Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Marek Hłasko i jego książki

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

Czytał ktoś Hłaskę??

Jeżeli tak to jak podobają się Wam jego książki, szczególnie Piękni dwudziestoletni. Ja osobiści nie mogłem sie od niej oderwać (nawet na lekcji matmy ją czytałem, no i teraz nie mam pojęcia o rachunku prawdopodobieństwa ;)

Jak dla mnie jest to jeden z najlepszych polskich prozaików.

A jak odnosicie się do jego życia w a szczególności dosyć zagadkowego samobójstwa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Czytało się Hłaskę, a jakże. Właśnie na podstawie opowiadań Hłaski pisałem moją pracę na prezentację maturalną z polskiego. Największe wrażenie zrobił na mnie "Następny do raju", podobnie jak większość jego utworów przygnębiająca. Historia ludzi, którzy szukają lepszego życia, ale prawdziwe szczęście mogą odnaleźć tylko w tytułowym raju. Jak do większości utworów Hłaski wydaje mi się, że idealnie pasuje fragment listu, jaki Hłasko napisał z Paryża do "Trybuny Ludu" w wieku 24-lat: Wierzę w bunt jako najwyższą wartość młodości. Wierzę w bunt jako formę nienawiści do terroru, ucisku i niesprawiedliwości (...). Mnie się wydaje, że ciągle mówiłem za cicho i że życie, którego byłem świadkiem przez tyle lat, było o wiele straszniejsze, i o wiele bardziej ponure niż wszystko, co pisałem. Niech będą przeklęci ci, którzy milczą (...), którzy milczą o tej pustyni bez litości (...), pełnej rozpaczy i wściekłości. (...) nikt nie ma prawa do milczenia, gdyż najwyższą formą zdrady wobec życia jest milczenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Chyba jedynie Baza Sokołowska ma pozytywne zakończenie, ale ona nie tylko z tego powodu jest inna od pozostałych opowiadań.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elfo   

Hłasko..czytałem go jak miałem 15 lat (teraz mam 16). Właśnie od jego opowiadań zaczeła się moja przygoda z literaturą z wyższej półki -potem byli Hemingway, Orwell, Heller, Remarqe ale do Hłaski zawsze będę miał sentyment. Szczególnie do "prozy izraelskiej". Wszyscy byli odwróceni , Pętla, coś pięknego!

Pozdrawiam wszystkich wielbicieli kaskaderów literatury!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Hlasko to jeden z najlepszych polskich prozaikow.

Taki polski Ernest, tylko ze o klase lepszy. Przykladem'Sowa, corka piekarza'.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elfo   

A wie ktoś czy jest jakaś ekranizacja jego opowiadań? Kiedyś widziałem kilka amatorskich prób ekranizacji "Pętli" czy "Ostatni krok w chmurach" ale moim zdaniem wyszło tak średnio.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem żadnej z jego książek. Jednakże po lekturze artykułu w Focus Historia i wywiadzie z jego żoną, Sonją Ziemann zamieszczonym w Newsweeku jest mi poniekąd wstyd, że dotychczas nie miałem w ręku żadnego z jego opowiadań. W najbliższym czasie spróbuję się poprawić.

Chciałbym jeszcze przytoczyć pewną anegdotę związaną z Markiem. Otóż, gdy wracał zmęczony pewnego wieczora wstąpił do kościoła św. Krzyża. Położył kożuch na posadzce przed ołtarzem, po czym położył się na nim. Zauważył go ksiądz. Hłasko potrzęsiony przez kleryka i zapytany co tutaj robi, odpowiedział:

Odpierdol się, nie widzisz, że pokutuję?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nie czytałem żadnej z jego książek.

Ja tam bym się nie przyznawał :D A tak na poważnie, zdecydowanie warto to nadrobić. Sam pamiętam zacząłem od Następnego do raju. Potem kolejne opowiadania... Ostatnio przypominałem sobie Pięknych dwudziestoletnich. Książka świetna, jak większość twórczości Hłaski, ale trudna w odbiorze. Trzeba się skupić przy niej, no i dobrze jest znać kilka utworów. Znacznie łatwiej zrozumieć, jak wie się, z kim ma się do czynienia.

Taki polski Ernest, tylko ze o klase lepszy.

Tak na marginesie, Hłasko za Hemingwayem nie przepadał. Ale za Faulknerem i Steinbeckiem już tak. Z rosyjskich autorów przede wszystkim Dostojewski i Puszkin, czasem Tołstoj.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hłasko jest naprawdę doskonały! Jak dotąd czytałem co prawda tylko "Następny do raju", ale zrobił na mnie naprawdę wielkie wrażenie. Polecilibyście coś jeszcze w szczególności?;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Opowiadania izraelskie (W dzień śmierci Jego, Wszyscy byli odwróceni, Brudne czyny, Drugie zabicie psa, Nawrócony w Jaffie, Opowiem wam o Esther)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hłasko świetny jest. Mnie najbardziej spodobały się: "Ósmy dzień tygodnia", "Pętla" i "Lombard złudzeń". Niezłe jest też opowiadanie "Umarli są wśród nas". Z kolei w opowiadaniu "Bohaterowie są znużeni" Hłasko nakreślił portret młodzieży, pokolenia lat 50-tych, który co ciekawe idealnie pasuje także do dzisiejszej młodzieży.

Dla mnie jeden z ważniejszych pisarzy po 1945 roku.

Edytowane przez Rycerz1984

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.