Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

No ale wypadałoby utrzymywać jedność treści:

 

Angielska wiki:

The Ciepielów massacre that took place on 8 September 1939 was one of the largest and best documented war crimes of the Wehrmacht during its invasion of Poland.

 

Niemiecka wiki:

Beim Massaker von Ciepielów zu Beginn des Überfalls auf Polens wurden am 8. September 1939 in der Nähe des Ortes Ciepielów etwa 250 polnische Kriegsgefangene durch die deutsche Wehrmacht erschossen.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Tomasz N   

Krajobraz nie bardzo pasuje do szosy, chyba że to jakaś boczna droga do wsi. Ale ta kolumna maszerująca jest ciekawa. Pasów nie mają, a temu czwartemu z przodu jakby pas wisiał między nogami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
2 godziny temu, Tomasz N napisał:

Krajobraz nie bardzo pasuje do szosy, chyba że to jakaś boczna droga do wsi. Ale ta kolumna maszerująca jest ciekawa. Pasów nie mają, a temu czwartemu z przodu jakby pas wisiał między nogami.

Krajobraz do szosy nie pasuje, ale do wsi Dąbrowa jak najbardziej. Jest w jednej relacji ( mieszkanka wsi Dabrowa )jest mowa że jeńców z lasu prowadzono do wsi i następnie do szosy. I była to ostatnia grupa jaka się poddała.Jest ciekawa sprawa a mianowicie na wsi grupa jeńców jest w płaszczach. Czoło maszerującej kolumny jest bez płaszczów. Tylko tył kolumny ma chyba płaszcze. Czyżby oficerowie zostali tylko  w płaszczach? A innym odebrano płaszcze.

Zdjęcia zostały wykonane dobrze po południu. Kierunek światłocienia wskazuje że może być to wieś Dabrowa.

 

I ciekawostka ten wóz na fotce na prawo to wygląda na polską taczankę radio typu RKD. A ten cylinder to pradnica ręczna.

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
28 minut temu, Tomasz N napisał:

Niektórzy z przodu niosą je przewieszone przez rękę.

Raczej koce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Ja od czasu do czasu zaglądam do tego wątku i niezmiennie szokuje minie jedna rzecz.

 

DLACZEGO WYDARZENIA POD CIEPELOWEM SĄ AŻ TAK WAŻNE?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
10 godzin temu, jancet napisał:

Ja od czasu do czasu zaglądam do tego wątku i niezmiennie szokuje minie jedna rzecz.

 

DLACZEGO WYDARZENIA POD CIEPELOWEM SĄ AŻ TAK WAŻNE?

A skąd ten wiekopomny wniosek ? Czytałeś pierwsze strony tematu ? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Zaczął si ę sztampowo, jak na innych forach. Jedno pytanie: Czy ten list - maszynopis był w języku Goethego czy Schillera (Leona) ? dało mu nowe horyzonty.

 

A czy jest ważny ? Jak możesz sprawdzić na Wiki, IPN nadal poszukuje osób mających wiedzę w temacie, więc jest ważny, a my tu tak na boku udzielamy się społecznie, podrzucając im to i owo za friko.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Cztery lata wcześniej niż powstał powyższy temat wyszła książka Leonarda Jagody pt. " Gorycz wrześniowa " . W rozdziale " Dzień trzeci " autor podaje że miejscem śmierci mjr. J. Pelca był rejon walk pod Złotym Potokiem.

Link do książki w pdf. - https://panelhistoria.naszekalety.eu/download/Gorycz_wrzesniowa.pdf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
W dniu 2.07.2022 o 10:19 AM, ciekawy napisał:

A skąd ten wiekopomny wniosek ? Czytałeś pierwsze strony tematu ? 

 

Nie wiem, o jakim wniosku wspominasz. Żadnego nie wysnułem.

 

Pierwsze strony tematu czytałem. Nie znajduję tam odpowiedzi na swoje pytanie.

 

Mam nadzieję, że niesłusznie wyczuwam agresję ze strony interlokutora. Tak jakby samo zadanie pytania czyniło mnie jego wrogiem. Mam nadzieję, że się mylę.

 

Więc pytanie rozwinę. W latach 1939-1945 hitlerowskie wojska wymordowały miliony obywateli II RP.  Chodząc po Warszawie co rusz spotykasz tablice "tu rozstrzelano 88", "tu 246" a "tu 415".  W wielu innych miastach też są takie tablice. Po wsiach i lasach także.

 

Więc ponawiam pytanie: dlaczego mord pod Ciepielowem jest tak szczególnie ważny? Ja nie zaprzeczam, że jest szczególnie ważny, ale jeśli jest - dla uczestników tego forum - to pytam się - dlaczego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
19 godzin temu, jancet napisał:

Więc ponawiam pytanie: dlaczego mord pod Ciepielowem jest tak szczególnie ważny? Ja nie zaprzeczam, że jest szczególnie ważny, ale jeśli jest - dla uczestników tego forum - to pytam się - dlaczego?

Dla mnie jest ważny, bo mam do Ciepielowa o rzut beretem. Czemu więc nie poznać prawdy?

Masz coś do dodania jeszcze  w kwestii Ciepielowa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Dla mnie jest ważny z poczucia obowiązku. Państwo Polskie w osobie prezesa IPN stwierdziło, że mam sobie ten mord sam wyjaśnić, więc się staram.  

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Kupiłem sobie monografię 45 DP w ramach WKPP i tam w opisie działań 154 pp jest taki tekst:

 

Część żołnierzy pułku dotarła nad ranem 8 września do lasu Dąbrowa-Struga koło Ciepielowa. (...) po jej zakończeniu [walki TN] Niemcy dużą grupę jeńców rozstrzelali. Wiadomo,że kpt. Leonard Cholewa, dowódca 2/154 pp ranny pod Ciepielowem w nogę został następnego dnia dobity przez Niemców w Anielinie.

 

Na moje oko nie ta kobieta, Anusia nie Aniela.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
W dniu 9.07.2022 o 10:08 PM, jancet napisał:

Nie wiem, o jakim wniosku wspominasz. Żadnego nie wysnułem.

Wysnułeś. Post z 1 lipca 2022 roku: "Ja od czasu do czasu zaglądam do tego wątku i niezmiennie szokuje minie jedna rzecz." Na czym polega ten twój szok ?

W dniu 9.07.2022 o 10:08 PM, jancet napisał:

Pierwsze strony tematu czytałem. Nie znajduję tam odpowiedzi na swoje pytanie.

I nie znajdziesz - bo to był dopiero początek. Wypowiedziało się mnóstwo osób, a nawet instytucji (w tym IPN). Były też "wyjazdy w teren" (dzięki którym miałem przyjemność osobiście poznać Tomasza N). Był też odzew lokalnych badaczy zagadnienia (atrix). Powstała też publikacja. Edytowano (nawet) wikipedię. Jedynie co mogę zasugerować, to systematycznie czytanie wątku.

W dniu 9.07.2022 o 10:08 PM, jancet napisał:

Mam nadzieję, że niesłusznie wyczuwam agresję ze strony interlokutora

Twa nadzieja jest słuszna.

W dniu 9.07.2022 o 10:08 PM, jancet napisał:

Tak jakby samo zadanie pytania czyniło mnie jego wrogiem. Mam nadzieję, że się mylę.

Mylisz się. Ponownie gorąco zachęcam do czytania wątku - znajdziesz w nim odpowiedź (mam nadzieję) na wszystkie dręczące Cię pytania.

W dniu 9.07.2022 o 10:08 PM, jancet napisał:

Więc pytanie rozwinę. W latach 1939-1945 hitlerowskie wojska wymordowały miliony obywateli II RP.  Chodząc po Warszawie co rusz spotykasz tablice "tu rozstrzelano 88", "tu 246" a "tu 415".  W wielu innych miastach też są takie tablice. Po wsiach i lasach także.

I owszem. Ale jak to się ma do tego wątku ?

W dniu 9.07.2022 o 10:08 PM, jancet napisał:

Więc ponawiam pytanie: dlaczego mord pod Ciepielowem jest tak szczególnie ważny? Ja nie zaprzeczam, że jest szczególnie ważny, ale jeśli jest - dla uczestników tego forum - to pytam się - dlaczego?

Po pierwsze - wg dotychczasowej historiografii był to największy mord na jeńcach wojennych w 1939 r. A wątek ów mit ten podkopał (i nieco obalił). Po drugie - zostało wyjaśnionych wiele wątków (w tym i pobocznych) owego "mordu". Po trzecie wreszcie - po raz trzeci zachęcam do zapoznania się z tym tematem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.