Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Witold Pilecki "Witold"

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Rotmistrz Witold Pilecki jest bez wątpienia postacią wartą szczególnej uwagi. Na rozkaz wydany przez gen. "Grota" dał się złapać Niemcom w łapance a następnie wywieźć do Auschwitz, co ciekawe trafił tam tym samym transportem co Władysław Bartoszewski. W obozie założył pierwszy ruch oporu. Razem z Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim uciekli z obozu w nocy z 26/27 kwietnia '43 roku. W Powstaniu Warszawskim Pilecki walczył początkowo jko szeregowy w 1. kompanii I Batalionu Zgrupowania "Chrobry II", po ujawnieniu stopnia oficerskiego został mianowany dowódcą 2. kompanii. Dnia 11 lipca '45 przyjęty do II Korpusu gen. Andersa, pod koniec październik tego samego roku wraca do Polski. Aresztowany 8 maja '47 roku, w "procesie" zostaje skazany na śmierć. Do dzisiaj nie wiadomo, gdzie znajduje się jego ciało.

Jak oceniacie postać rotmistrza Pileckiego? Czy miał rację profesor Foot, nazywając go jednym z sześciu najodważniejszych ludzi, ruchu oporu podczas II WŚ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Materiały jakie zgromadził w Auschwitz (plany obozu i poszczególnych obiektów, a także podobno zdjęcia :!: , wraz z opisem sytuacji w obozie), trafiły do Londynu gdzie zostały ocenione jako nieprawdopodobne.

Postać równie heroiczna co tragiczna, zgadzam się z opinią Michaela Foot'a nt. rotmistrza Pileckiego - uważam, że ten Człowiek powinien mieć ulicę swego imienia w każdym polskim mieście.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Czy miał rację profesor Foot, nazywając go jednym z sześciu najodważniejszych ludzi, ruchu oporu podczas II WŚ?

Na pewno.Przecież samo pozwolenie Niemcom na schwytanie wymagało wiekiej odwagi,w sumie nie można było być do końca pewnym co oni zrobią ze schwytanym człowiekiem.Poza tym ucieczka z Auschwitz to już było nie lada zadanie,a jemu się to udało.Jestem pełna podziwu dlka rotmistrza Pileckiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Rotmistrz Witold Pilecki jest bez wątpienia postacią wartą szczególnej uwagi. Na rozkaz wydany przez gen. "Grota" dał się złapać Niemcom w łapance a następnie wywieźć do Auschwitz

Czy aby "Grot" mógł wydać taki rozkaz? Czy była to misja ochotnicza?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Dziś mija 60 rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego!

Brytyjski historyk Michael Foot uznał go za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi II wojny światowej.

O Torturach jakie przeszedł po aresztowaniu przez władze komunistyczne, nie da się opisać, wystarczą słowa rtm. Pileckiego szepnięte do kuzynki podczas procesu:- "Auschwitz to była igraszka"...

Wspomnienie współwięźnia, księdza Jana Stępnia: "Gdy usłyszałem szept: "już idą", zbliżyłem się do okna. Prowadzono dwóch skazanych. Pierwszy pojawił się Witold Pilecki. Miał usta zawiązane białą opaską. Prowadziło go pod rękę dwóch strażników. Ledwo dotykał stopami ziemi. I nie wiem, czy był wtedy przytomny. Sprawiał wrażenie zupełnie omdlałego. A potem salwa".

Cześć, jego pamięci!!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Czy aby "Grot" mógł wydać taki rozkaz? Czy była to misja ochotnicza?

Spotkałem się z dwoma wersjami. Sam Pilecki podczas swojego procesu w '48 miał zeznać, iż udał się do Oświęcimia na rozkaz "Grota".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Spotkałem się z dwoma wersjami. Sam Pilecki podczas swojego procesu w '48 miał zeznać, iż udał się do Oświęcimia na rozkaz "Grota".

Fakt, ja też spotkałem się z dwoma opiniami.

Ale według mnie, taki rozkaz nie mógł zostać wydany.

To była AKCJA OCHOTNICZA.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ale według mnie, taki rozkaz nie mógł zostać wydany.

To jest też w sumie mało możliwe, chociażby ze względu na to, iż Pilecki jesienią '41 otrzymał awans na porucznika. A w ZWZ/AK obowiązywała ponoć zasada, że więźniów się nie awansuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Gen. Stefan"Grot"-Rowecki też dostał awans będąc więźniem(chyba nic nie pomyliłem).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tyle że Rowecki to akurat przypadek dość szczególny, dowódca ZWZ/AK, człowiek bardzo aktywny, zdecydowany. Miał posłuch wśród podwładnych. Dla kogoś takiego można zrobić wyjątek. Oczywiście możliwe jest także, że coś pomyliłem z tą zasadą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Całą sobotnią noc czytałem różne publikacje o rtm. Pileckim, i wyczytałem, że to był pomysł Pileckiego, wraz z projektem zorganizowania w obozie ruchu oporu i przesyłania meldunków na zewnątrz obozu. Zameldował o swym pomyśle mjr. Włodarkiewiczowi, i "Grot" nie miał z tym nic wspólnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Zgadzam się, jednak zeznania Pileckiego są faktem. Mówił że poszedł tam na rozkaz "Grota". Jakiś powód musiał mieć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Jego dowódca był płk. Janusz Albrecht "Wojciech", i to on miał wydać rozkaz rozpoczęcia akcji. Nie wiem tylko jaką funkcję pełnił w tym czasie Grot-Rowecki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nie wiem tylko jaką funkcję pełnił w tym czasie Grot-Rowecki.

Generał Rowecki wówczas od mniej więcej trzech miesięcy był komendantem ZWZ.

Pilecki gdy dał się złapać, miał szepnąć do Eleonory Ostrowskiej, u której ukrywał się, iż ma zameldować, że rozkaz został wykonany. Z tego wynikałoby, że misja do końca ochotnicza nie była.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.