Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

Domen   

Czyli tutaj mamy samochód z karabinem maszynowym, a tam mamy Panzer.

Może więc chodzi o opancerzony transporter?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

F. Bardzik relacjonuje cyt. " Za kolumną jeńców w odległości kilkudziesięciu kroków poruszał się samochód pancerny z ciężkim karabinem maszynowym. Kolumna posuwała się prawą stroną szosy. Kiedy uszliśmy kilka km, nagle padła skierowana w klumne seria pocisków z karabinu maszynowego i kilku żołnierzy ( 5-6) padło na szosę ." Piechurzy Apokalipsy str 58. Jest tu małą rozbiezność , Ciesielski podaje że samochód stał przy poboczu, zaś Bardzik że poruszał się za kolumną jeńców. Bardzik podaje że od lasu Dąbrowskiego uszli kilka kilometrów. I tutaj zagadka , gdzie i w jakim miejscu ostrzelano kolumnę . I gdzie zrobiono zdjęcia. Z relacji świadków ( Wrzochal i Prokop) wiemy że widziano ich w Gołębiowie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Na zdjęciach w rowie, leżą zwłoki zabitych właśnie w liczbie około 5-10. Proponuje policzyć jednak. Diliczyłem się 12-13 zwłok żołnierzy. Bardzik dodaje że słyszano pojedyncze strzały, czyli dobijano rannych.

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
batta   

Sądzę że eskortowanie jeńców przez czołgi lub inne wozy pancerne nie było czymś wyjątkowym. Przypominam sobie historię opowiedzianą przez moją babcię. We wrześniu 1939 r. do jej domu zaszedł nasz samotny żołnierz prosząc o posiłek i cywilne ubranie. Opowiedział że wchodził w skład obsługi ckm która pod Otwockiem przygotowała zasadzkę na kolumnę piechoty niemieckiej i zadała jej spore straty. Niestety zostali chwilę później wzięci do niewoli, ustawieni na szosie a następnie zmuszono ich do biegu a za nimi jechał czołg. Gdy zaczeli opadać z sił czołg zaczął strzelać zabijając żołnierzy. Ten żołnierz samotnie uniknął śmierci uciekając w innym kierunku niż całość grupy i ukrywając się w lasach szedł na południe do domu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Dla mnie Bardzik, który szedł z tyłu, jest w tej sprawie bardziej wiarygodny od Ciesielskiego, idącego z przodu kolumny.

Jeden fakt uzupełniający. Według Bardzika kolumna była eskortowana przez idących po obu jej stronach spieszonych żołnierzy niemieckich. Ogień z samochodu za kolumną (w osi kolumny) mógł trafić tylko jeńców, ogień z boku trafiłby też konwojentów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

"Dla mnie Bardzik, który szedł z tyłu, jest w tej sprawie bardziej wiarygodny od Ciesielskiego" w/g mnie obaj panowie słyszeli strzały, Ciesielski widział na poboczu samochód pancerny. Słyszał też słowa żołnierza Niemieckiego " polnische Hunde ". Słysząc strzały mógł sądzić że strzały padły właśnie z tego wozu. Jest też możliwe że właśnie ten pojazd ruszył za kolumną z pobocza na którym stał , i ją ostrzelał. Czyli tak jak relacjonuje Bardzik, że za kolumną jeniecką poruszał się wóz pancerny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bardzik bardzo wyraźnie mówi "samochód bojowy", czyli ewidentnie jest to samochód pancerny (plus niemieckie Panzer). Do tego dochodzi standardowe wyposażenie niemieckiej dywizji zmotoryzowanej - samochody pancerne. Wszystko się więc zgadza, czyli dobrze pamiętałem dyskusje sprzed paru miesięcy, chodziło ewidentnie o samochód pancerny.

Tomasz ma rację, że auto mogło stać z boku i potem ruszyć za kolumną. Ale mogło być też tak, że jeden samochód stał z boku, a drugi jechał za kolumną.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Panowie sądze że można by się pokusić o pewne wnioski. Jak by nie było mamy 52 stron postów, i stoimy w jednym miejscu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Poczekajmy może na tłumaczenie dokumentów pozyskanych przez Tomasza, bo one mogą nam nieco rozjaśnić obraz.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Grogor   

Mord pod Ciepielowem dokonał niemiecki 15 Pułk Piechoty z 29 Dywizji Piechoty, ofiarami byli polscy żołnierze z 74. Pułku Piechoty ale nie tylko gdyż wraz z Wehrmachtem dokonali rzezi na pobliskich mieszkańcach w samym Ciepielowie i pobliskich miejscowościach.Zginęło wówczas ponad 300 osób.

A tak kończy się pamiętnik niemieckiego żołnierza o nazwie ,,nasza potyczka w Polsce"

"W pięć minut później usłyszałem terkot tuzina niemieckich automatów. Pośpieszyłem w tym kierunku i o 100 m w tyle ujrzałem rozstrzelanych 300 polskich jeńców, leżących w przydrożnym rowie. Zaryzykowałem zrobienie dwóch zdjęć, a wtedy stanął dumnie przed obiektywem jeden z tych strzelców-motocyklistów, którzy na polecenie płk. Wessela dokonali tego dzieła"Jak było później nie wiadomo ,na tym się kończy.Być może żołnierz po spotkaniu porzucił dalsze pisanie z jakiś względów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oj, kolega Grogor chyba nie zapoznał się z naszą całą dyskusją :P

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Grogor   

W rowie jednak trudno jest się doliczyć zabitych w rowie prawdopodobnie jest ich jednak kilkanaście.Trudno się zorientować także gdzie zrobiono zdjęcia ostrzelania ale prawdopodobnie gdzieś przy szlaku lub przy jakiejś drodze dojazdowej.

Edytowane przez Grogor

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Grogor   

Co do auta to rzeczywiście może to być samochód pancerny.Bardzik może mieć większą rację bo szedł z tyłu i bardziej się orientował ; według niego samochód jechał za jeńcami w niewielkim oddaleniu i to może być prawdą.

Edytowane przez Grogor

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Trudno się zorientować także gdzie zrobiono zdjęcia ostrzelania ale prawdopodobnie gdzieś przy szlaku lub przy jakiejś drodze dojazdowej.

Zdaje mi się, że zdjęcie tej drogi zamieściłem ? Powiem więcej - jest to może z 200m ślepej drogi, starego asfaltu (na który wjazd i wyjazd są zablokowane hałdami). Całość leży w gęstym lesie, tuż przy drodze głównej, rowów już nie ma, są za to resztki drewnianych słupów ...

Słysząc strzały mógł sądzić że strzały padły właśnie z tego wozu. Jest też możliwe że właśnie ten pojazd ruszył za kolumną z pobocza na którym stał , i ją ostrzelał. Czyli tak jak relacjonuje Bardzik, że za kolumną jeniecką poruszał się wóz pancerny.

Może był to SdKfz 251/1 Ausf. A. Wtedy szyscy by mieli rację, bo był to samochód pancerny (a raczej transporter piechoty) na gąsienicach, na górze którego znajdowało się otwarte stanowisko strzeleckie, wyposażone w MG 34 ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Kolego Ciekawy, też sądze że owe zdjęcia zrobiono na tej starej drodze w lesie. Ale jest jedno ale, analizując relacje T.Ciesielskiego kolumnie ostrzelano jak maszerowała w stronę Lipska. Ciesielski podaje że przewieziono ich około 2 km od Dąbrowy, do reszty jeńców. Najprawdopodobnie przywieziono ich do Gołębiowa. Tutaj uformowano kolumnę i pędzono jeńców do Lipska. W czasie tego marszu ostrzelano jeńców. Czyli nie mogło to być na starej drodze w lesie Dąbrowskim. I tutaj jest coś takiego jak licząc zabitych w rowie, doliczyłem się 13 zwłok. W Cukrówce było 14 zabitych. Czy nie było tak że kolumnę jeńców ostrzelano na drodze Lisko-Ciepielów w okolicy cukrówki. Sam T. Ciesielski podaje że się zmierzchało kiedu ruszyli w kierunku Lipska. Pani Wasiel też podaje że strzały mieszkańcy słyszeli już jak było ciemno.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.