Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Pułkownik Ryszard Kukliński

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   
Zastanawiam się, co bym zrobił będąc na jego miejscu - chcąc walczyć ze znienawidzonym przez mnie systemem na pewno zrzuciłbym mundur LWP, wypisałbym się z PZPR, i przeszedł do opozycji (wiążąc się z KOR-em, KPN-em, lub inną organizacją niepodległościową).

No, a on stał się szpiegiem pracującym dla zagranicznego wywiadu, w wypadku wybuchu wojny to przez jego działania spowodowanie śmierci Polaków byłaby "łatwiejsza". Ty ciekawy działałbyś dla "podziemnego wywiadu" (jeśli w ogóle w wywiadzie), a Kukliński pracował dla wywiadu zagranicznego - skądinąd szpiegostwo na rzecz obcego kraju jest zabronione.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Heinz   

Dla mnie Kukliński, powinien być stawiany obok Wałęsy jako pomnik walki z komuną! Mam wielki szacunek dla tego człowieka, twierdzenie że był zdrajcą jest śmieszne. Działał w interesie polskości, co nie zawsze musi być jednoznaczne z polskimi władzami.

William Casey, dyrektor CIA, w liście do prezydenta Ronalda Reagana stwierdził: "Nikt na świecie w ciągu ostatnich 40 lat nie zaszkodził komunizmowi tak jak ten Polak".

To powinno mówić samo za siebie.

Niech odpoczywa w spokoju, i w należytej swojej bohaterskiej postawie glorii!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Mam wielki szacunek dla tego człowieka, twierdzenie że był zdrajcą jest śmieszne

A tak naprawdę - czego on dokonał ? Czy mamy jakiekolwiek wiarygodne kwity na temat jego działalności przynoszącej wymierne korzyści (np. wolność, suwerenność, bogactwo, etc.) naszemu Krajowi (a nie sprzedawanie tajemnic wojskowych) ? Bo w/g mnie:

- działał na rzecz obcego wywiadu;

- brał za to pieniądze;

- w razie ewentualnego konfliktu, spowodowanego przekazywanymi przez niego informacjami - to Kraj jego Rodaków stałby się polem bitwy;

- i jak wspomniałem wyżej - były inne, bardziej jednoznaczne formy walki ze znieenawidzonym PRL-em. Na jego temat trwają gorące (i to bardzo :arrow: )spory i na innych forach:

http://www.historycy.org/index.php?showtop...mp;#entry333776

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
- brał za to pieniądze;

Czy znasz jakieś dokumenty w tej sprawie? Pytam z ciekawości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Zapewnie nie - jest to oczywista oczywistość , iż każdego oficera służącego w LWP stać było na luksusowy jacht, willę, i samochód (granty te przepadły wyrokiem sądu z dn. 23.08.1984r., a sam pułkownik zarobił "czapę").

William Casey, dyrektor CIA, w liście do prezydenta Ronalda Reagana stwierdził: "Nikt na świecie w ciągu ostatnich 40 lat nie zaszkodził komunizmowi tak jak ten Polak".

Skoro cytujecie fragment z Wikipedii, zacytujcie i ten, znajdujący się poniżej:

"Postać pułkownika Kuklińskiego wzbudza w Polsce wiele kontrowersji, a jego postawa bywa oceniana w diametralnie różny sposób. Przez część opinii publicznej jest uważany za bohatera, natomiast część uznaje go za zdrajcę.

Niektórzy uważają, że ujawniając wojskowe plany Amerykanom, płk Kukliński udaremnił radziecką interwencję w Polsce w grudniu 1980 i tym samym pośrednio zapobiegł wybuchowi III wojny światowej. W przypadku takiej wojny Polska miała być – zgodnie z planami kampanii opracowanymi w ramach Układu Warszawskiego – kanałem przerzutowym wojsk radzieckich na front w Europie Zachodniej, co czyniło ją – zgodnie z planami kampanii opracowanymi w ramach Układu Północnoatlantyckiego – celem zmasowanych uderzeń nuklearnych, których miały dokonać siły NATO dla przerwania linii komunikacyjnych nieprzyjaciela. Z kolei inni utrzymują, że dostarczane przez Kuklińskiego dane narażały Polskę w większym stopniu na uderzenia NATO podczas ewentualnej wojny.

Część społeczeństwa uważa, że złamał on przysięgę wojskową, którą złożył dobrowolnie, zostając zawodowym oficerem"

oraz:

"Szybko piął się po szczeblach kariery - pracował jako oficer sztabowy i przygotowywał między innymi plany inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację." (a było to przed podjęciem współpracy z CIA - przyp. ciekawy)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Heinz   

Ależ ciekawy,czy Ty próbujesz tworzyć spiskową teorię dziejów? Tylko nie wmawiaj nam , że jego nadrzędnym celem był atak na Czechów.

Co do tego że brał pieniądze, nic w tym dziwnego. Pobudki które nim kierowały nie są jasne, ale podchodząc do oceny na chłodno, trzeba stwierdzić że dzięki niemu Zachód miał wiele informacji, o cżesto niecnych poczynaniach rządu polskiego. A to nie był rząd demokratyczny, dlatego działanie to zdaje się być usprawiedliwione. Wg.mnie głównie dzięki niemu nie mieliśmy na początku lat 80 Ruskich w naszym kraju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nie wmawiaj nam , że jego nadrzędnym celem był atak na Czechów.

A gdzieś Ty to wyczytał?

głównie dzięki niemu nie mieliśmy na początku lat 80 Ruskich w naszym kraju.

Ależ mieliśmy i siedzieli tu już od dłuższego czasu. Nawiasem mówiąc było im tu podobno bardzo dobrze i bardzo niechętnie stąd wyjeżdżali po zakończeniu służby.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą gdybym ja miał przekonanie o zagrożeniu ojczyzny jakie miał Kukliński sam bym pomagał z miłości do niej. To nie jego USA szukało sam z narażeniem życia szukał kontaktu, nie brał za to pieniędzy dopiero w USA zostału mu to nadane tam trafił, ale wtedy nie wiedział że to się może tak skończyć. Dla niego od czysto formalnej przysięgi Ludowego Wojska Polskiego ważniejsze było zagrożenie Polski, którego był świadom dlatego jego postawę uznaje za bohaterską. W sondzie ta opcja też ma przewagę nie jest reprezentatywna, ale coś jednak mówi o ocenie pułkownika.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Ależ ciekawy,czy Ty próbujesz tworzyć spiskową teorię dziejów?

W którym miejscu ? Czyżby cytatem z cytowanej przez ciebie wikipedii ?

Co do tego że brał pieniądze, nic w tym dziwnego

No - jest. Świadczy to jakby o "nieideowej", a raczej bardziej wymiernej materialnie działalności pułkownika.

Pobudki które nim kierowały nie są jasne

Otóz to ! Jako zdeklarowany przeciwnik PRL-u w wypadku pułkownika mam jednak wątpliwości (nie idzie mi o samo szpiegowanie i kapowanie, którym się brzydzę, ale bardziej o wydźwięk moralny tej postawy - jawi mi się ona jako conajmniej dwuznaczna - ponawiam więc pytanie - czy ta postawa może być wzorcem do naśladowania dla przyszlych pokoleń?).

Wg.mnie głównie dzięki niemu nie mieliśmy na początku lat 80 Ruskich w naszym kraju

Alez mieliśmy - i to grubo ponad 100 tys. (rozlokanych w bazach w zachodniej, i południowo - zachodniej Polsce).

To nie jego USA szukało sam z narażeniem życia szukał kontaktu, nie brał za to pieniędzy dopiero w USA zostału mu to nadane tam trafił, ale wtedy nie wiedział że to się może tak skończyć.

A było to tak - najpierw brał udział w przygotowywaniu planów do Inwazji na Czechoslowację, później snadź go sumienie ruszyło, bo w latach 1967-1968 pracując w Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru Układów Genewskich dotyczących Wietnamu, nawiązuje kontakt z CIA. Nie wiem czy wiesz, ale miał też stopień płk. wywiadu USArmy...

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Heinz   

Jeśłi się nie mylę, to Borne Sulinowo, które było głównym gniazdem czerwonych w Polsce powstało zaraz po wojnie, więc nie można tu mówić o interwencji z lat 80. Groziła nam wojna! Nie pare tysięcy żołnierzy którzy siedzieli we wszystkich demoludach ale o milionach! A czy za narażanie swojego życia, za to wszystko czego doświadczył, śmierć synów, nie należały mu się te pieniądze od Amerykanów??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Kukliński działał na korzyść NATO z niekorzyścią dla PRL, bo to głównie my mieliśmy stać się gruzowiskiem po serii ataków nuklearnych. Więc jeśli robił to dla Polski to robił źle, bo plany przez niego dostarczane mogły nas zmieść z powierzchni ziemi. Jednak obiektywnie go oceniając to wyjdzie, że on działał na rzecz zakończenia "zimnej wojny" i zniszczenia "imperium zła". Tyle że wojna była do tego najgorszym środkiem, ale to czy wojna wybuchnie czy nie, nie zależało tylko od NATO.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy wiesz, ale miał też stopień płk. wywiadu USArmy...

Nie, otrzymał go dopiero po tym jak został wywieziony do USA to duża różnica.

A ponadto działanie na niekorzyść PRL było działaniem na korzyść Polaków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Uznajac Kuklinskiego za bohatera stwierdzamy, ze kazdy oficer Wojska Polskiego moze, jeśli uzna za stosowne zdradzac tajemnice państwowe.

Przecież dzis jakiś pułkownik mozę stwierdzić, ze Polska to marionetkowe panstwo USa i on jako dobry patriota zacznie przekazywac tajne informacje Rosji. ...i moze za 20 lat go uznaja za bohatera. Taką chcemy mieć kadre oficerską ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zależy z jakiej strony by na to patrzeć. Dla komunistów to zdrajca ale przecież działał chyba na rzecz demokracji w Polsce . Dlatego też osobiście oceniam go jako bohatera . Kuklinski bardzo narażał się tym co robi, i dobrze , że mieliśmy w histrorii takich ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lach71   

Dziś w Polsce pojawiła się wdowa po Kuklińskim oraz dwoje oficerów CIA, którzy wywieźli ich z kraju tuż przed spodziewanym aresztowaniem. Być może wkrótce dowiemy się więcej szczegółów na temat tej brawurowej akcji.

Co do ankiety to oddałem głos za bohaterstwem płk. Kuklińskiego.

Do tych, kórzy uważają go za zdrajcę mam pytanie. Czy również za zdrajców uważacie żołnierzy Królestwa Polskiego, którzy zaatakowali rosyjski garnizon w Warszawie w listopadzie 1830 r? A może zdrajcą dla was jest J. Piłsudski, który działał przynajmniej w dwóch wywiadach przeciwko "swemu" krajowi, a więc Rosji carskiej?

Tylko nie tłumaczcie mi, że to "czasy były inne". Inne tylko w sensie czasowym, ale wróg był ten sam.

Kolejna - poruszana tu sprawa. Niektórzy twierdzą, że działalność Kuklińskiego spowodowała zagrożenie dla Polski. Zachęcam do pomyślenia, czy bez Kuklińskiego zagrożenia spalenia Polski atomem by nie było.

Kukliński ujawniając Amerykanom plany dyslokacji wojsk sowieckich na ziemiach polskich zwyczajnie umożliwił Amerykanom powiedzenie takiego czegoś: towarzysze, nie róbcie głupstw. Wiemy jak będziecie przerzucać swe wojska. Zbombardujemy was zanim zdążycie ruszyć palcem w bucie.

Nie jest tajemnicą, że Sowieci walczyli o pokój cały czas szykując się do wojny. Sowieci wymarzyli sobie, że szybkim atakiem kilkudziesięciu armii pancernych i zmotoryzowanych w 72 godziny dotrą do brzegów Atlantyku. To właśnie atak sowieckich sił konwencjonalnych była największym zagrożeniem dla świata. Ujawnienie szczegółów tych planów ukazało Sowietom, że muszą liczyć się z odwetem. "Zdrada" Kuklińskiego uratowała Europę/świat przed wojną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.