Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Inkorporacja czy unia?

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Spore kontrowersje wzbudziło następujące zdanie w unii krewskiej: Nareszcie tenże wielki książę Jagiełło obiecuje ziemie swoje litewskie i ruskie na wieczne czasy do korony królestwa polskiego przyłączyć. Wg panów polskich oznaczało to włączenie Litwy do Korony. Wg elity litewskiej oznaczało to połączenie Litwy i Korony osobą jednego władcy. Czyja interpretacja wg Was była słuszna? Ciekawa jest postawa samego Jagiełły - król walczył z Witoldem (stronnikiem odrębności WKL), więc można powiedzieć, że stanął po przeciwnej stronie frontu, a więc stał za inkorporacją Litwy do Korony. W końcu jednak władca doprowadził do kompromisu. Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A czy różnica intepretacyjna wynikała z tłumaczenia bądź róznego w danym języku znaczeniu tego słowa?

Z tego co wiem to tekst był napisany po łacinie i różnice w interpretacji dotyczyły słowa applicare. Z tego co wiem oznacza to coś w rodzaju "przyłączenia", tyle że różnice wynikły z tego, czy Litwa ma być inkorporowana czy połączona z Koroną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
zyja interpretacja wg Was była słuszna? Ciekawa jest postawa samego Jagiełły - król walczył z Witoldem (stronnikiem odrębności WKL), więc można powiedzieć, że stanął po przeciwnej stronie frontu, a więc stał za inkorporacją Litwy do Korony.

Tego to już raczej nikt nigdy nie rozstrzygnie, my Polacy będziemy twierdzić, ze oznacza to inkorporację, a Litwini, że unię personalną, moim skromnym zdaniem raczej jednak chodziło o unię, a postawa Jagiełły wynikała z tego, że nie chciał aby Witold zbytnio urósł w siłę, i tak przychodziły mu do głowy różne "ciekawe" pomysły :lol: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Słowo applicare było z pewnością kompromisem który zaakceptowały obie strony jako taki, który niejednoznacznie określał sytuację prawną Litwy i Korony i sprawę "przyłączenia" pozostawiało właściwie sprawą otwartą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ciekawa jest postawa samego Jagiełły - król walczył z Witoldem (stronnikiem odrębności WKL), więc można powiedzieć, że stanął po przeciwnej stronie frontu, a więc stał za inkorporacją Litwy do Korony.

I, że tak siebie poprawię, nie chciał doprowadzić do utraty tronu wielkoksiążęcego.

Zgadzam się ze szpekiem (po ponad roku ;) ), że wyrażenie "przyłączenie, złączenie" było ogólnikowym określeniem statusu związku polsko - litewskiego. O odrębności Litwy świadczą takie fakty jak:

- toczenie wojny z zakonem przez same WKL na przełomie lat 80. i 90. XIV wieku,

- istnienie rady wielkoksiążęcej,

- oddzielanie przywilejów dla bojarów litewskich od przywilejów dla szlachty polskiej,

- zachowanie bardzo wysokiej pozycji Skirgiełły na Litwie,

- wyrażenie obiecuje wielki książę Jagiełło złożyć i wydać wszystkie swoje skarby dla odzyskania utrat, które poniosły tak Polska jak Litwa co sugeruje równorzędność obydwu krajów.

Zastanawia również brak aktu inkorporacyjnego (mało prawdopodobne, by akt krewski mógł nim być).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.