Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

Temat dotyczący jak się pewnie domyślacie wszystkiego co związane z tą kwestią (bogowie, obrzędy, życie pozagrobowe itp.)

No właśnie co wiecie na temat wierzeń naszych (przynajmniej znaczniej części z nas) przodków.

Niby się tym kiedyś trochę interesowałem, ale chyba z lenistwa nigdy nie wiedziałem o tym zbyt wiele więc mam nadzieję, że chociaż teraz się dowiem się czegoś ciekawego.

Zapraszam do swobodnej wymiany myśli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Już piszę.

Wierzenia ludów polskich oscylowały wokół politeizmu i panteizmu. Bardziej znani bogowie to Perun, Świętowit czy Mokosza. Zresztą jest z tym mały problem, bo Słowianie wyznawali wielu bogów, ale jako swoistego rodzaju cechy Jedynego Boga, więc z drugiej strony byli też monoteistami...

Obrzędy religijne sprawowano w gajach oliwnych, lasach, nad rzekami etc. Obchodzono święta takie jak Jare czy Imbolc.

Świat zmarłych? Istniał, ale wyglądało to raczej jak miejsce wiecznego spoczynku, coś w rodzaju pieczar, w których przebywali z kolei fińscy zmarli. Dusze mogły tam spokojnie się przechadzać etc.

Ciekawostka - najdłużej pogaństwo utrzymało się na terenach woj. pomorskiego.

Więcej informacji na stronie Rodzimego Kościoła Polskiego, czyli współczesnych polskich neopoganów:

http://www.rkp.w.activ.pl/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Ja do tej pory więcej wiedziałem o mitologii nordyckiej niż słowiańskiej(czyżby zabiegi kościoła katolickiego przyniosły pożądany skutek ).Czytałem książkę o polskich pogaństwie ale nie było napisane jednoznacznie,który bóg jest główny tzn. nie było chronologii hierarchii bóstw.Co mnie zastanowiło to to ,że autor więcej miejsca poświęcił na opis demonów słowiańskich czyli różne wiły,rusałki,ubożęta,mamuny,niż bogów głównych.

Więcej informacji na stronie Rodzimego Kościoła Polskiego,

Nie miałem pojęcia ,że to aż tak oficjalnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja do tej pory więcej wiedziałem o mitologii nordyckiej niż słowiańskiej(czyżby zabiegi kościoła katolickiego przyniosły pożądany skutek ).Czytałem książkę o polskich pogaństwie ale nie było napisane jednoznacznie,który bóg jest główny tzn. nie było chronologii hierarchii bóstw.Co mnie zastanowiło to to ,że autor więcej miejsca poświęcił na opis demonów słowiańskich czyli różne wiły,rusałki,ubożęta,mamuny,niż bogów głównych.
Więcej informacji na stronie Rodzimego Kościoła Polskiego,

Nie miałem pojęcia ,że to aż tak oficjalnie.

Np. dla mnie bardzo oficjalnie, jeśli rozumiesz, o co chodzi i nie drążmy tego tematu ;)

Wracając do religii Słowian - nie możesz jej oglądać przez pryzmat bogów norweskich, bo mało jest podobieństw...A autor zapewne więcej miejsca poświęcił na rusałki, bo chciał się wpasować w ogólnie pojęty schemat pisania tego typu książek, tj. mitologia na pierwszym miejscu, potrzeby ducha na o wiele dalszym lub w ogóle nie uświadczymy. A KK ukrywa wszystko i tak fałszuje, że szok.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Obrzędy religijne sprawowano w gajach oliwnych,

To pewne, ja wiem, że klimat był wtedy cieplejszy (no może już niedługo znów taki będzie) ale żeby aż tak, abyśmy mieli gaje oliwne.

Ciekawostka - najdłużej pogaństwo utrzymało się na terenach woj. pomorskiego.

Nie dali się tak łatwo, a właśnie może wiesz czy Litwini czcili tych samych bogów co Słowianie czy może mili jakichś swoich?

A jeszcze jedna sprawa, jak to było ze składanie ofiar z ludzi (żeby była jasność ja tam nikogo nie potępiam inne czasy inne obyczaje)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
A autor zapewne więcej miejsca poświęcił na rusałki, bo chciał się wpasować w ogólnie pojęty schemat pisania tego typu książek,

Wymienił tzn.podał porównania imion i znaczenie bogów wśród różnych plemion słowiańskich i to wszystko.Ale rozdziałowi pt.Demonologia, poświęcono więcej niż pół książki.

A KK ukrywa wszystko i tak fałszuje, że szok.

Ciekawy jestem czy KK miał schemat postępowania w walce pogaństwem.O zastępowaniu świąt pogańskich katolickimi to wiem(przesilenia,zrównanie się dnia z nocą).

dla mnie bardzo oficjalnie, jeśli rozumiesz,

Rozumie doskonale,a widzę ,że piszesz w kilku tematach więcej lub mniej podobnej tematyce,więc od niektórych wątków w dyskusji nie da sie uciec.

Ja tylko mogę się podpisać się pod ostatnimi słowami Gnoma,nikt nikogo obrażać nie ma najmniejszego zamiaru,a bardzo chciałbym wiedzieć skąd pochodzą i w co wierzyli moi przodkowie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Obrzędy religijne sprawowano w gajach oliwnych,

To pewne, ja wiem, że klimat był wtedy cieplejszy (no może już niedługo znów taki będzie) ale żeby aż tak, abyśmy mieli gaje oliwne.

Ciekawostka - najdłużej pogaństwo utrzymało się na terenach woj. pomorskiego.

Nie dali się tak łatwo, a właśnie może wiesz czy Litwini czcili tych samych bogów co Słowianie czy może mili jakichś swoich?

A jeszcze jedna sprawa, jak to było ze składanie ofiar z ludzi (żeby była jasność ja tam nikogo nie potępiam inne czasy inne obyczaje)?

Litwini różnili się trochę pod tym względem, bo jest to lud bałtycki, ale np. na Rusi występował kult tych samych bogów co u nas, tylko np. pod inną, podobną nazwą ;) A gaje oliwne oczywiście nie występowało, chodziło raczej o pewien rodzaj sadu, nie wiedziałam jakiego słowa użyć :P

Ofiary z ludzi składano w celu przebłagania bogów, ale odbywało się to dosyć rzadko.

[ Dodano: 2008-02-25, 16:25 ]

A autor zapewne więcej miejsca poświęcił na rusałki, bo chciał się wpasować w ogólnie pojęty schemat pisania tego typu książek,

Wymienił tzn.podał porównania imion i znaczenie bogów wśród różnych plemion słowiańskich i to wszystko.Ale rozdziałowi pt.Demonologia, poświęcono więcej niż pół książki.

A KK ukrywa wszystko i tak fałszuje, że szok.

Ciekawy jestem czy KK miał schemat postępowania w walce pogaństwem.O zastępowaniu świąt pogańskich katolickimi to wiem(przesilenia,zrównanie się dnia z nocą).

dla mnie bardzo oficjalnie, jeśli rozumiesz,

Rozumie doskonale,a widzę ,że piszesz w kilku tematach więcej lub mniej podobnej tematyce,więc od niektórych wątków w dyskusji nie da sie uciec.

Ja tylko mogę się podpisać się pod ostatnimi słowami Gnoma,nikt nikogo obrażać nie ma najmniejszego zamiaru,a bardzo chciałbym wiedzieć skąd pochodzą i w co wierzyli moi przodkowie.

Co do "Demonologii" - wielu autorów chce być drugim Parandowskim. Dla mnie to o tyle bez sensu, że ksiązka o religii ma być książką o religii. Gdybym chciała poczytać mitologie czy baśnie, sięgnełabym po nie. Oczywiście mit. jest ważną częścią wiary, ale sam konspekt duchowości jest 100 razy ważniejszy.

A KK miał bardzo prosty sposób w walce z pogaństwem, niestety - śmierć lub nawrócenie. Potem niby zastępowano święta pogańskie chrześcijanskimi, ale tylko te, których się toporem nie dało wyplenić. Dziwi mnie to, jak KK nazywa poganizm "religią obcą" dla Polaków. Primo, to ta religia było pierwsza, a secundo to jak nazwać chrzescijaństwo w takim razie, skoro przywędrowało ono z dalekich okolic Palestyny? To jest dopiero obcość...

A nie tylko twoi przodkowie wierzyli - Polacy wierzą nadal. I jest ich wielu wokół Ciebie. Wystarczy się rozejrzeć :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
I jest ich wielu wokół Ciebie. Wystarczy się rozejrzeć ;)

A faktycznie,szczególnie po nakręceniu "Starej baśni".Ale to chyba chwilowa moda,(mówię tylko o mojej mieścinie).Ja ich nazwałem Poganami Dnia Powszedniego.Dlaczego?Bo słuchają Arkony lub Viking metal ,noszą znaki ochronne Peruna,a w niedzielę na Mszę do kościoła. :twisted:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
I jest ich wielu wokół Ciebie. Wystarczy się rozejrzeć ;)

A faktycznie,szczególnie po nakręceniu "Starej baśni".Ale to chyba chwilowa moda,(mówię tylko o mojej mieścinie).Ja ich nazwałem Poganami Dnia Powszedniego.Dlaczego?Bo słuchają Arkony lub Viking metal ,noszą znaki ochronne Peruna,a w niedzielę na Mszę do kościoła. :twisted:

Współczuję takim ludziom...nie boli mnie akurat chodzenie w niedziele na msze, bo są poganie, którzy w jakiś sposób łączą wiarę pogańską z ch-jańską (choć nie wiem jak), ale co ma do tego muzyka? Muzyka to muzyka, a wiara to wiara. Może z czasem dojrzeją :P

A film "Stara Baśn" jest absolutnie niesamowity!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Muzyka to muzyka, a wiara to wiara.

Myślę,że to muzyka ma duży wpływ na takie zachowanie.Już rozumie jakiś pagan-metal czy folk-metal ,ale co ma wspólnego viking-metal!?

bo są poganie, którzy w jakiś sposób łączą wiarę pogańską z ch-jańską

To tak jakby muzułmanin szykował sie do Szabasu. ;)

Może z czasem dojrzeją

Oby...

A film "Stara Baśn" jest absolutnie niesamowity!

Nie inaczej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Muzyka to muzyka, a wiara to wiara.

Myślę,że to muzyka ma duży wpływ na takie zachowanie.Już rozumie jakiś pagan-metal czy folk-metal ,ale co ma wspólnego viking-metal!?

bo są poganie, którzy w jakiś sposób łączą wiarę pogańską z ch-jańską

To tak jakby muzułmanin szykował sie do Szabasu. ;)

Może z czasem dojrzeją

Oby...

A film "Stara Baśn" jest absolutnie niesamowity!

Nie inaczej.

Nie komentuję sprawy łączenia religii, bo w sumie...uważam, że to możliwe :P ale nie w przypadku chrz-jaństwa, gdzie naczelnym nakazem jest przecież "NIE BĘDZIESZ MIAŁ BOGÓW CUDZYCH PRZEDEMNĄ", to samo tyczy się islamu i judaizmu.

Ja też słucham pagan-folku i chociaż nastraja on 'odpowiednio', to jednak to tylko muzyka...a viking metal ma wiele wspólnego, bo to też pogańskie klimaty :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Ja też słucham pagan-folku i chociaż nastraja on 'odpowiednio', to jednak to tylko muzyka...a viking metal ma wiele wspólnego, bo to też pogańskie klimaty

Też mam kilka płyt w kolekcji,i wiem ,że muzyka potrafi inspirować jak mało co.

Ale odbiegamy od tematu,a ja nadal nie wiem który bóg słowiański jest najważniejszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wracając do religii Słowian - nie możesz jej oglądać przez pryzmat bogów norweskich, bo mało jest podobieństw...

Ale obie te religie wywodzą się z jednego pnia – religii ludów indoeuropejskich, więc podobieństwa muszą być i są.

Ciekawy jestem czy KK miał schemat postępowania w walce pogaństwem.O zastępowaniu świąt pogańskich katolickimi to wiem(przesilenia,zrównanie się dnia z nocą).

Jeszcze przejmowanie miejsc kultu choćby dwa bardzo znane i silne ośrodki pogańskiej religii: Łysa Góra i Ślęża, dziś są tam klasztory katolickie.

nie wiedziałam jakiego słowa użyć

Może "Święte Gaje".

A film "Stara Baśn" jest absolutnie niesamowity!

Do tego stopnia, że krytycy przemianowali go na „Stara Pleśń”. ;)

To tak jakby muzułmanin szykował sie do Szabasu.

Mylisz religie.

ja nadal nie wiem który bóg słowiański jest najważniejszy

Generalnie gromowładny Perun, ale to też różnie bywało, bo religia słowian nie była tak jednolita np. na Pomorzu Zachodnim (mocno zachodnim) najwyższą czcią cieszył się Świętowit miał słynną na całą Słowiańszczyznę świątynię w Arkonie. Analogiczną (mniej więcej) do delfickiej wyroczni Apollona.

skąd pochodzą [...] moi przodkowie.

Patrz na wschód.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
GodEatGod napisał/a:

bo są poganie, którzy w jakiś sposób łączą wiarę pogańską z ch-jańską

To tak jakby muzułmanin szykował sie do Szabasu. ;)

Mylisz religie.

No Wiesz co,poważne oskarżenie !!! Pokazałem tylko swoja dezaprobatę do sytuacji gdzie w dni powszednie ktoś wyznaje pogaństwo/muzułmanizm a w niedzielę świętuje Szabas/czy uczestniczy w Mszy katolickiej (jak wiadomo Szabas to święto judaistyczne).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie kłócić się!

Co do Peruna - nie jest on najważniejszy. W końcu to imię ŚWIĘTOWIDA przyjmują za naczelne poganie, kiedy chcą wstąpić do RKP.

A Stara Baśn i tak mi się podoba :king:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.