Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Jaki był najlepszy ustrój Starożytnego Rzymu?

Najlepszy ustrój Starożytnego Rzymu to:  

88 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Republika
      16
    • Cesarstwo
      31


Rekomendowane odpowiedzi

Republika. Rządy jednostki zawsze szkodzą mniej lub bardziej społeczeństwu.

Marka Aureliusz, Trajana, Hadriana i Oktawiana Augusta też szkodziły społeczeństwu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Republika. Rządy jednostki zawsze szkodzą mniej lub bardziej społeczeństwu.

Marka Aureliusz, Trajana, Hadriana i Oktawiana Augusta też szkodziły społeczeństwu?

Na to wygląda. Rządy jednostki nie są dobre dla demokracji i istnienia społeczeństwa obywatelskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Republika. Rządy jednostki zawsze szkodzą mniej lub bardziej społeczeństwu.

Marka Aureliusz, Trajana, Hadriana i Oktawiana Augusta też szkodziły społeczeństwu?

Na to wygląda. Rządy jednostki nie są dobre dla demokracji i istnienia społeczeństwa obywatelskiego.

Ciekawe co by na to powiedzieli ówcześni Rzymianie sądzę, że woleliby silny Rzym jako imperium panujące nad całym światem z boskim Cezarem na czele. Mówienie o demokracji w starożytności to bzdura. Zresztą nawet w Cesarstwie istniało społeczeństwo obywatelskie nawet plebejusz mógł zostać konsulem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mówienie o demokracji w starożytności to bzdura.

Wybacz offa, ale w przypadku Aten też?

Rozmawiamy o ustroju w Rzymie... do moich słów powinna być interpretacja zawężająca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Rozmawiamy o ustroju w Rzymie... do moich słów powinna być interpretacja zawężająca.

Wiem o czym rozmawiamy, jednak napisałeś, że "w starożytności". A to jest określenie ogólne. Precyzować powinien autor wypowiedzi, a nie jej adresat.

Co do tematu. Jak dla mnie zdecydowanie cesarstwo. Republika to odpowiednia forma, ale dla państwa o rozmiarach stosunkowo niewielkich, ale na pewno nie dla imperium jakim stał się Rzym. W momencie kiedy Rzym stawał się potęgą, zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki kryzysu. I potrzebna była zmiana. Silna władza zapewniła Rzymowi spokój i stabilizację, której nie mogła zapewnić republika.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Tak o to można dojść do wniosku, iż nie ma ustroju idealnego, są za to ustroje najlepiej funkcjonujące w określonym czasie i rzeczywistości. O ile Republika świetnie sprawdzała się w ramach małego państwa-miasta, tak pryncypat był najlepszą formą zarządzania wielkim imperium. A kiedy i on przestał się sprawdzać, wprowadzono dominat jako najlepszy lek na ciągły chaos.

Dlatego pytanie "który ustrój był najlepszy" większego sensu nie ma.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
cosiek   

Zgadzam się z przedmówcą, trudno dojść do 100% odpowiedzi. Pod względem decyzyjnym cesarstwo. Nie było żadnych opóźnień w podejmowaniu decyzji, a reakcje były natychmiastowe. Pod względem społecznym no to pewno republika, gdzie społeczność miała jako taki wpływ na władzę. Jednak kupczenie głosów, dysproporcja między arystokracją a plebejuszami za republiki jednak przemawia za cesarstwem, gdzie starano się tego typu przewagę niwelować (przynajmniej formalnie). Oczywiście w cesarstwie zdarzały się rządy dobre jak i złe, ale chyba jednak wolałbym żyć w okresie pryncypatu lub dominatu niż pełnej biurokracji republice.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Myślę, ze najlepszym ustrojem dla Rzymu była republika z konsulami, chociaż ten ustrój nie sprawdzał się dla imperium. Dlatego lepszym rozwiązaniem dla imperium był wg mnie pryncypat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Głosowałam za cesarstwem, ponieważ wg. mnie władza powinna skupiać się w ręku jednej, konkretnej osoby. Mamy w historii przykłady cesarzy-tyranów, ale byli też prawdziwi mistrzowie strategi oraz władcy naprawdę mądrzy. Zaś w senacie to tak, jak w dzisiejszym sejmie: kłótnie, spory itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Myślę, ze najlepszym ustrojem dla Rzymu była republika z konsulami, chociaż ten ustrój nie sprawdzał się dla imperium. Dlatego lepszym rozwiązaniem dla imperium był wg mnie pryncypat.
Republika jest atrakcyjna, bo tak nam ja przedstawili owczesni autorzy. Wolal bym zyc w piatowiecznym Koryncie, albo w trzeciowiecznych Syrakuzach, nizli w drugowiecznym Rzymie.

Ustroj skorumpowany totalnie, juz u fundamentow. Nawet po powstaniu urzedu Trybuna Ludu system polityczny republiki sluzyl utrzymywaniu dominacji nielicznych rodow.

Paradoksalnie, pojawienie sie zamordyzmu jedynowladczego spowodowalo demokratyzacje zycia spolecznego Imperium. Urodzenie stracilo walor niezbednego w karierze czynnika.

Dominat to efekt dlugiej ewolucji. Od potiomkinowskiej republiki z Princepsem na czele, po ustroj prawny kodyfikujacy stan faktyczny. Po drodze - znowu - gdy wladcy nadawano coraz wieksze znaczenie i prerogatywy, to zycie spoleczne stawalo sie coraz bardziej swobodne. Do poczatkow feudalizmu, oczywiscie ;) .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Republika była dobra kiedy Rzym zajmował tylko terytorium miasta czy Italii, ale kiedy rozrósł się na wielkie imperium, potrzebna mu była scentralizowana władza, a ponieważ właściwie niemożliwym był powrót do monarchii, jedynym wyjściem okazało się być cesarstwo...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gajusz   

Cesarstwo. Ale okres panowania tzw. dobrych cesarzy, zaczynając od krótkiego panowania Nerwy. To był okres wzrostu i rozkwitu Imperium. Niestety jak pokazuje historia do władzy dochodzą "czóbki" i efekt domina zostaje zapoczątkowany.

Edytowane przez Gajusz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domicjan   

Ciężko tutaj jednoznacznie ocenić, do tego jestem nie obiektywny bo uwielbiam okres Cesarstwa do kryzysu III wieku. Powiem tak: republika była świetnym, sprawdzającym się ustrojem w swoim czasie, ale pryncypat nastał we właściwym okresie i też się sprawdził w moim mniemaniu. W przypadku cesarstwa wszystko praktycznie zależy od jednostki panującej. Faktem jednak jest, że Imperium Romanum osiągnęło szczyt swojej potęgi właśnie za cesarstwa. Mój głos - mało obiektywny- oddaję na Cesarstwo :rolleyes:

Wyświetl postUżytkownik Explore dnia 25 październik 2008 - 09:54 napisał

Republika była dobra kiedy Rzym zajmował tylko terytorium miasta czy Italii, ale kiedy rozrósł się na wielkie imperium, potrzebna mu była scentralizowana władza, a ponieważ właściwie niemożliwym był powrót do monarchii, jedynym wyjściem okazało się być cesarstwo...

Otóż to :rolleyes: Cesarstwo które okazało się być...potężniejsze niż republika kiedykolwiek :thumbup:

Furiusz - skleiłem posty

Edytowane przez Furiusz
dwa posty pod sobą w krótkim odstępie czasu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No ale cesarstwo nigdy nie dorobiło się sprawnego systemu przekazywania władzy. Gdyby ten wysiłek militarny jaki poszedł na wojny domowe został przeznaczony na ochronę granic i na pacyfikacje niebezpiecznych sąsiadów to pewnie losy Rzymu potoczyłyby się inaczej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.