Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Generał Hadżi Mohamed Suharto- ocena postaci

Rekomendowane odpowiedzi

mch90   

Nie pozwolił dojść do władzy komunistom- w sumie to dobrze. Za to jakimi środkami- wojskiem i terrorem. Kolejny dyktator, który za sprzeciwianie się komunistycznym Chinom i ZSRR zaskarbił sobie sympatię Zachodu.

Niewątpliwie to jeden z większych zbrodniarzy (ponoć bilans jego rządów to ok. 2 miliony ofiar) i złodziei XX wieku. Można się pokusić o stwierdzenie, że Indonezja gen. Suharto zaczęła przypominać Jugosławię Tito. Ahmed Suharto wiele mówił, że jedną z głównych zasad, na których opiera swe rządy, jest sprawiedliwość społeczna, tymczasem w kraju zamieszkiwanym przez 50 różnych grup etnicznych, mówiących 250 językami i narzeczami tworzona była jedność narodowa, wymuszana wręcz siłą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Indonezja Suharto była sojusznikiem USA. Zrobił co miał zrobić, Amerykanom było to na rękę, kiedy zniknął ze sceny nikt się tym nie przejął.

O ofiarach Suharto raczej się zapomina. Kładzie isę nacisk na to, że gdybny nie jego działania, Indonezja byłaby krajem komunistycznym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
godfrydl   

Powinniśmy mu wdzięczność choćby za rozgromienie potężnej indonezyjskiej partii komunistycznej.

Może poczytajmy o Indonezji Sukarno i Suharto za encyklopedią PWN:

"W 1957 Sukarno zastąpił „zachodnią” demokrację parlamentarną tzw. demokracją kierowaną o cechach autorytarnych. W nowym systemie politycznym zwiększono władzę prezydenta, uprawnienia administracji i wojska. Jednocześnie Sukarno, mimo pogarszającej się sytuacji gospodarczej, popierał reformy zmierzające do wprowadzenia w Indonezji gospodarki socjalistycznej (ułatwiał mu to oficjalny kult jego osoby). W 1963 Indonezja wywołała konflikt z Malezją. Sytuacja polityczna i gospodarcza kraju stała się krytyczna. W 1965 gen. Suharto, udaremniając nieudolnie przeprowadzony przez komunizujących oficerów zamach stanu, przejął władzę. Armia przeprowadziła krwawą rozprawę z komunistami. Suharto (od 1967 prezydent) zakończył konflikt z Malezją (1966) i przystąpił do odbudowy gospodarki Indonezji, korzystając z pomocy państw zachodnich. Indonezja podjęła współpracę z sąsiednimi państwami i przystąpiła 1967 do ASEAN. W 1975 zajęła Timor Wschodni, przemocą narzucając swe panowanie miejscowej ludności. Mimo sukcesów gosp. wieloletnie autorytarne rządy Suharto oparte na armii (1993 został po raz 6. prezydentem) spotykały się w społeczeństwie z coraz większą krytyką. Kryzys gospodarczy 1997–98 (pochodna dalekowschodniego kryzysu finansowego), kolosalny spadek wartości rupii i wzrost cen żywności, przyspieszyły procesy polityczne w kraju rządzonym autorytarnie od 30 lat: doszło do zamieszek, skierowanych głównie przeciwko zamożnej ludności pochodzenia chińskiego, dominującej w handlu i bankowości, oraz burzliwych demonstracji studentów, protestujących przeciwko korupcji władzy i domagających się demokratyzacji systemu rządów. W rezultacie Suharto, wybrany III 1998 na 7. kadencję prezydencką, musiał ustąpić i 21 V 1998 przekazał urząd popieranemu przez siebie wiceprezydentowi J. Habibiemu."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.