Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Największe zwycięstwo w czasach Piastów

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

A porażka?

Zawsze wydawało mi się, że jednak ta bitwa była sukcesem Łokietka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Różne opinie na ten temat czytałem.

Ta bitwa guzik dała.

Przecież Krzyżacy odzyskali sztandar i wzięli więcej jeńców niż Polacy.

Ja bym rezultat tej bitwy nazwał nierozstrzygniętym.

Chwała Bogu, że się Czesi nie ruszyli, bo wtedy to Polacy mieli by "posprzątane".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

No cóż jako, ze średniowiecze leży poza moimi zainteresowaniami to czytałem głownie popularnonaukowe teksty np HBeka P. Strzyża Płowce 1331, Warszawa 2009. Owszem Krzyżacy wzięli więcej jeńców - ok 100, Polacy jedynie ok 50 - ale z drugiej strony to aż taka różnica te 50 osób? Straty natomiast w zabitych były większe po stronie Krzyżackiej. tenże Strzyż na stronie 163 pisze Wszystkie źródła, opierające się na relacjach zakonnych, podkreślają ogromne straty, jakie Zakon doznał w tym starciu.

Co do tego czy bitwa guzik dała czy nie, to nie rozumiem Twojego podejścia. Łokietek miał diablo trudną sytuację, zakończenie konsolidacji Wielkiej i Małej Polski to powiedzmy ok 1315, podobnie uciszenie opozycji. To pozwoliło na koronację parę lat później ale twór jakim było jego królestwo był zdecydowanie niestabilny i spajany de facto jedynie osoba Łokietka. Podważenie jego autorytetu, zwłaszcza jako wojownika, mogło się skończyć tragicznie dla ponownie zjednoczonego królestwa. Wyprawa na Mazowsze nie udała się - głownie za sprawą Krzyżaków. Atak Krzyżaków pozbawił łokietka ziemi dobrzyńskiej która uzyskał od Władysława garbatego i Bolesława dobrzyńskiego. W tej sytuacji wszelkie sukcesy w walkach z Krzyżakami były na wagę złota. Skuteczna akcja z Kowalewem Pomorskim czy bitwa pod Płowcami miała spore znaczenie dla okrzepnięcia Polaków i dla uświadomienia sobie ich własnej siły.

Wątek o bitwie pod Cedynią wydzieliłem w osobny temat - Furiusz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.