Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Guzi   

A mi się już od dawna wydaje ze ten krąg miał służyć jako zegar dla starożytnych.... dobrze pokazuje to tez zdjęcie, które zostało zalinkowane w jednym z pierwszych postów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Rownie dobrze mozna by powiedziec, ze kazdy meczet to tak w rzeczywistosci kompas. ;)

Przedsiewziecia na taka skale musialy miec bardzo silne i trwale podloze kultowe. Bez niego by sie nie dokonaly. Cos musialo utrzymywac kolejne pokolenia w dazeniu do celu.

Kult, silnie zwiazany ze sloncem. No i na pewno z wladza - ktos musial prace organizowac i do niej, ekhm, zachecac.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A wczoraj czytałem w necie artykuł, w którym jakichś dwóch naukowców chwaliło się, że odkryli prawdziwe przeznaczenie Stonehenge, według nich miało to być uzdrowisko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A co w nim niby mieli uzdrawiac?

Wszystko a świadczyć ma o tym fakt obecności tam dwóch rzeczy.

1. Są tam kręgi z niebieskich kamieni,

2. W najbliższym sąsiedztwie Stonehenge odnaleziono wiele grobów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Sorry za OT ale

2. W najbliższym sąsiedztwie Stonehenge odnaleziono wiele grobów.

W takim razie słabo coś im szło ;)

A poważniej

1. Są tam kręgi z niebieskich kamieni,

Ignorantem jestem więc cóż znaczą kręgi z niebieskiego kamienia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W takim razie słabo coś im szło ;)

Dokładnie to samo pomyślałem. :mrgreen:

cóż znaczą kręgi z niebieskiego kamienia?

Według autorów tego odkrycia niebieski kamień miał być uważany przez twórców Stonehenge za coś obdarzonego cudowną mocą.

Stwierdzili to chyba na podstawie antropologii porównawczej, w różnych kulturach taki kamień jest uważany za coś wyjątkowego to i w tej tak być musiało.

Ja nigdy nie spotkałem się w pracach etnologicznych z informacjami o mocy niebieskiego kamienia, ale nawet gdyby tak było to jeszcze nie jest podstawą do wypowiadania takich sądów na temat Stonehenge.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Niebieski kamien..... Za duzo sie naogladali paszkwilowatego " Braveheart".

Melu rzadzi i archeologia... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
werde777   

Andrzej Sapkowski w swojej książce pt "Król Artur Maladie" twierdzi,że Stonehenge wybudowali Celtowie i czcili tam białą potrójną boginię,ogólnie kult bogini płodności był powszechny w neolicie,słyszałem także o przepędzaniu owiec czy też bydła w ogólności,przez ognisko w okresie przesilenia gdzie Stonehenge spełniało rolę świątyni.Nie wiem na ile są to potwierdzone fakty,ale także widziałem jakieś wykopaliska i wynikało z nich,że prócz tych największych kamieni było o wiele więcej małych w obrębie Stonehenge z których to ludzie w ów czas zamieszkujący tamte tereny odłupywali części kamieni jako amulety wierząc w ich uzdrowicielską moc.Zastanawiam się czy do obróbki tak sporych głazów nie była wymagana technika w której skład wchodziła obróbka metali,jeśli tak to prawie na pewno Stonehenge wybudowali Celtowie,bo jak wiadomo to oni właśnie przynieśli technikę obróbki metali na Wyspy Brytyjskie dzięki czemu łatwo mogli podbić inne ludy,której tej techniki nie znały do dziś jednak nie wiadomo kto tak naprawdę był tam aborygenem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Majster, przesadzasz.

Andrzej Sapkowski w swojej książce pt "Król Artur Maladie" twierdzi,że Stonehenge wybudowali Celtowie i czcili tam białą potrójną boginię

Fajna książka też czytałem i z tego co pamiętam to raczej pisał autor tam, że jedynie wykorzystywali Celtowie ów krąg.

ogólnie kult bogini płodności był powszechny w neolicie

tak się zakłada ;) ale pamiętać należy, ze an niektórych terenach np. Polski przetrwało mnóstwo elementów wierzeń które identyfikuje się z ludnością mezolityczna.

słyszałem także o przepędzaniu owiec czy też bydła w ogólności,przez ognisko w okresie przesilenia

Co znamy np. z religii rzymskiej.

Nie wiem na ile są to potwierdzone fakty,ale także widziałem jakieś wykopaliska i wynikało z nich,że prócz tych największych kamieni było o wiele więcej małych w obrębie Stonehenge

Z tego co ja pamiętam, owe wielkie głazy które wszyscy kojarzą są tylko jednym z elementów samego stanowiska, otoczone jest ono m.in. kręgiem z rumoszu i ziemi. W ogóle okolica jest usiana konstrukcjami megalitycznymi.

Zastanawiam się czy do obróbki tak sporych głazów nie była wymagana technika w której skład wchodziła obróbka metali,

Na dobry początek wypadałoby zapoznać się z praca choćby Zygmunta krzaka choćby Megality świata, czy Megality europy. Megalityzm najpewniej przyszedł do Europy, z Afryki północnej. w Ogóle w Afryce mamy najstarsze stanowiska megalityczne. Powstawały na długo nim człowiek zaczął wykorzystywać miedź czy żelazo (a pierwsze takie przedmioty są datowane na V tysiąclecie aCn) zatem nie można zakładać, że do obróbki kamienia konieczny był metal. Zresztą jeśli tak by było to odwróciłbyś cała chronologie bo zwykło się uważać za pierwszą epokę - epokę kamienia właśnie, gdzie ów kamień był obrabiany.

jeśli tak to prawie na pewno Stonehenge wybudowali Celtowie,bo jak wiadomo to oni właśnie przynieśli technikę obróbki metali na Wyspy Brytyjskie

Poważnie? Kultura pucharów dzwonowatych wywodząca się z Półwyspu Iberyjskiego objęła swym zasięgiem i Wyspy brytyjskie a obróbkę metali znała. Co jeśli domysły uczonych, ze grecy znali Wyspy brytyjskie i stamtąd ściągali cynę są prawdziwe? To by zaburzyło trochę obraz jaki wytworzyłeś, ze obróbkę metali przenieśli tam Celtowie :P W ogóle radziłbym się zapoznać z tym co działo się na terenie Wysp brytyjskich w epoce brązu - wszak brąz to też metal. Może to być bardzo ciekawe.

dzięki czemu łatwo mogli podbić inne ludy,której tej techniki

jest pewien problem - już dawno zarzucono tezę, ze żelazo dawało taką zasadniczą przewagę w wojnie i podbojach. Tak jak wejście na ziemie polskie kultur neolitycznych nie sprawiło, ze ludność mezolityczna zniknęła w przeciągu roku czy dwóch tak i żelazo nie dawało jakiejś niezwykłej przewagi. Ba kultura bogaczewska miała z tego co pamiętam bardziej rozwinięte wytwórstwo brązownicze niż żelazne a jest to okres wpływów rzymskich. ba wykorzystywano jeszcze w okresie lateńskim i halsztackim narzędzia kamienne. Tak jak i dziś - możesz strzelać z najnowszego karabinu szturmowego a możesz zabić równie skutecznie kuszą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
werde777   

Musi to być ciekawa persona zaiste,jednakże nie mam na podorędziu żadnej publikacji tegoż pana...;) Kultura pucharów dzwonowatych obejmuje tereny Wysp Brytyjskich i zdaje się,że byli tam przed Celtami więc możesz mieć rację,w każdym razie warto zauważyć,że charakterystyczne symbole celtyckie jak choćby te widniejące u wejścia do grobowca Newgrange pierwotnie nie były celtyckie,więc coś sprawiło,że mieli przewagę nad pierwotnym ludem tej wyspy,dzięki czemu podbili ich i przejęli częściowo ich kulturę,być może nie tylko Celtowie posiadali umiejętność obróbki metali na Wyspach Brytyjskich,po prostu byli w tym lepsi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pacam   

Problem polega na tym że nie wiadomo zbyt dobrze, kiedy po raz pierwszy na wyspy przybyli Celtowie. Tym niemniej zwykle podaje się mniej więcej VIII wiek pne, co słabo się zgadza z czasem rozpoczęcia budowy Stonehenge. To znaczy okolice 2000-2500 roku pne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Martinus   

Z reguły budowę Stonehenge wiąże się z kulturą Wessex( 2100-1350 BC) wydzielona na obszarze południowej Anglii.Oczywiście teoria o tym że Stonehenge wybudowali Celtowie jest nieprawdopodobna i nie ma kompletnie nic wspólnego ze stanem naszej wiedzy.

Wspomniana KPDz której ludność stanowili bardzo mobilni pasterze zajęła swoim obszarem olbrzymie tereny Europy w tym istocie również i Wyspy Brytyjskie.W drugiej fazie rozwoju rzeczywiście następuje tam upowszechnienie się miedzi a być może również miejscowa obróbka.Jednak wczesną epokę brązu rozpoczynają na terenach Wysp dopiero kultury Food-Vessel,Boyne oraz oczywiście Wessex.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.