Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Zaraz przeniósł. Jeżeli to fikcja literacka, to nieważne gdzie się działa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
28 minut temu, Tomasz N napisał:

Zaraz przeniósł. Jeżeli to fikcja literacka, to nieważne gdzie się działa.

Fikcja ? Na jakiej to podstawie Tomaszu N sądzisz?  Czy przeniósł ktoś te okoliczności pod Ciepielów? 

Myślę że jak przeanalizujesz pewną twórczość historyczną, do takiego samego wniosku dojdziesz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
22 godziny temu, atrix napisał:

Co nie znaczy że to jest identyczny przypadek.

Jest raport jakiegoś oficera o przejściu przez most w Puławach z 8 na 9 czy 9 na 10 września,  200 żołnierzy z 74pp.

(...)

Część z rozbitych resztek 74pp przeszła na Annopol i Puławy. Walki  w okolicy Ryk jak najbardziej realne.

W każdym razie to nie Ciepielów.

Obszar Ryki - Lubin to prawy brzeg rz. Wisły, Ciepielów, Dąbrowa to lewy. 6 września 1939 mjr  Starża - Majewski niszczy most w Annopolu (podpalenie). 9 września zniszczono most w Dęblinie, dzień później - pod Sandomierzem i w Puławach. 11 września - w Solcu (ale tylko częściowo).  Istniały też naprędce zbudowane przeprawy promowe dla wojska (Zawichost, Józefów, Piotrawin, Kamień).

Op.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Jak to przez 10 lat się wiele rzeczy wyjaśniło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Godzinę temu, atrix napisał:

Jak to przez 10 lat się wiele rzeczy wyjaśniło.

To prawda. A czy już wreszcie wiadomo, kto spoczywa w mogile w Solcu ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
W dniu 26.1.2018 o 8:09 PM, ciekawy napisał:

A czy już wreszcie wiadomo, kto spoczywa w mogile w Solcu ?

To nie ustaliście będąc z Tomaszem N na śledztwie w okolicy Ciepielowa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
10 godzin temu, atrix napisał:

To nie ustaliście będąc z Tomaszem N na śledztwie w okolicy Ciepielowa?

Moje pytanie wynika z twojej wypowiedzi:

W dniu 26.01.2018 o 7:06 PM, atrix napisał:

Jak to przez 10 lat się wiele rzeczy wyjaśniło.

Tedy i ciekaw jestem, czy owych "wiele rzeczy" dotyczy też i cmentarza w Solcu ? W latach 2006 - 2009 Ciepielów odwiedziłem dwukrotnie, wędrując po miejscach, gdzie rzekomo pochowane było 300 naszych żołnierzy września. W międzyczasie zabłysła twoja gwiazda, jako miejscowego eksperta od penetracji okolicznych ksiąg parafialnych, kwerendy w archiwach, tudzież innych działań związanych z tym wrześniowym zdarzeniem. Stąd i moje zaciekawienie dotyczące grobu na cmentarzu w Solcu - kto w nim spoczywa ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
3 godziny temu, ciekawy napisał:

Tedy i ciekaw jestem, czy owych "wiele rzeczy" dotyczy też i cmentarza w Solcu ? W latach 2006 - 2009 Ciepielów odwiedziłem dwukrotnie, wędrując po miejscach, gdzie rzekomo pochowane było 300 naszych żołnierzy września. W międzyczasie zabłysła twoja gwiazda, jako miejscowego eksperta od penetracji okolicznych ksiąg parafialnych, kwerendy w archiwach, tudzież innych działań związanych z tym wrześniowym zdarzeniem. Stąd i moje zaciekawienie dotyczące grobu na cmentarzu w Solcu - kto w nim spoczywa ?

Postaram Ci odpowiedzieć kto spoczywa w mogile zbiorowej w Solcu n/W. I skąd wzięła się liczba 300 pogrzebanych.

Czy w mogile w Solcu spoczywają żołnierze polegli pod Ciepielowem? Tak.

Cała wschodnia strona lasu Dąbrowa - Struga pod Ciepielowem i okoliczne wsie należały do parafii w Solcu n/W. Po wojnie na mocy rozporządzenia o ekshumacji mogił, wszystkie groby z tych terenów przeniesiono na cmentarz w Solcu n/W. Czyli mogiły wrześniowe 1939r.  i wszystkie inne z okresu całej wojny.

W większości polegli i zamordowani nie zostali zidentyfikowani. Ekshumacje w lesie pod Ciepielowem ( wschodnia część) były w gestii gminy w Dziurkowie.

Napis 300 pogrzebanych na tablicy informacyjnej na  zbiorowej mogile w Solcu, zlecił ówczesny proboszcz. Czy rzeczywiście spoczęło około 300 poległych żołnierzy w zbiorowej mogile nie wiadomo. Jakieś osiem lat temu, tablica została zmieniona. Konsultowano się miedzy innymi ze mną.

Tak wygląda tablica po zmianach.

http://mazowieckie.fotopolska.eu/211884,foto.html

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Godzinę temu, ciekawy napisał:

Dziękuję za wyczerpującą informację.

 Nie ma za co.

Mam pytanie ? Co jest Ci wiadomo na temat działań we wrześniu 1939r. na linii Ryki - Lublin? Na jakich cmentarzach spoczywają polegli? Ile jest takich mogił ?Czy były przypadki działań podobnych do Ciepielowa - jak przykładowo zasadzki na szosach. Zapewne kierunek marszu jakiś grup żołnierzy prowadził od mostu w Puławach w kierunku Ryk. W tym rejonie moim zdaniem trzeba szukać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Zacznę może od cmentarzy. Po "Twojej" stronie Wisły znajduje się Mogiła Zbiorowa w Iłży (spoczywa w niej 153 żołnierzy września), ale nie będę wchodził w szczegóły, bo są Ci pewnie doskonale znane. Po drugiej stronie rz. Wisły, na cmentarzu parafialnym w Dęblinie spoczywa 5 żołnierzy września (4 oficerów i jeden kanonier), poległych w dniach 8 - 10 września 1939 r. Na cmentarzu parafialnym w Puławach spoczywa w Zbiorowej Mogile 209 żołnierzy września (11 oficerów i podchorążych, 33 szeregowych, oraz 165 nieznanych), poległych w dniach 7 - 13 września 1939 r. Nie wiem, czy jest sens pisać kto bronił tego odcinka Wisły, bo jest to wiedza powszechnie znana (np. z literatury tematu: Głowacki, Maksimiec, Saja czy Jurga). Wehrmacht z mniejszymi lub większymi problemami sforsował płytką w tym roku Wisłę, i wdarł się na Lubelszczyznę. Największą bitwą na interesującym nas obszarze była chyba ta stoczona przez WBP-M z elementami 4.DP (pod Księżomierzą, 14.09.1939r.). 4.DP nacierała w kierunku Kraśnika, 14.DP - w kierunku Opola Lub (IV KA). Usiłowano sklecić obronę Lublina (12 września 1939 r.), ale oprócz improwizowanych elementów baonów ON, zbiorczych kompanii,  i OBOL-a nic sensownego nie zdołano sklecić. Pobudowano barykady, przy drogach wjazdowych do Lublina zorganizowano zasadzki. 15 września na rozwidleniu dróg Kraśnik - Bełżyce zasadzka (d-ca mjr rez. J. Dudziński)  się udała -  pobito i odrzucono oddział rozpoznawczy z 14.DP, wzięto 20 jeńców. Później, jak to tradycyjnie we wrześniu było już tylko gorzej - 17 września Wehrmacht zajmuje Lublin. Oddziały wycofywały się w kier. południowo - wschodnim, na Roztocze. Najcięższe walki i zmagania dopiero miały przyjść ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Pojawił się a Ebay pamiętnik z 3 kompani 15 IR z Kessel. Są zdjęcia i zapisy.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Kupujesz czy chcesz kogoś zainteresować kupnem ? Jeśli to ostatnie to daj dokładniejszy namiar na licytację.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
17 godzin temu, Tomasz N napisał:

Kupujesz czy chcesz kogoś zainteresować kupnem ? Jeśli to ostatnie to daj dokładniejszy namiar na licytację.

Nie kupuję. Przeglądałem fotki na Ebay i natrafiłem na ofertę sprzedaży.

Link - https://www.ebay.de/itm/Polenfeldzug-1939-privates-Foto-Tagebuch-3-Komp-Infanterieregiment-15-Kassel/173731088385?hash=item28732e0801:g:gNkAAOSw~wVcNfA9:rk:17:pf:0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.