Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Norton

Bereza Kartuska czy Piłsudski wiedział?

Rekomendowane odpowiedzi

Norton   

Do dziś badacze nie są w stanie udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi na pytanie, czy Józef Piłsudski wiedział o sposobie traktowania jego wrogów politycznych tam osadzonych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Do dziś badacze nie są w stanie udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi na pytanie, czy Józef Piłsudski wiedział o sposobie traktowania jego wrogów politycznych tam osadzonych.

Raczej trudno mi w to uwierzyć ostatecznie, gdy powstawał Obóz Odosobnienia w Berezie Kartuskiej Piłsudski miał jeszcze nad wszystkim pieczę i niewiele rzeczy działo się bez jego błogosławieństwa, więc raczej wiedział i pozwalał na to wszystko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paweł1   
Do dziś badacze nie są w stanie udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi na pytanie, czy Józef Piłsudski wiedział o sposobie traktowania jego wrogów politycznych tam osadzonych.

Rzeczywiście, chyba trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie.

gdy powstawał Obóz Odosobnienia w Berezie Kartuskiej Piłsudski miał jeszcze nad wszystkim pieczę i niewiele rzeczy działo się bez jego błogosławieństwa

Piłsudski niewątpliwie w zarysie wiedział o rzeczach które działy się w Berezie Kartuskiej. Pamiętajmy jednak, że w zasadzie od początku 1934 roku (niektórzy twierdzą, że od końca 1933) stan zdrowia Komendanta zaczyna się w zastraszającym tempie pogarszać. Dużą rolę (dużo za dużą) zaczynają odgrywać współpracownicy. Osamotniony w pewnym sensie Marszałek staje się bardziej podatny na różne sugestie.

Oczywiście nie chce tutaj w żaden sposób przesuwać odpowiedzialności. Decyzja faktyczna została podjęta przez Komendanta. Osobiście jednak uważam, że Piłsudski „Berezę” w teorii widział inaczej niż ona faktycznie zaistniała.

Warto spojrzeć na kwestię stosunku i poglądu Piłsudskiego względem „Berezy” szerzej. W mojej opinii wymownym i dobrym do rozważań jest wspomnienie M. Lepeckiego (M. Lepecki, Pamiętnik Adiutanta Marszałka Piłsudskiego, Warszawa 1989, s.219):

„Najczęściej Marszałek nie zauważał nawet mego odejścia, ale teraz, gdy skierowałem się do drzwi, poruszył się w fotelu i spojrzał na mnie, rzekł:

- Aha, to w tu jesteście.

- Tak jest, panie Marszałku, po rozkazy na jutro.

- Dobrze, dobrze - i nagle jakby odpowiadając na moje pytanie, powiedział:

- Ja nic nie mam przeciw tej waszej czerezwyczajce, ja się na tę waszą czerezwyczjkę na rok zgodziłem.

Podówczas nie wiedziałem o czym Marszałek mówi i na co się zgodził. Domyśliłem się jedynie, że miało to jakiś związek z wizytą premiera Kozłowskiego i płk. Prystor, no a przede wszystkim z zamachem na ministra Pierackiego. Ponieważ na domiar sam byłem wypadkami dnia podniecony, powiedziałem:

- Oj, zdałaby się panie Marszałku jaka taka czerezwyczajka na tych, co ten zamach uknuli i co atmosferę do niego szykowali. Tylko na razie to jeszcze niepewne kto zawinił.

Marszałek spojrzał na mnie badawczo.

- A wy, coście słyszeli.

- Mówią prawie wszyscy na mieście , że to ci sami co morderstwo prezydenta Narutowicza inspirowali.

Marszałek po raz drugi dzisiejszego dnia uderzył przy mnie pięścią w stół.

- Prywislincy! - krzyknął - Gdy okaże się prawda, ja was każę siec batogami, ja was każę ze skóry obdzierać. Ja każę nie żałować nikogo, ni kobiet, ni panienek. Ja wyplenię prywislinskie nasienie i z Prywislinja i z Galizien i z Posen.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
- Prywislincy! - krzyknął - Gdy okaże się prawda, ja was każę siec batogami, ja was każę ze skóry obdzierać. Ja każę nie żałować nikogo, ni kobiet, ni panienek. Ja wyplenię prywislinskie nasienie i z Prywislinja i z Galizien i z Posen

Ileż pogardy względem Polaków było w tej nędznej watażce. Centralną Polskę nazywa Prywislinja, na Małopolskę mówi Galizien, a na Poznań Posen, widać bycie agentem germańskim zrobiło swoje, skoro nazywa te ziemie w takim języku. Doprawdy wielkość tego człowieka powala na kolana, jeszcze wiecej pomników i ulic nazwijcie jego imieniem, jeszcze więcej hymnów pochwalnych i mdłych, ckliwych historyjek, przeciez on był taki wpsaniały.

Cały ten wątek oczywiście ma służyć kolejnej próbie wybielenia tyrana, ma służyć takiej interpretacji faktów, w których wszyscy są winni za zło, tylko nie wszechwałdny, wielki, wspaniały marszałek, zbawca i wódz narodu. ŻAŁOSNE.

Potrafię zrozumieć, że nienawidzisz Marszałka (chociaż nienawiść to zła cecha), ale byłbym wdzięczny gdybyś nie wypowiadał się za innych czemu ma służyć ten temat, oraz abyś nie wkładał w swoje posty tyle agresji, mamy tutaj dyskutować a nie ferować ostatecznych wyroków, nie jest to rolą historyka.

Gnome

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Nie zdziwiłbym się, gdyby zezwolił, przecież na Brześć też pozwolił. Choć trzeba też wspomnieć o tym, że na tę "czerezwyczajkę" Marszałek zezwolił tylko na rok... jak pisze Suleja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy są w ogóle jakieś podstawy by sądzić, by nie wiedział, co się tam dzieje? Nie zdawał sobie sprawy na jakich zasadach są tam przetrzymywani tam bezprawnie osadzeni? Wszak oprawcy na niego się powoływali.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.