Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Leuthen

Wojny śląskie

Rekomendowane odpowiedzi

Leuthen   

W latach 1740-1763 Prusy z Austrią (plus ich sojusznicy) stoczyły 3 wojny o Śląsk (tzw. wojny śląskie), który ostatecznie wpadł w ręce pruskie, dzięki czemu państwo to awansowało do grona mocarstw, co wkrótce przyczyniło się do rozbiorów Polski, a w dalszej perspektywie do zjednoczenia Niemiec pod przewodnictwem Prus. Wydarzenia te, aczkolwiek posiadały ogromne znaczenie i w które zaanagażowane było wiele państw (III wojna śląska, znana szerzej pod nazwą wojny siedmioletniej, nazywana jest "wojną światową XVIII wieku", gdyż działania militarne toczyły się w Europie, Azji i Ameryce) są w polskiej historiografii słabo opisane.

Król Prus, Fryderyk II (zwany Wielkim), które je zapoczątkował, nie jest (ze zrozumiałych względów) przez Polaków lubiany, choć - na nieszczęście dla nas - był bardzo zdolnym wodzem.

Czy kogoś z forumowiczów interesują wojny austriacko-pruskie w XVIII wieku? Czy komuś coś jeszcze mówią nazwiska: Seydlitz, Ziethen, Laudon lub miejscowości: Małujowice, Dobromierz czy Lutynia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
W latach 1740-1763 Prusy z Austrią (plus ich sojusznicy) stoczyły 3 wojny o Śląsk (tzw. wojny śląskie), który ostatecznie wpadł w ręce pruskie, dzięki czemu państwo to awansowało do grona mocarstw, co wkrótce przyczyniło się do rozbiorów Polski,

Rozbiory to dość złożone zagadnienie, moim zdaniem zdobycie Śląska tego nie umożliwiało. Zapewne, gdyby nie austriacka aneksja Spiszu to Prusacy nie żądaliby czegoś dla siebie (rozbiorów w rezultacie), a przynajmniej - mieliby mniej słuszności w swoich dążeniach.

Czy komuś coś jeszcze mówią nazwiska: Seydlitz, Ziethen, Laudon lub miejscowości: Małujowice, Dobromierz czy Lutynia?

Lutynia mówi całkiem dużo. Jak dla mnie największe zwycięstwo Fryderyka. Choć trzeba przyznać, że w wojnie siedmioletniej Prusy znalazły się w wielkich opałach i uratował ich niedorajda na rosyjskim tronie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Czy kogoś z forumowiczów interesują wojny austriacko-pruskie w XVIII wieku? Czy komuś coś jeszcze mówią nazwiska: Seydlitz, Ziethen, Laudon lub miejscowości: Małujowice, Dobromierz czy Lutynia?

Jak najbardziej mnie to interesuje , choć moja wiedza na ten temat jest w moim mniemaniu uboga jeszcze. A szkoda. Podobnie jak Tofikowi Lutynia mówi bardzo , ale to bardzo dużo.

zdobycie Śląska tego nie umożliwiało
Bezpośrednio nie , ale przez zażarte wojny o jeden tylko ten teren i potęga jaką wykazały Prusy w walce , postawiło to je ogóle na piedestale potęg Europejskich , a to spowodowało liczenie się Rosji i Austrii wobec Prus przy rozbiorze.
Lutynia mówi całkiem dużo. Jak dla mnie największe zwycięstwo Fryderyka. Choć trzeba przyznać, że w wojnie siedmioletniej Prusy znalazły się w wielkich opałach i uratował ich niedorajda na rosyjskim tronie.

Tak , zdecydowanie Rosja przyczyniła się walnie do pomocy Prusom, kiedy miały już topór nad szyją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Moim zdaniem wojny o Śląsk miały jednak duży wpływ na rozbiory

Primo: Król Prus - Fryderyk II - uważany jest za inicjatora rozbiorów (a konkretnie to pierwszego, bo II i III już nie dożył). Czy byłoby to możliwe, gdyby Prusy nie były mocarstwem?

Secundo: Wojny ukazały słabość Rzeczypospolitej (branie rekruta, fałszowanie monety przez Fryderyka i zalewanie nimi "Najjaśniejszej" etc.)

Tertio: Fryderyka przekonał się, że nie może kontynuować podbojów militarnych i aby uzyskać nowe ziemie, trzeba kombinować inaczej --> patrz pkt. 1.

W serii Historyczne Bitwy "Bellony" ukazały się dotąd 3 pozycje o bitwach fryderycjańskich (Strzegom-Dobromierz 1745, Praga 1757, Kunowice 1759) plus ze 2-3 o Wojnie Siedmioletniej w Ameryce (m.in. Quebec 1759). W porzygotowaniu jest monografia bitwy pod Lutynią. Są też artykuły o poszczególnych bitwach (dwa sam napisałem w "Odkrywcy" :lol: ).

PS W tym roku przypada okrągła, 250. rocznica bitwy pod Sarbinowem (Zorndorf) i w sierpniu ma być jej rekonstrukcja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
o Wojnie Siedmioletniej w Ameryce

Czyżby to były m.in. Battle at Mononghaela's river ? czy nad Ticonderoga?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   
Czyżby to były m.in. Battle at Mononghaela's river ? czy nad Ticonderoga?

Przyznam, że mnie interesują tylko zmagania w Europie, więc nie bardzo się orientuję w kwestii zmagań w Ameryce. Mogę natomiast powiedzieć, że akcja "ostatniego Mohikanina" rozgrywa się w r. 1757 (a więc 2. roku tejże wojny, zwanej zresztą w amerykańskiej historiografii "Wojną z Francuzami i indianami") w Ameryce Północnej :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
akcja "ostatniego Mohikanina"
A nie wiesz jakie to zmagania ? Wiem że o jakiś fort , ale jakie bitwy w tym czasie nie mam pojęcia.

Dla nas POlaków ważniejsze są zmagania w Europie i sławni dowódcy jak duc de Marlborough ,Villars ,Eugeniusz Sabaudzki i inni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Moim zdaniem wojny o Śląsk miały jednak duży wpływ na rozbiory

Primo: Król Prus - Fryderyk II - uważany jest za inicjatora rozbiorów (a konkretnie to pierwszego, bo II i III już nie dożył). Czy byłoby to możliwe, gdyby Prusy nie były mocarstwem?

Secundo: Wojny ukazały słabość Rzeczypospolitej (branie rekruta, fałszowanie monety przez Fryderyka i zalewanie nimi "Najjaśniejszej" etc.)

Tertio: Fryderyka przekonał się, że nie może kontynuować podbojów militarnych i aby uzyskać nowe ziemie, trzeba kombinować inaczej --> patrz pkt. 1.

Za inicjatorów rozbiorów uważa się Prusy, ale jest to dość zawiłe. Nadzieje na to rozbudzili Austriacy anektując Spisz, więc na nich wina pośrednio spada. Powodu dostarczyli sami Polacy konfederacją barską. Prawdopodobnie bez tych dwu czynów Fryderyk o rozbiorach mógłby pomarzyć. Zależy też co rozumiesz pod pojęciem "mocarstwo" -> jak dla mnie to dominacja danego kraju w określonym regionie. Sądzę, że Prusy na pewno nie zdobyły wówczas dominacji nad np. Austriakami. Prawda, że wyrwali im Śląsk, że bili ich armie, ale gdyby Fryderyk poszukiwał ziem do zdobycia i gdyby Austria była dużo słabsza od Prus to szukałby ich właśnie na terenach Habsburgów. Wg mnie chciał wzbogacić się kosztem RON właśnie przez to, że w stosunku RON - Prusy wiadomo kto był silniejszy. W stosunku Prusy - Austria nie jest to całkiem łatwe. Tyle że jak wspomniałem - bez zachowań Austriaków i Polaków Prusacy nie mieli na co liczyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   
A nie wiesz jakie to zmagania ? Wiem że o jakiś fort , ale jakie bitwy w tym czasie nie mam pojęcia.

Fort William Henry

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Fort_William_Henry

http://www.mohicanpress.com/mo08009.html

Dla nas POlaków ważniejsze są zmagania w Europie i sławni dowódcy jak duc de Marlborough ,Villars ,Eugeniusz Sabaudzki i inni.

Ale to są dowódcy sprzed wojen śląskich :lol:

Zależy też co rozumiesz pod pojęciem "mocarstwo" -> jak dla mnie to dominacja danego kraju w określonym regionie. Sądzę, że Prusy na pewno nie zdobyły wówczas dominacji nad np. Austriakami.

Mocarstwo to - wg Słownika Języka Polskiego - "wielkie, potężne państwo". Użyłem tego słowa świadomie, ponieważ z małego w sumie i dość "prowincjonalnego" państwa Prusy wkroczyły wskutek wojen śląskich na arenę międzynarodową, powiększając niemal dwukrotnie swoje terytorium i ludność oraz zaczęły sie bardzo liczyć w polityce. Oczywiście, że Prusy nie zdominowały wtedy zupełnie Austrii, ale wykonały pierwszy krok na drodze, której finałem był rok 1866 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Dzięki wielkie , trochę mnie te zmagania w USA interesują.

Mocarstwo to - wg Słownika Języka Polskiego - "wielkie, potężne państwo". Użyłem tego słowa świadomie, ponieważ z małego w sumie i dość "prowincjonalnego" państwa Prusy wkroczyły wskutek wojen śląskich na arenę międzynarodową, powiększając niemal dwukrotnie swoje terytorium i ludność oraz zaczęły sie bardzo liczyć w polityce. Oczywiście, że Prusy nie zdominowały wtedy zupełnie Austrii, ale wykonały pierwszy krok na drodze, której finałem był rok 1866 r.

Zgadzam się całkowicie , to Prusy od tej pory zaczną stanowić wroga Austrii bardzo cichego ledwie dostrzegalnego w cieniu Świętego Przymierza czy wcześniejszych sojuszy z austriacko-pruski przeciwko Polsce lub rewolucyjnej Francji. To one będą przyczyną bezpośrednią upadku znaczenia Austrii po wojnach napoleońskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Mocarstwo to - wg Słownika Języka Polskiego - "wielkie, potężne państwo".

I zbyt wiele to to nie mówi :lol:

Użyłem tego słowa świadomie, ponieważ z małego w sumie i dość "prowincjonalnego" państwa Prusy wkroczyły wskutek wojen śląskich na arenę międzynarodową, powiększając niemal dwukrotnie swoje terytorium i ludność oraz zaczęły sie bardzo liczyć w polityce. Oczywiście, że Prusy nie zdominowały wtedy zupełnie Austrii, ale wykonały pierwszy krok na drodze, której finałem był rok 1866 r.

Czyli że - sam przyznajesz, że Prusy nie zdominowały wówczas Austrii, czyli nie osiągnęły dominacji nawet na swoim podwórku (Rzesza), czyli jak dla mnie nie były wówczas nawet mocarstwem regionalnym. Co najwyżej stali się na tyle silni by mogli konkurować z Austrią (tutaj się zgadzam z tym pierwszym krokiem), ale nie od razu mocarstwem. Jeśli już mocarstwo to raczej po rozbiorach, bo dostali wtedy chyba najlepiej rozwinięte ziemie RON.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   
Jeśli już mocarstwo to raczej po rozbiorach, bo dostali wtedy chyba najlepiej rozwinięte ziemie RON.

Śląsk był jedną z najlepiej rozwiniętych gospodarczo prowincji państwa Habsburgów :lol:

Zresztą, opinia o awansie Prus do grona europejskich mocarstw wskutek wojen śląskich nie jest moim autorskim pomysłem - taką opinię można znaleźć np. w znakomitej książce dr. Roberta Kisiela "Strzegom-Dobromierz 1745" (seria: Historyczne Bitwy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Czyli że - sam przyznajesz, że Prusy nie zdominowały wówczas Austrii, czyli nie osiągnęły dominacji nawet na swoim podwórku (Rzesza), czyli jak dla mnie nie były wówczas nawet mocarstwem regionalnym. Co najwyżej stali się na tyle silni by mogli konkurować z Austrią (tutaj się zgadzam z tym pierwszym krokiem), ale nie od razu mocarstwem. Jeśli już mocarstwo to raczej po rozbiorach, bo dostali wtedy chyba najlepiej rozwinięte ziemie RON.

Żeby w ogóle dostać się do czołówki państw na wschodzie , musiały dać do zrozumienia Austrii , że szykuje im się groźny sąsiad . Tak świetne zwycięstwa i okazanie w tych wojnach takiej woli walki i potęgi postawiło Prusy dopiero na poziomie Austrii, która sobie z nimi poradzić nie mogła. To doprowadziło to tego ,że nawet Rosja się liczyła z nimi podczas rozbiorów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Powiedzcie mi tylko, czy to, że Prusy mogły konkurować z resztą zaborców czyni ich mocarstwem. Poza tym dla mnie Prusy po wojnach śląskich nie były zbyt wielkie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Powiedzcie mi tylko, czy to, że Prusy mogły konkurować z resztą zaborców czyni ich mocarstwem. Poza tym dla mnie Prusy po wojnach śląskich nie były zbyt wielkie.

Ja nie powiedziałem iż są mocarstwem , ale szły do roli mocarstwa jak po lodzie , skutecznie i szybko , nic nie podważy ich wielkości w momencie I rozbioru Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.