Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Capri - nie twierdzę, że RKP to nieomylna wyrocznia :roll: co do Perkunasa - ten temat jest już tak dobijający, ze nie mogę - z Tobą nie ma dialogu, z Tobą jest monolog.

A zdaniem MOIM i myślę że MAM do niego prawo, Perun to nie to samo co Zeus. Bynajmniej ja tak NIE CZUJĘ. Rozumiesz?

Zapytaj muzułmanina, czy wg niego Allach to to samo co Zeus.

Paff!

[ Dodano: 2008-03-01, 19:10 ]

Otoczkę zostawmy w spokoju.Ale ten okres opisany jako ciąg pogańskich świąt jest podobny do katolickiego okresu Świąt Bożego Narodzenia (z Wigilią)i dalej do Trzech Króli.

Jest to dowód na ewidentne "zrzynanie" przez ch-jan świąt religijnych od poganów i zasłanianie się otoczką ewangelizacji.

[ Dodano: 2008-03-01, 19:30 ]

Dobrze, nowy temat - "Dziedzictwo pogańskie w KK i KEA"

Mam świeży, bardzo ciekawy cytat z pewnego forum o tematyce religijnej:

"Przerażający jest fakt, że tak łatwo niektórym przychodzi zapomnieć, że jeden jest tylko Bóg prawdziwy i jedna tylko prawdziwa wiara.. Przerażające jest to, jak ludzie łątwo lekceważą sobie Biblię - Słowo Boże - i zapominają o tym, co Bóg nasz mówi o ohydzie kultów pogańśkich. Zapomina się o przykazaniach i o tym, kim w istocie są bożki pogan. Zapomina się, że Bóg zakazał nam mieć z nimi cokolwiek wspólnego... Oby nie było więcej takich "Kościołów" udajacych tylko chrześcijaństwo a za nic majacych Słowo Boże."

Ciekawą sprawą w tej wypowiedzi jest a) mówiący wyraźnie unika tematyki związanej z "nie będzie robił podobizny tego, co jest w niebie na górze" i nie mówi ani słowem o heretyckiej, notabene pogańskiej tradycji malowania "Boga", tj. Jezusa i stawiania mu posągów. Gwoli ciekawości - jak tłumaczy to pewien ksiądz? "Ch-janie widzieli swego Boga, więc mogą go portetować". Do refleksji. Następnie pan mówi B) o bożkach pogan, oczywiście nie widząc związku z licznymi figurami Jezusa Chrystusa czczonymi i przed którymi oddaje się hołd.

Co na to mu "odpowiedziano"? O Halloween:

"Ale równocześnie pociesza fakt, że wiele Kościołów opiera się temu kretyńskiemu i pogańskiemu świętu"

W którym miejscu ''święto'' Halloween (przypominam założenia - przebieranie się za stwory w celu wysępienia cukierków lub/i dolarów) wywodzi się z pogaństwa? Czy ktoś może dać mi na to dowód?

Do małej refleksji własnej - o ślepocie ch-jan.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
co do Perkunasa - ten temat jest już tak dobijający, ze nie mogę - z Tobą nie ma dialogu, z Tobą jest monolog.

Bo nie zgodziłem się z Twoim zdaniem?

Mimo wszystko mam pewną wiedzę na ten temat, choć nie pochodzi ona z RKP, (ale zajrzałem na ich stronkę) i mogę bronić swego zdania, bo wiem, że mam rację a Ty w tym przypadku się mylisz.

A zdaniem MOIM i myślę że MAM do niego prawo, Perun to nie to samo co Zeus. Bynajmniej ja tak NIE CZUJĘ.

Ależ oczywiście, że masz do niego prawo.

A teraz przeczytaj dokładnie wszystko, co napisałem i pokaż mi, w którym miejscu twierdzę, że Perun i Zeus to, to samo, ja sobie czegoś takiego nie przypominam, pisałem o podobieństwie i analogiach.

Zapytaj muzułmanina, czy wg niego Allach to to samo co Zeus.

A tu przeginasz.

Tego nie da się porównać, bo jedna z wymienionych przez Ciebie religii to monoteizm a druga to politeizm. Islam neguje istnienie jakiegokolwiek Boga poza jedynym, więc automatycznie zaprzeczy, ale gdybyś chciała zapytać muzułmanina czy Allach to, to samo, co Jahwe to mógłby odpowiedzieć w ten sposób:

„Bóg jest Jeden!

Dla Żydów, Chrześcijan i dla Muzułmanów istnieje ten sam, Jeden Bóg!”

To słowa muzułmanina.

Paff! Paff! Paff! ;)

W którym miejscu ''święto'' Halloween [...] wywodzi się z pogaństwa?

Z tego, co pamiętam Halloween pochodzi z pogańskiej tradycji Celtów. Oczywiście u nich było to święto w nieco innym wymiarze i nie mieli tej komercyjnej otoczki, ale święto jako takie wywodzi się z pogaństwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W którym miejscu ''święto'' Halloween [...] wywodzi się z pogaństwa?

Z tego' date=' co pamiętam Halloween pochodzi z pogańskiej tradycji Celtów. Oczywiście u nich było to święto w nieco innym wymiarze i nie mieli tej komercyjnej otoczki, ale święto jako takie wywodzi się z pogaństwa.[/quote']

Nie, mój drogi, mylisz się. Święto Halloween wywodzi się z terenów Irlandii i wcale nie jest świetem pogańskim. Nigdy nie istniało święto w poganiźmie o takich zasadach, jak przebieranie się i sępienie przez to pieniędzy. Istniało za to święto przodków, zmarłych etc.

Ciekawostka - Rumuni prawosławni przy każdej okazji gdy idą na cmentarz składają swoim zmarłym bliskim kawałem ciasta grysikowego jako ofiara dla zmarłych. Dziwne? Do refleksji.

[ Dodano: 2008-03-02, 09:27 ]

Paff! Paff! Paff! :D

Ałałałałała!

:wizard: 8) ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Święto Halloween wywodzi się z terenów Irlandii

A Irlandię to, kto zamieszkiwał? ;)

Nigdy nie istniało święto w poganiźmie o takich zasadach

Znasz wszystkie religie pogańskie, że wydajesz tak kategoryczne osądy?

Natomiast nie wiem czy pamiętasz, ale napisałem, że trzeba pominąć komercyjną otoczkę. Chodzi mi o samą ideę nieco odmienną od naszej.

Rumuni prawosławni przy każdej okazji gdy idą na cmentarz składają swoim zmarłym bliskim kawałem ciasta grysikowego jako ofiara dla zmarłych. Dziwne?

Wcale to normalka.

Jest taka anegdotka z czasów kolonialnych.

Rzecz dzieje się w Chinach. Na cmentarzu przy grobach swych zmarłych spotykają się Anglik i Chińczyk, pierwszy kładzie na grób kwiaty, drugi miseczkę z pożywieniem.

Anglik śmieje się z Chińczyka:

- Kiedy Twoi zmarli przychodzą to zjeść.

- Wtedy, gdy Twoi przychodzą wąchać kwiaty. - Odpowiedział Chińczyk.

Zwyczaje pogrzebowe i te związane z kultem zmarłych są przeróżne, często dla nas dziwne i niezrozumiałe, ale między innymi te odmienności sprawiają, że Świat jest piękny. :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Fajna ta anegdotka, ale coś pomyliłeś, przeczytaj jeszcze raz kawał :D

A co do Irlandii, to chodziło o to ze trudno mi by było wyobrazic sobie druida z maską Ubran Killera sępiącego cukierki :D:D:D

A religie pogańskie znam wszystkie (oczywiście te poznane) z terenu Europy i Indii ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ale chociaż usystematyzować mniej więcej o ważności bogów,

I specjalnie na prośbę Pancernego.

BÓSTWA NACZELNE:

- Perun, bóg niebios i piorunów,

- Świętowit,

- Rujewit,

- Jarowit-Jaryło, dwaj towarzysze Rujewita,

- Weles, bóg magii, przysięgi i zaświatów,

- Trzygłów,

- Trojan,

Bóstwa słoneczne i ogniowe:

- Swaróg,

- Swarożyc,

- Dadźbóg,

- Radogost,?.

BÓSTWA POMNIEJSZE:

- Chors,

- Strzybóg,

- Simargł,

- Perepłut,

- Lel i Polel,

- Mokosza (Mokosz),

- Rod i rodzanice,

- Dola i wieszczyce losu,

DUCHY I DEMONY:

Te można ogólnie podzielić na:

- Dusze zmarłych,

- Zmory,

- Duchy wodne,

- Duchy leśne,

- Duchy zwierzęce,

- Duchy powietrzne,

- Duchy domu, zagrody i roli.

Choć trzeba by tu jeszcze umieścić pewne niuanse, wcielenia (Świętowit, Rujewita, Jarowit-Jaryło to mogą być i często są wcielenia Peruna), zakres „obowiązków” poszczególnych postaci itd.

[ Dodano: 2008-03-02, 16:19 ]

ale coś pomyliłeś

:oops: Już poprawiłem.

religie pogańskie znam wszystkie...

Nawet takich Lapończyków?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
I specjalnie na prośbę Pancernego.

Dziękuję w imieniu całego FORUM.

Paff! Paff! Paff! :D

Ałałałałała!

:wizard: 8) ;)

Myślałem,że to okrzyki wojenne potem ,że to zapomniany język słowiański albo jakiś szyfr znany tylko Wam...

co do Perkunasa

Przykłady toponimów: Perun, Perunac, Perunovac, Perunika, Perunićka Glava, Peruni Vrh, Perunja Ves, Peruna Dubrava, Perunuša, Perušice, Perudina, Perutovac (pdsł.), Prohn, Pronstorf (połab.; z Peron ?). Trudny do wyjaśnienia stopień pokrewieństwa (etymologicznego)z niemal identycznym: Perkūnas.Wikipedia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nawet takich Lapończyków?

Lapończycy w chwili obecnej wyznają chrześcijaństwo, chociaż nie brak w nim elementów fetyszyzmu :santa:

Co do duchów pogańskich - moimi ulubionymi są utopce, bogniki bagien etc :D

[ Dodano: 2008-03-02, 16:07 ]

Perkūnas.

A tu po litewsku Perun nasz kochany.

MAŁE SPROSTOWANIE DO DUCHÓW POGAŃSKICH!

NAJLICZNIEJSZE:

Utopce

Bagienniki

Wodniki

;) :farao:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
MAŁE SPROSTOWANIE DO DUCHÓW POGAŃSKICH!

NAJLICZNIEJSZE:

Utopce

Bagienniki

Wodniki

Złośliwe czy dobre,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
MAŁE SPROSTOWANIE DO DUCHÓW POGAŃSKICH!

NAJLICZNIEJSZE:

Utopce

Bagienniki

Wodniki

Złośliwe czy dobre,

Bagienniki i Wodniki złośliwe najpewniej, ale utopce...to już jest inna rozmowa. Utopce zamieszkiwały bagna i wg podań pojawiały się one człowiekowi, który zgrzeszył lub zrobił coś bardzo złego. Trudno więc powiedzieć - złośliwe czy dobre?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lapończycy w chwili obecnej wyznają chrześcijaństwo,

Teraz tak, ale chodzi mi o ich wcześniejsze wierzenia, albo fińskie czy węgierskie.

chociaż nie brak w nim elementów fetyszyzmu

Jak w każdej religii. ;)

Utopce

Bagienniki

Wodniki

Topielce, Utopce, Utopki – wywodzą się z rzędu duchów ludzi utopionych i dzieci przeklętych przez matkę. Są to istoty pełne złości, celują w chwytaniu i topieniu ludzi, wciągając ich w wiry wodne. Wylegują się na pobrzeżach wód, odmieniają swą postać w zwierzęta i ryby.

Rusałki – znane bardziej na wschodzie słowiańszczyzny, urodziwe, nagie, z rozpuszczonymi włosami, przybrane w wianki z ziół. Tańczą przy nowiu księżyca na polanach, wabią ludzi i zadają zagadki d rozwiązania, łaskoczą ludzi aż do śmierci ze spazmatycznego śmiechu.

Wiły – to dusze dziewczyn lub nowo poślubionych kobiet, które nie zdążyły jeszcze nacieszyć życiem. Istoty ognistookie, często nagie pląsają w świetle księżyca, gromadą czarują młodych chłopców. Mogą przybierać postać łabędzi, sokołów i koni. Są waleczne i pomagają młodym wojom, ostrzegają chłopów i wróżą, ale są też złośliwe karzą chorobą za zbliżenie do tanecznego kręgu lub ich siedzib.

Istnieją wierzenia o ich związkach małżeńskich z ludźmi.

Wieszczyca, Mamuna, Siubiela, Odmienica, Lamia (Łamija) – istoty odrażające, długopierśne, wielkogłowe, napastowały kobiety ciężarne i w połogu, kradły niemowlęta lub je podmieniały.

Światła, Świeczniki, Świetliki – zwodziły ludzi w topieliska.

To takie moje uzupełnienie, jeśli chodzi o duchy wodne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Lamia

Czy to nie jest przypadkiem również żeński rodzaj wampira?

Lapończycy w chwili obecnej wyznają chrześcijaństwo,
Żydów, Chrześcijan i dla Muzułmanów
zmarłych spotykają się Anglik i Chińczyk,

Ile trzeba było narodów poznać by dowiedzieć się czegoś o wierze pogańskiej. ;) :mrgreen: :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lamia

Czy to nie jest przypadkiem również żeński rodzaj wampira?

Lapończycy w chwili obecnej wyznają chrześcijaństwo,
Żydów, Chrześcijan i dla Muzułmanów
zmarłych spotykają się Anglik i Chińczyk,

Ile trzeba było narodów poznać by dowiedzieć się czegoś o wierze pogańskiej. ;) :mrgreen: :roll:

Dokładnie :D

Capri-> dzięki za opisy :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję w imieniu całego FORUM.

W mój spis bogów słowiańskich wkradł się mały błąd (w zasadzie celowy, spodziewałem się jakiejś reakcji, a tu nic ;) , albo nikt nie zauważył albo nie wiedział), zaznaczony był pytajnikami.

Łada (tą usunąłem), taka bogini w panteonie słowiańskim nie istniała, wymyślił ją Długosz jako odpowiednik rzymskiego Marsa.

Radogost (tego zostawiłem) bóstwo opisane przez Adama z Bremy, przypisywał je Redarom na Połabiu, odpowiednik Swarożyca. Najprawdopodobniej nasz Adam pomylił lub utożsamił nazwę grodu (Radogoszcz) z imieniem boga.

Jest jeszcze problem z bóstwem bliźniaczym Lelum-Polelum, Lele-Polele, Leli-Poleli. Bruckner odrzuca boskość tych postaci sugerując, że jest tylko refren starej pijackiej przyśpiewki (lelać – chwiać się, zataczać) natomiast Podkański przytacza imiona osobowe Lel i Lal oraz inny przyśpiew rosyjski, w którym występuje słowo „Lelij” w prawdopodobnym znaczeniu młody, silny, zdrowy. Mogliby to być, więc bliźniaczy opiekunowie młodych, ale to tylko domysły.

Jest jeszcze jeden dowód na istnienie bliźniaczego bóstwa, fakt, że nieznanego z imienia. W 1969 roku odkryto na Fischerinsel, wyspie położonej koło Tollensee w Meklemburgii, tej samej gdzie lokalizowano Radogoszcz, posąg drewniany wysokości

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję w imieniu całego FORUM.

W mój spis bogów słowiańskich wkradł się mały błąd (w zasadzie celowy, spodziewałem się jakiejś reakcji, a tu nic ;) , albo nikt nie zauważył albo nie wiedział), zaznaczony był pytajnikami.

Łada (tą usunąłem), taka bogini w panteonie słowiańskim nie istniała, wymyślił ją Długosz jako odpowiednik rzymskiego Marsa.

Radogost (tego zostawiłem) bóstwo opisane przez Adama z Bremy, przypisywał je Redarom na Połabiu, odpowiednik Swarożyca. Najprawdopodobniej nasz Adam pomylił lub utożsamił nazwę grodu (Radogoszcz) z imieniem boga.

Jest jeszcze problem z bóstwem bliźniaczym Lelum-Polelum, Lele-Polele, Leli-Poleli. Bruckner odrzuca boskość tych postaci sugerując, że jest tylko refren starej pijackiej przyśpiewki (lelać – chwiać się, zataczać) natomiast Podkański przytacza imiona osobowe Lel i Lal oraz inny przyśpiew rosyjski, w którym występuje słowo „Lelij” w prawdopodobnym znaczeniu młody, silny, zdrowy. Mogliby to być, więc bliźniaczy opiekunowie młodych, ale to tylko domysły.

Ja obstaję jednak przy twierdzeniu, że jest to przyśpiewka ludowa. Nie ma zadnych danych dotyczących "tego bóstwa", w każdym razie wiarygodnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.