Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Aryan   

Chrześcijaństwo, jak wszystkie dzisiejsze tzw. wielkie religie monoteistyczne (hinduzim w swoim głównym nurcie, judaizm i oczywiście również islam - całkowicie już wtórny wobec religii starszych) miało swoje źródło w wierzeniach ludów pra-indoeuropejskich, za pośrednictwem judaizmu, który powstał inspirowany przez zaratusztrianizm, który z kolei ewoluował z mazdaizmu, wywodzącego się już prawdopodobnie wprost z domniemanej religii pra-indoeuropejskiej. Pogańska religia Słowian wywodziła się z tego samego źródła, lecz przeszła przeszła nieco inną drogę (również dosłownie - geograficznie). Politeizm pogaństwa nie jest oczywisty, wielość bóstw może być rozumiana jako odbicia jednego Boga (jak w hinduizmie, tzw. pseudopoliteizm), monoteizm chrześcijańskiego Boga z kolei nie jest obrazowo konsekwentny: patrz Trójca Święta oraz aniołowie i święci.

Tak sobie kiedyś wędrowały idee :D. Większość religii nosi znamiona synkretyzmu, powstawały często przez połączenie wątków z kilku starszych wierzeń. Bardzo ciekawym przykładem takiej religii jest kurdyjski jazydyzm (wikipedia), ale tak samo jest przecież np. z judaizmem, który powstał przez połączenie pierwiastka rodzimego z pewnym kultem egipskim i później z irańskim zaratusztrianizmem - ale to już trochę offtopic, przepraszam.

Edytowane przez Aryan

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   

Skąd wywodzi się najstarsza religia świata od której początek wzięły wszystkie pozostałe, tego nie wie nikt.

Śmiem jednak twierdzić, iż generalnym przesłaniem religii jako takiej, nie miała być wiara w jakiegoś Boga, ale zachowanie równowagi między duchem a materią.

'Nie skupiajcie się na zdobywaniu tymczasowych dóbr doczesnych, bo Wasza prawdziwa istota jest duchem, dla której świat fizyczny jest tylko kolejnym etapem w drodze.'

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Śmiem jednak twierdzić, iż generalnym przesłaniem religii jako takiej, nie miała być wiara w jakiegoś Boga, ale zachowanie równowagi między duchem a materią.

'Nie skupiajcie się na zdobywaniu tymczasowych dóbr doczesnych, bo Wasza prawdziwa istota jest duchem, dla której świat fizyczny jest tylko kolejnym etapem w drodze.'

Wydaje mi się, że tak było dopiero w pewnym momencie. Moim zdaniem pierwotnie, jakiekolwiek wierzenia wzięły się z potrzeby wytłumaczenia sobie zjawisk niezrozumiałych. Złamanie szczęki sąsiadowi z powodu kobitki było zrozumiałe i wytłumaczalne - "wkurzył mnie, grzmotnąłem go pięścią, to cierpi."

Natomiast trudno było wytłumaczyć, dlaczego ktoś się starzeje, jeden żyje dłużej, a inny krócej, pada deszcz, wieje wiatr, itd. Przy okazji, regulowano stosunki społeczne.

Jest to możliwe dzięki zdolności homo sapiens do myślenia abstrakcyjnego ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   
Moim zdaniem pierwotnie, jakiekolwiek wierzenia wzięły się z potrzeby wytłumaczenia sobie zjawisk niezrozumiałych

Uważam, że nie zupełnie.

Moje zdanie opiera się na innych przesłankach, starszych niż to, co Ty masz na myśli.

Historia ludzkości jest nieco bardziej skomplikowana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeszcze starszych Ingo? A co Ci chodzi po głowie, bom ciekaw strasznie... ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   

Obawiam się, że nie jesteś wystarczająco przygotowany na takie "niusy". ;)

Może za jakiś czas, a może... już wiesz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Eeee, nie bawię się... Ja jestem człowiek prosty, umysł ścisły, inżynierski, a Ty mi takimi meandrami filozoficznymi walisz ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   

Mam na myśli np. "Zakazaną archeologię" Michaela Cremo, oraz Mahabharatę i Biblię.

Ale to niewłaściwy temat i chyba forum. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzieła pana Cremo nie znam zupełnie, Mahabharatę bardzo słabiutko, więc trudno mi się odnieść. Zupełnie nie wiem, czy to się nadaje do tego tematu i na to forum, za cieniutki jestem ;)

Może ktoś inny się wypowie...

Nie ma co Ingo, umiesz wzbudzać ciekawość :lol:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jerzy Strzelczyk jest historykiem mediawistą, badaczem między innymi dziejów Słowiańszczyzny, profesorem na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Opublikował wiele prac, a wśród nich: Iroszkoci w kulturze średniowiecznej Europy, Wandalowie i ich afrykańskie państwo, Mieszko Pierwszy.

Dom Wydawniczy Rebis Poznań 1998

258 str.

Książka dostępna w antykwariatach i niektórych ksiegarniach.

Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian to w ujęciu autora "prawdziwa historia Nierzeczywistego", świata wyobrazeń naszych odległych, słowiańskich przodków o istotach nadprzyrodzonych, przede wszystkim boskich i demonicznych, o poczatkach ludów i państw oraz postaciach, zjawiskach i pojeciach, które z niejakim prawdopodobieństwem można zwiazać z czasami przedchrześcijańskimi. Jest to ksiazka wyjatkowo interesujaca dla polskiego czytelnika szukającego głeboko w przeszłosci korzeni własnych i braci Słowian.

Tyle o ksiażce napisago na okładce. Osobiście moge tylko dodać, że w sumie pan Jerzy Strzelczyk niewiele nowego wnosi do zbioru informacji związanych z interesującym nas tematem, niemniej układ, nowe spojrzenie na temat i forma encyklopedyczna sprawiają, że i ta pozycja warta jest posiadania, a na pewno przeczytania.

Książka to zbiór haseł związanych tematycznie z kulturą u religią dawnych Słowian.

__

Äŕííîĺ ńîîáůĺíčĺ ŕâňîěŕňč÷ĺńęč ńăĺíĺđčđîâŕíî č îňďđŕâëĺíî (ń îáőîäîě âńĺő ŕíňčńďŕě çŕůčň) ďđîăđŕěěîé XRumer 5.09 Palladium. ÇÄĹŃÜ ĚÎĂËŔ ÁŰ ÁŰŇÜ ÂŔŘŔ ĐĹĘËŔĚŔ ;)

Ńîîáůĺíčĺ âűřĺ, îňďđŕâëĺííîĺ áîňîě ń íčęîě CocoChanels ńăĺíĺđčđîâŕíî ŔÂŇÎĚŔŇČ×ĹŃĘČ â ńîîňâĺňńňâčč ń ňĺěîé č ńîäĺđćčěűě ňîďčęŕ, ń ďîěîůüţ íîâîé číňĺëëĺęňóŕëüíîé ńčńňĺěű, âńňđîĺííîé â XRumer 5.09 Palladium. Ńŕě ďîëüçîâŕňĺëü CocoChanels ňŕęćĺ çŕđĺăčńňđčđîâŕí č ŕęňčâčđîâŕí ŕâňîěŕňč÷ĺńęč, áĺç ó÷ŕńňč˙ ÷ĺëîâĺęŕ.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Leszy (...) był demonem nieprzyjaznym, wędrującym po kniejach w poszukiwaniu ludzi, którym mógłby poplątać leśne scieżki" - slowianie.republika.pl

"Mamuna (...) bardzo niebezpieczy demon leśny zamieszkujący okolice akwenów. (...) domeną dziwożony było podmienianie dzieci..." - slowianie.republika.pl

Dlaczego więc Peruna czczono w lasach, na leśnch uroczyskach, przy dębach? Dlaczego Słowianie oddawali cześć nimfom źródlanym? Możliwe więc by nasi praprzodkowie wierzyli w coś, czego równie mocno się bali? Czy może to świadczyć o tym, że wiemy o nich bardzo niewiele?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A co ma przestrzeń sakralna Peruna do dziwożonów?

Możliwe więc by nasi praprzodkowie wierzyli w coś, czego równie mocno się bali?

A co w tym niemożliwego?

Na ogół ludzie wierzący obawiają się Boga, kimkolwiek by on nie był.

Czy może to świadczyć o tym, że wiemy o nich bardzo niewiele?

Niestety nie wiem... to ocena twej wiedzy, czy innych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Czy może to świadczyć o tym, że wiemy o nich bardzo niewiele?

raczej. ogólnie dość słabo stoimy z wiedza o okresie przejścia od antyku do średniowiecza. O samym antyku wiemy niewiele więcej.

Dlaczego więc Peruna czczono w lasach, na leśnch uroczyskach, przy dębach?

a dlaczego by nie? najpierw kilka analogi - dąb Zeusa w Epirze, oddawanie czci przez pierwszych Germanów swym bogom na leśnych uroczyskach etc teraz druga sprawa, wiele ludów pierwotnie oddawało cześć swym bogom w postaci emanacji sił przyrody. To też jest naturalne, dopiero wraz z wzrastającym skomplikowaniem kultu, rozwojem intelektualnym, percepcją wpływów innych ludów etc własna religia (a przecież każda religia jest mocno konserwatywna) zaczyna ewoluować. Nie ma w tym nic niezwykłego raczej.

____________________________________________________________________________

wszystkie teksty podkreślone pochodzą z posta użytkownika Maciej z Warszawy

Edytowane przez Furiusz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   
- slowianie.republika.pl

Zdecydowanie lepszym źródłem wiedzy byłaby książka A. Gieysztora "Mitologia Słowian" (2006). ;)

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego więc Peruna czczono w lasach, na leśnch uroczyskach, przy dębach?

a dlaczego by nie? najpierw kilka analogi - dąb Zeusa w Epirze, oddawanie czci przez pierwszych Germanów swym bogom na leśnych uroczyskach etc teraz druga sprawa, wiele ludów pierwotnie oddawało cześć swym bogom w postaci emanacji sił przyrody. To też jest naturalne, dopiero wraz z wzrastającym skomplikowaniem kultu, rozwojem intelektualnym, percepcją wpływów innych ludów etc własna religia (a przecież każda religia jest mocno konserwatywna) zaczyna ewoluować. Nie ma w tym nic niezwykłego raczej.

Przyznaje racje Furiuszowi , czczenie jednego z głównych bóstw w dąbrowach lub pod postaciom świętego drzewa jest niczym niezwykłym wśród ludów indoaryjskich ( Germanie , Słowianie z jednego indoaryjskiego pnia wyrastają ) , zastanawia mnie inna rzecz , mamy w panteonie słowiańskim bóstwa o kilku twarzach , jak np: Swietowid czy to relikt wspólnoty z ludami aryjskimi , które podbiły Indie ( Ariami ) i czy w mitologii innych ludów europejskich podobny motyw występuje ( poza rzymskim Janusem )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.