Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Okupacja na wesoło

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Podobny temat istnieje w dziale o Powstaniu Warszawskim. Tam co prawda nie cieszy się zbytnią popularnością, może tutaj będzie inaczej. Podczas okupacji Polacy czy to prowadząc działania przeciwko Niemcom, czy to zwyczajnie starając się odreagować jakoś ciężar okupacji, organizowali różne akcje, które miały budzić śmiech, zazwyczaj śmiano się z Niemców.

Na początek przykład spreparowanego ogłoszenia sygnowanego nazwiskiem Franka:

Rozporządzenie, o statucie prawnym Polaków

Na podstawie § 5 ust. 1 Dekretu Fuhrera z dnia 12 października 1939 r. (Dz. U. Rzeszy Niem. 1. str. 2077) rozporządzam:

§ 1. Zamieszkała na obszarze Generalnego Gubernatorstwa ludność polska zgodnie z prawami Wielkiej Rzeszy Niemieckiej nie jest narodem. Prawa i obowiązki tej ludności normują przepisy niniejszego rozporządzenia.

§ 2. Ludność polska nie może zajmować mieszkań, odpowiadających wymaganiom członków narodu niemieckiego. Mieszkania te, wraz z całym urządzeniem, przeznaczone są dla Niemców, uciekających przed terrorystycznymi nalotami Anglosasów.

§ 3. Ponad to ludność polska nie ma prawa:

1) Ubierać się po europejsku. Resztki pozostałego odzienia będą zużyte dla produkcji wojennej. Polacy muszą się ubierać według mody środkowo-afrykańskich murzynów.

2) Odżywiać się własnymi produktami spożywczymi. Będą one grabione dla dalszego lukratywnego utrzymania urzędników niemieckich. Dotychczasowe głodowe przydziały na bony znosi się.

3) Korzystać z opału w czasie zimy. Zima 1943-44 r. będzie w Gubernii Generalnej tak gorąca, jak gorące były przeżycia niemieckiego korpusu afrykańskiego w Libii, Trypolisie i Tunisie.

§ 4. Ludności polskiej zabrania się:

1) Oddychać świeżym powietrzem, zarezerwowanym dla naszego lotnictwa;

2) Korzystać z wody wiślanej, niezbędnej dla skutecznej działalności niemieckiej floty podwodnej;

3) Myć mydłem, które zastąpione będzie przydziałem 50 gr. piasku na osobę miesięcznie;

4) Spać w nocy, wobec obowiązku oczekiwania każdej chwili odwiedzin Gestapo;

5) Myśleć rozumnie. Właściwość ta, nieznana narodowi niemieckiemu, jest również zbędna u Polaków;

6) Umierać naturalną śmiercią, bez zezwolenia właściwego Arbeitsamtu z uwagi na stałe zapotrzebowanie na białych niewolników do pracy w Wielkiej Rzeszy;

7) Samoobrony zbiorowej przeciwko mordom policji niemieckiej i Gestapo.

§ 5. Kto przekracza przepisy niniejszego rozporządzenia podlega karze śmierci.

§ 6. Pod karą śmierci zabrania się Reichs-Volks i Stammdeutschom zrywania i niszczenia niniejszego rozporządzenia.

§ 7. Z chwilą okupacji Rzeszy Niemieckiej przez wojska alianckie, a w szczególności przez armię polską, przepisy niniejszego rozporządzenia będą miały odpowiednie zastosowanie do ludności niemieckiej na całym obszarze przyszłej Małej Rzeszy.

§ 8. Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie wstecz, poczynając od dnia 1 września 1943 r. jako w czwartą rocznicę wyprawy Hunów na Polskę.

Kraków 15 października 1943 r. Generalny Gubernator

(-) Frank

Fragment pochodzi z Szarota T., "Okupowanej Warszawy dzień powszedni", Warszawa 1988

Czy znacie przykłady podobnych ogłoszeń, może kawałów, zabawnych historii z okresu okupacji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Po zamachu na Kutscherę na Warszawę została nałożona kontrybucja. W wyniku tego na ulicach miasta zaczęto powtarzać sobie wierszyk:

Daliśmy 100 za Kutscherę,

Damy 200 za Himmlera

Ile chcecie za Hitlera ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

"W stolarniach warszawskich Gestapo przeprowadziło bardzo szczegółowe rewizje. Niczego nie znaleziono. Okazało się, że szukali deski ratunku." L. Straszewicz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Depesze

Depesza Hitlera do Mussoliniego

po niepowodzeniach w Albanii:

Caro Amico

Per Greco bandito

Dupo obito

Tutto perdito

Finito- Benito.

Gdy Hitler nie odpowiedział,

Mussolini zadepeszował:

Ratuj cholero,

Adolfo Hitlero,

Tutto perdito

Benito.

Odpowiedź Hitlera

na depeszę Mussoliniego:

Nic nie pomoże,

Wystawiaj puppo w morze.

Hitler do Mussoliniego:

Kochany Benito,

Czy cię obito?

Mussolini do Hitlera:

Nie udawaj Greka,

Ciebie też to czeka.

Mussolini do Hitlera:

Ratuj, Hitlerze- bo ja już leżę.

Cyt. za G. Załęski "Satyra w konspiracji".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

W początku 1940 r. daremnie oczekiwaliśmy wiadomości, że alianci bombardują Niemcy. Kiedyś konduktor w tramwaju, wskazując na okno, powiedział cicho:

- Dlaczego tego nie zrzucają z samolotów?

Spojrzałem za okno, nie rozumiejąc o co chodzi. Nic nie zobaczyłem. Dopiero po chwili zrozumiałem, w czym rzecz. Pokazywał na afisz nalepiony na szybie. Była to reklama proszku przeciw insektom. Obok olbrzymiego owada wypisane było:

"Zwalcza pluskwy, karaluchy i prusaki."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Typ nordycki:

-wysoki jak Gebels.

-szczupły jak Gering,

-blondyn jak Hitler.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Urywek rozmowy dwóch Niemców:

- Jeśli doniesie pan do gestapo, że opowiadałem panu dowcipy o Hitlerze, to ja z kolei zadenuncjuję, że pan też opowiadał mi takie dowcipy. A żeby pana pogrążyć, to opowiem w gestapo, że ja się wcale z pańskich anegdot nie śmiałem.

* * *

Do Gubernatora Generalnego:

Pan się gubi w represji i dekretów stosie,

A ja pana dekrety mam głeboko w nosie!

* * *

Hitler powiedział do Goebbelsa:

"Bądź pan spokojny, żaden kodeks nie przewiduje kar za gwałcenie sumień ludzkich."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Stara kobiecina klęcząc przed konfesjonałem spowiada się:

- Bywa i tak, że kilka razy na dzień grzeszę. Jak tylko usłyszę samolot niemiecki, to wytrzymać nie mogę i przeklinam: A bodaj cię, łobuzie, żebyś tak kark skręcił.

- O, to nie po katolicku, moje dziecko- odpowiada ksiądz. Tak nie można.

- Jakże, proszę księdza?- oburza się penitentka.

- Trzeba mówić: Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Określenie charakteru narodowego:

- jeden Włoch: patriota; dwóch Włochów: demonstracja; trzech Włochów: defetyzm;

- jeden Francuz: dowcip; dwóch Francuzów: miłość; trzech Francuzów: rewolucja;

- jeden Niemiec: poeta; dwóch Niemców: organizacja; trzech Niemców: wojna.

* * *

Kto jest prawdziwie niemieckim człowiekiem?

Ten, który jest urodzony w Austrii, udaje Napoleona, nosi angielski wąsik i wita się, jak włoski faszysta.

* * *

Polacy byli stale przeświadczeni o potędze lotnictwa angielskiego. To też niezrozumiałym było zwlekanie z bombardowaniem Niemiec i ograniczanie się do zrzucania ulotek. warszawę, tak strasznie dotkniętą bombardowaniem, irytowało do najwyższego stopnia to bombardowanie Niemiec ulotkami.

Lotnik angielski powraca z nad lotu nad Niemcami. Jego zadaniem było zrzucenie skrzynki ulotek nad terytorium Rzeszy. Po wylądowaniu zdaje meldunek swojemu dowódcy:

- Niestety - mówi - kiedy miałem zacząć wyrzucać ulotki, skrzynia wymknęła mi się z rąk i spadła w całości razem ze swoją zawartością.

- Nieszczęsny - woła na to dowódca eskadry. - Zrzuciłeś całą skrzynkę, przecież mogłeś kogoś zabić!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Gdy Zygmunt Jędrzejewski rozpoczął służbę w CZT, pewnego razu rozmawiał ze swoim znajomym, Henrykiem Jaroszem, którego znał jeszcze z czasów niewoli w Weilburgu i Ziegenhain.

- Słuchaj Henryk, chcę zorganizować przerzut towarów przez granice na Bugu.

- No to organizuj.

- Chciałbym tu i ciebie magazynować sukcesywnie nadsyłany towar.

- No to magazynuj.

- Ale towar jest trefny i nie chciałbym, żeby ktokolwiek inny o tym wiedział.

- No to nie będzie wiedział.

- Słuchaj, to jest niebezpieczne i wiąże się z tym duże ryzyko.

- No to zaryzykuję.

Cyt. za Zygmunt Jędrzejewski "Od września do września"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

W tramwaju potworny tłok. W przejściu staneła babina z bańkami.

- Coś pani tak stanęła jak Hitler pod Stalingradem?

O bitwie o Stalingrad główna komenda armii niemieckiej komunikuje: Wojska nasze odniosły w dniu wczorajszym dalsze sukcesy. Zdobyliśmy dwa pokoje z kuchnią. W ubikacji bronią się jeszcze bolszewicy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Pryszczykowi zabrano futro, żali sie więc do przyjaciela:

- Nie rozumiem, co za kalkulację ma ten Hitler? To on na swoich tysiącach auto, czołgów i tanków nie mógł do tego Stalingradu wjechać, a myśli, że od razu wskoczy na łapkach mojej żony?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Żart z wiosny 1941r.:

- Czym była ucieczka Rudolfa Hessa?

- Pierwszym udanym desantem na Anglię!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.