Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

Zapis w księdze parafialnej jest chyba jedynym dowodem na okoliczności śmierci kpr M. Futro. A księża byli bezpośrednimi swiadkami.

pic00001jp.jpg

pic00005jp.jpg

Kiedyś pojawiło się zdjęcie z rostrzelanymi pod murem, i był opis Ciepielów. Dom dr Papuzińskiego był z murowany z kamienia. I stoi chyba do dziś o ile mnie pamięć nie myli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Czy na tym zdjęciu właściwie jest W. Wessel?

wessel.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

J.Pelc - Piastowski w książce " Piechurzy apokalipsy " , jak również P. Zarzycki w swojej książce " Południowe zgrupowanie Armi Prusy" podają że w boju pod Dąbrową padł lub został rozstrzelany w dniu 08.09.1939 por. Zygmunt Choroba 74Gpp. Pan Pelc - Piastowski twierdzi że lista poległych na jakiej figuruje por. Z. Choroba, to lista sporządzona przez T. Ciszka. I ciekawostka: w spisie żołnierze WP poleglych w 1939 pochowani na terenie województwa śląskiego, sygnowanym przez Urząd Wojewódzki w Katowicach , znajdujemy -

por Choroba Zygmunt 74 pp 7 DP

zginął 03.09.1939 r. miejsce śmierci - Złoty Potok

pochowany -Janów-Złoty Potok ,Kwatera wojenna

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

Witam,

Czytaliście "Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce" Jochena Boehlera? W rozdziale 7, podrozdział 2 ("Masowe egzekucje polskich jeńców wojennych") jest co nieco o Ciepielowie (chociaż w sumie nic nowego), ale też ciekawe opisy innych masowych egzekucji (od kilkudziesięciu do kilkuset ofiar). Mogę przytoczyć fragmenty.

Pozdrawiam i wesołych świąt!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ja ją wstępnie omówiłem na str. 89 post 1335. Ale jeżeli możesz to chętnie poczytamy.

Ukazała się inna książka:

Alexander B. Rossino: Hitler uderza na Polskę. Blitzkrieg. Ideologia . Okrucieństwo. PIW Warszawa 2009

W kwestii Ciepielowa on korzysta z angielskich tekstów Datnera. Ale tło ogólne świetne.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Dla lepszego zrozumienia wypadków jakie miały miejsce w lesie w Dąbrowie, postanowiłem zrobić mapy poglądowe z podaniem przypuszczalnego rozwoju wydarzeń jak też czasu tych że wydarzeń.

Część -1

1hoerz2.jpg

4hoerz.jpg

6hoerz.jpg

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Archiwalne dokumenty ( zeznania świadków ) w sprawie zbrodniczejdziałalności werchmachtu w kampani wrześniowej 1939 roku. I coś dla kolegi Ciekawego w tych zeznaniach, wydarzenia w okolicy kraśnika ( Majdan )

Czytaj - Akta w sprawie zbrodni dokonanych przez żołnierzy niemieckich 1

Link - http://www.1wrzesnia39.pl/portal/39p/1292/...i_Poludnie.html

Uwaga - w sprawie mordu na polskich żołnierzach w Cukrówce pojawia się notatka do sprawy przeciwko Mannsteinowi, Runstedtowi, Straussowi. podaje siędate mordu na 7'8 września 1939 roku i jako miejsce Lipsko. jest tez wzmianka że 14 żołnierz przeżył ukrywajac się we wsi. Czyli jet to informacja dużo wcześniej podana ( około 1949 r)niż list monachijski w sprawie Dąbrowy.

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Sczątkowe informacje o mordach na jeńcach w okolicy Lipska ,pojawiły się dużo wcześniej niz sprawa Dąbrowy. Można przypuszczać że po pojawieniu sie tzw listu monachijskiego , KBZH zleciła dochodzenie w terenie MO. Czyli praktycznie nic nie wiedziano co się wydarzyło.

Jeden z żołnierzy ze zdjęcia ( dwóch maruderów ) to prawdopodobnie Piotr Ogonowski . Żołnierz 74 GPP, został zwolniony z grupy prowadzonej przez żołnierza niemieckiego. Pochodził z okolic Radomia

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Ciekawy napisał

Ja jeszcze wrócę do kontrowersyjnej części umundurowania, budzącej tyle emocji, jaką miały być szelki

I jaki wniosek?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
I jaki wniosek?

Znowu nie ma tych nieszczęsnych szelek na wyposażeni użołnierza piechoty (patrz - dół linku) ... To co im Oberst kazał poobcinać ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Ciekawy napisał

Znowu nie ma tych nieszczęsnych szelek na wyposażeni użołnierza piechoty (patrz - dół linku) ... To co im Oberst kazał poobcinać ?

Ale nikt nie pisze że każdemu te szelki obcięto. Jeżeli nasz autor listu widział jak kazano obciąc szelki oficerom . to to zanotował . Pisze o obciciu szelek bezosobowo

Zawsze mnie zastanawiał ten fragment listu - W powrotnym kierunku do taborów, skąd ich wkrótce przeniosą do jenieckiego punktu zbornego? W 5 minut później usłyszałem terkot tuzina niemieckich automatów. Pośpieszyłem w tym kierunku i o 100 metrów z powrotem ujrzałem rozstrzelanych 300 polskich jeńców, leżących w przydrożnym rowie.

Proponuje sobie skonfrontowac te dwie relacje Ciesielskiego i lekarza 15 IR

Ciesielski mówi że stał w grupie na polu, gdzie widział jak oficerowie oddają honory poległym Niemcom ( czyli północna krawędż lasu , bo tam był niemiecki cmentarz 0 Następnie mówi że przewieziono ich samochodomia do innej grupy jeńców , około 2 km. Czyli jakie to miejsce? Lekarz zapisuje w dzięnniku że jest 150 jeńców w tym 2 lekarzy . Jeden lekarz to lekarz sztabowy , drugi podporucznik ( Cesarz i Bardzik) . Autor pisze że prowadzi sie jeńców w kierunku taborów, czyli nie na tyły . Ma na myśli chyba Polskie tabory, a to wschodnio - północna część lasu. Do jakiego miejsca ich doprowadzają? gdzie słyszał terkot tuzina karabinów i gdzie poszedł zpowrotem te 100 m? Punkt gdzie zgromadzono wszystkich jeńców to pole w lesie ( Gorczycowej). Ostrzelanie kolumny maszerujących jeńców , to miejsce gdzie są groby Pelca i Cesarza. To miejsce ze zdjęć , co leżą zabici w rowie. Czyli Jankowski , dobrze przewidział że jeńców z Anusina prowadzi się do lasu. Bo skąd by tam się wziął Cesarz . Skoro lekarz 15 IR pisze że jest w tej grupie jeńców w sztabie dowodzenia. Ja bym nie lekceważył tej wzmianki o szelkach.

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
W 5 minut później usłyszałem terkot tuzina niemieckich automatów
Pośpieszyłem w tym kierunku i o 100 metrów z powrotem ujrzałem rozstrzelanych 300 polskich jeńców, leżących w przydrożnym rowie.

I znowu wracamy do starych, dobrych pytań:

1) W jaki sposób ów świadek "słuchowo" policzył tak dokładnie ilość km-ów ? A może było ich 10 lub 15 ?

2) W jaki sposób ów świadek tak szybko i precyzjnie policzył porozrzucane po rowach ciała żołnierzy ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.