuję się poprawić.

Chciałbym jeszcze przytoczyć pewną anegdotę związaną z Markiem. Otóż, gdy wracał zmęczony pewnego wieczora wstąpił do kościoła św. Krzyża. Położył kożuch na posadzce przed ołtarzem, po czym położył się na nim. Zauważył go ksiądz. Hłasko potrzęsiony przez kleryka i zapytany co tutaj robi, odpowiedział:

Odpierdol się, nie widzisz, że pokutuję?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Nie czytałem żadnej z jego książek.

Ja tam bym się nie przyznawał :D A tak na poważnie, zdecydowanie warto to nadrobić. Sam pamiętam zacząłem od Następnego do raju. Potem kolejne opowiadania... Ostatnio przypominałem sobie Pięknych dwudziestoletnich. Książka świetna, jak większość twórczości Hłaski, ale trudna w odbiorze. Trzeba się skupić przy niej, no i dobrze jest znać kilka utworów. Znacznie łatwiej zrozumieć, jak wie się, z kim ma się do czynienia.

Taki polski Ernest, tylko ze o klase lepszy.

Tak na marginesie, Hłasko za Hemingwayem nie przepadał. Ale za Faulknerem i Steinbeckiem już tak. Z rosyjskich autorów przede wszystkim Dostojewski i Puszkin, czasem Tołstoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hłasko jest naprawdę doskonały! Jak dotąd czytałem co prawda tylko "Następny do raju", ale zrobił na mnie naprawdę wielkie wrażenie. Polecilibyście coś jeszcze w szczególności?;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opowiadania izraelskie (W dzień śmierci Jego, Wszyscy byli odwróceni, Brudne czyny, Drugie zabicie psa, Nawrócony w Jaffie, Opowiem wam o Esther)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hłasko świetny jest. Mnie najbardziej spodobały się: "Ósmy dzień tygodnia", "Pętla" i "Lombard złudzeń". Niezłe jest też opowiadanie "Umarli są wśród nas". Z kolei w opowiadaniu "Bohaterowie są znużeni" Hłasko nakreślił portret młodzieży, pokolenia lat 50-tych, który co ciekawe idealnie pasuje także do dzisiejszej młodzieży.

Dla mnie jeden z ważniejszych pisarzy po 1945 roku.

Edited by Rycerz1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.