Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Jaki był najlepszy ustrój Starożytnego Rzymu?

Najlepszy ustrój Starożytnego Rzymu to:  

88 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Republika
      16
    • Cesarstwo
      31


Rekomendowane odpowiedzi

Domicjan   

To że cesarstwo nie dorobiło się dobrego systemu przekazywania władzy nie jest do końca prawdą. Tetrarhia Dioklecjana nie była najgorsza i mogła mieć szanse powodzenia na dłuższą metę :rolleyes: Los jednak chciał, że i ta w końcu się posypała. Wszystko tu moim zdaniem zależało od jednostek, bo wiadomo że sam system wady też posiadał.

Edytowane przez Domicjan

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Los jednak chciał, że i ta w końcu się posypała.

Eeeetam, los!

Zwykły ludzki pęd do koryta. Nie wspominając, że pomysł Dioklecjana był emeferydą a otwarte walki o władzę zaczęły się na dobre w I w. pne. i trwały do upadku Imperium.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domicjan   

Zgadza się ale zdarzały sie okresy dłuższego spokoju wewnętrznego(nie mówię o wojnach zewnętrznych), podam choćby ten oklepany przykład od Nerwy do Marka Aureliusza. Dało się? Dało :rolleyes: Trafiło na dobre jednostki i nie było większych problemów. III wiek za to pod względem przejmowania władzy to rzeczywiście jedna wielka tragedia :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pacam   

Jak to "w końcu się posypała"? Posypała się jeszcze za życia swego twórcy. Dioklecjan miewał swoje zalety, ale rozumieniem ludzkiej narury, albo zbytnią przenikliwością to raczej nie grzeszył. A tak zwani dobrzy cesarze od Nerwy do Marka Aureliusza stworzyli taką serię tylko i wyłącznie dlatego, że z różnych przyczyn nie pozostawiali po sobie wystarczająco dorosłych dzieci. W tej sytuacji przekazywali tron ludziom, których raczej słusznie uznawali za dobrze się do tego nadających. Pierwszy cesarz (august, nie cezar) od czasów Wespazjana, po którym tytuł cesarski dziedziczył syn, a nie adoptowany dostojnik, to szlachetny i uczony Marek Aureliusz. A jego syn, Kommodus, uważany jest za prymitywa i potwora.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

A ja z uporem maniaka będę twierdził, że największą bolączką cesarstwa był system przekazywania władzy (a w zasadzie jego brak). Jeśli armia mogła ogłosić dowolnego człowieka Augustem to musiało dochodzić do uzurpacji. I dochodziło! Nawet Marek Aureliusz musiał się handryczyć z Awidiuszem Kasjuszem (fakt, że dla Marka lajtowo to się skończyło).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Swoista forma demokracji :P swoją droga uzurpacje są chyba problemem wszystkich państw z jedynowładztwem. Swoją drogą doprowadziło to do obrania co najmniej kilku, dobrych cesarzy - Wespazjana czy Trajana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tomsn   

System przekazywania władzy w Rzymie istniał. Opierał się na trzech filarach: wola princepsa, senat oraz wojsko. Armia nie tak do końca mogła ogłosić "kogo chce" cesarzem. Nawet w razie braku "namaszczenia" przez dotychczasowego princepsa swojego następcy - senat stanowił ważne ogniwo w łańcuchu akceptacji nowego cesarza. Pierwszym, który nie zwrócił się do senatu o akceptację był Karus (282-283) Być może jednak po prostu nie zdążył.

Jeśli chodzi o Awidiusza Kasjusza. Powziął on swoje działania nie przeciw Markowi Aureliuszowi, a na wiadomość o jego śmierci w 175 roku. Gdyby Marek rzeczywiście wtedy umarł, Awidiusz byłby uważany za zwykłego następcę. Podobnie jak Hadrian w 117 roku przyjął aklamację wojskową po śmierci swojego protektora - Trajana. Awidiusz był najpotężniejszym człowiekiem w Rzymie, podobnie jak Trajan z legionami reńskimi po śmierci Nerwy. Na pewno nie był buntownikiem. Dodatkowo Awidiusz Kasjusz mógł liczyć na poparcie senatu (II filar) a także... samego Marka! Prawdopodobnie Marek typował go jako następcę wobec bezpotomnej śmierci. (Kasjusz uważał, że Kommodus jest zbyt młody i ""niezbyt mądry", co mieści się w interpretacji braku godnego następcy. Pewnym jest natomiast, by przejął bez problemu władzę, gdyby Kommodus wcześniej zmarł.

Kasjusz sprawował namiestnictwo wschodu - podobnie jak Hadrian po smierci Trajana. Marek łagodnie potraktował Awidiusza i jego wspólników, bolał nawet nad jego śmiercią. Jednym słowem był to "człowiek Marka".

warto: SHA Kommodus 2, SHA Awidiusz 4,7, , Marek 25, Dio LXXII 3, 22-24 25, 28

Sartre Wschód rzymski 60 i n, Ziółkowski "Historia Rzymu" 405-407 - o przekazywaniu władzy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Fakt, że Awidiusz popełnił ewidentny falstart. Jednak sam fakt, że w przypadku śmierci Marka musiał jechać "po bandzie" mimo, że jak sam twierdzisz był on jednym z "murowanych" kandydatów z silną pozycją już coś mówi o rzymskim ustroju.

Co do senatu to wielokrotnie służył tylko do "przyklepywania" kandydatów za którymi satała siła. A wojskowi bywali kapryśni i często zmieniali obiekt swoich sympatii. A bywało też, że sympatia nie miała nic do rzeczy i godność cesarska wystawiano niejako na sprzedaż.

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.