Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
mch90

Najlepsza bitwa Rommla

Recommended Posts

mch90   

No właśnie, jak w temacie. Jestem ciekaw, którą z bitew stoczonych przez generała a od zdobycia Tobruku w '42 feldmarszałka Rommla w Afryce uznalibyście za najlepszą? Dlaczego?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Norton   

Bitwa o Bir Hacheim:

Była pierwszym zwycięstwem Niemców na linii El-Ghazali.. Tylko nieliczni Francuzi wyrwali się z okrążenia i bez amunicji uciekli w sam środek Sahary.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   
Bitwa o Bir Hacheim:

Przyznam, że rozmawiając o bitwie o Bir Hacheim od razu pomyślałbym o fantastycznej obronie Wolnych Francuzów (i wchodzącego w skład brygady batalionu żydowskiego), którzy ponad 2 tygodnie (od 26 maja do 11 czerwca) skutecznie odpierali ataki Włochów i Niemców. Niemcy, żołnierze i dowództwo z respektem mówiło o "libijskim Verdun". Ten ważny punkt oporu (w głównej mierze od niego zależało powodzenie obrony na całej linii El-Ghazala) do tego stopnia irytował Rommla, że ten był od kroku ominięcia go i pognania dalej na wschód. Od tego pomysłu odsunął go Kesselring, zdecydowany by zdobyć Bir Hacheim- i słusznie, ponieważ ten punkt oporu na tyłach byłby bardziej szkodliwy dla ofensywy Rommla niż Bastogne dla 5. APanc Manteuffla w Ardenach '44.

Czy ja wiem taka najlepsza bitwa Rommla? Zdobył co prawda ten fort, ale po jakim czasie i jakim kosztem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.