Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
newsstandpl

Mówią Wieki - magazyn historyczny

Rekomendowane odpowiedzi

Magazyn Historyczny „Mówią wieki” to najstarsze

pismo poświęcone popularyzacji historii. Istniejemy od 1958 roku, a na naszych łamach pisali i piszą najlepsi polscy historycy. W Radzie Redakcyjnej zasiadają m.in.: prof. Ewa Wipszycka-Bravo, prof. Andrzej Chwalba, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Paczkowski. W przystępnej formie i bogato ilustrowanej szacie graficznej przybliżamy tajemnice przeszłości i sylwetki wielkich postaci historycznych. Opisujemy sławne bitwy i wydarzenia. Prezentujemy zabytki i ciekawostki, jakich nie znajdziecie nigdzie indziej. Zamieszczamy materiały edukacyjne niezbędne dla uczniów i nauczycieli. Jeśli chcesz przejść do historii - czytaj „Mówią wieki”!!!

pod link'iem Mówią Wieki(2/2008) :

http://news-stand.nexto.pl/e-prasa/mowia_w...yczny_p1612.xml

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
iiks   

Bardzo lubię za ciekawe artykuły, bardzo łatwo się czyta, a i ciekawostki z brodą, bardzo fajne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Też bym chętnie kupiła ale nigdzie znaleść nie mogę xDD Kiepsko zaopatrzone kioski :P

Na 100% jest w salonach Empik.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Zwabiony podobizną admirała de Ruytera na okładce nabyłem (drogą kupna) mój pierwszy egzemplarz czasopisma Mówią Wieki.

Po powrocie do domu natychmiast rzuciłem sie na artykuł O panowanie na morzach i... srodze się rozczarowałem. Poziom – żenująco niski, a już wstawka Okręty i taktyka walki morskiej poniżej krytyki.

Byłem tak zdegustowany że do przeczytania dalszych artykułów nie mogłem się przełamać (i nadal nie mogę).

Czy całe to czasopismo jest na tak niskim poziomie czy też mnie się trafił taki nadgniły rodzynek?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Mnie najbardziej raziły nadmierne uproszczenia i skróty (w dodatku nieumiejętnie wykonane) oraz opinie autora (a raczej oklepane frazesy) czy proste błędy, które niestety ilustrują nieznajomość tematu. I to od podpisów pod ilustracjami począwszy („Holendrzy torturują i mordują angielskich kupców w Amboinie w dzisiejszej Indonezji, luty 1623. To zdarzenie było jedną z przyczyn zaostrzenia konfliktu angielsko-holenderskiego” taa... do tego stopnia że w 1625 roku wspólnie zaatakowali Kadyks), przez tekst główny („Niderlandy wybrały kalwinizm...” taaak? A tak zwane Południowe Niderlandy?; „Wyprawa Wielkiej Armady zakończyła się klęską Hiszpanów, ale dla Anglii i Niderlandów pozostaną oni wrogami genetycznymi” czyli późniejsze sojusze Anglii i Niderlandów z Hiszpanią to wady genetyczne? „Gdy w 1604 roku Anglia zawarła z Hiszpanią pokój, pozostający bez zajęcia angielscy bukanierzy zaciągnęli się do służby „Zjednoczonych Prowincji” itd.) po kulminację w ramce „Okręty i taktyka walki morskiej” gdzie w zasadzie każde zdanie jest nieprawdą lub półprawdą („W XII wieku podstawowym okrętem flot europejskich był galeon” prawie... na początku wieku tak, w drugiej połowie zdecydowanie nie; „W Anglii galeony budowano według ustalonych wzorów, aby wszystkie okręty w szyku miały zbliżone właściwości bojowe” prawie... to znaczy nie w Anglii a wszędzie, nie galeony a okręty liniowe, i tak trochę później – jakieś sto lat...; „We flotach handlowych odpowiednikiem liniowców były indiameny..” znaczy się... jak?; „Chlubą Niderlandów były okręty lekkie, służące do korsarstwa, pościgu, patrolowania...” taa... na przykład Zeven Provincien; i tak do końca ramki...).

Reasumując: osoby zainteresowane tym tematem mogę odesłać do Wieczorkiewicza, czy nawet Kosiarza, bo ten artykuł może tylko namieszać w głowach i zniechęcić (mnie zirytował, ale to pewnie dlatego że miałem zbyt duże oczekiwania).

pozdr

PS.

I jeszcze to: zaraz na następnej stronie po opisywanym przeze mnie artykule wielkimi literami, wielki plebiscyt Wybieramy Polkę Wszech Czasów, a wśród kandydatek niejaka Maria Kazimiera Ludwika de la Grange d’Arquien... litości!!!

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

PS.

I jeszcze to: zaraz na następnej stronie po opisywanym przeze mnie artykule wielkimi literami, wielki plebiscyt Wybieramy Polkę Wszech Czasów, a wśród kandydatek niejaka Maria Kazimiera Ludwika de la Grange d’Arquien... litości!!!

Tak jak Dobrawa i Jadwiga. :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.