Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Największe zwycięstwo w czasach Piastów

Rekomendowane odpowiedzi

riv   

rok 1340 -Kazimierz wielki zawładnął Rusią Halicką z Przemyślem, Sanokiem, Lwowem i Haliczem. Przemyśl i Sanok do dziś pozostają w granicach Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Ale czy tam w ogóle doszło do walk czy może Kazimierz po prostu na mocy układów z Bolesławem Trojdenowiczem wjechał na te tereny? Walki przyszły chyba dużo później - i to nie z Rusinami, a z Litwinami (zresztą, Kazio co nieco na rzecz Olgierda i jego krewnych utracił).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

W II wyprawie na Ruś Kazimierz miał przeciw sobie całą armie tatarską szacowana na 40 tys., i tyle samo Rusinów. siły Kazimierza miały wynosić ok 20 tys. ( liczby te są prawie na pewno przesadzone),Kazimierza wsparł Karol Robert, król węgierski. Rocznik małopolski i rocznik traski podają ze podczas pierwszej wyprawy(16 IV 1340) Kazimierz spalił i złupił Lwów. Co do drugiej(ok 24 VI tego samego roku) faktycznie są przypuszczenia, ze Tatarzy i Rusini walki nie podjęli.

Ok 1349 Kazimierz pokonał Lubarta( ale pozostawił go w Łucku).

W marcu 1352 rusza kolejna wyprawa na Ruś (polsko-węgierska- o tym informuje nas Kronika Dubnicka) oblegano( bez sukcesu-nawet Ludwik został ranny) gród Bełz.

W 1366 Kazimierz ponownie wkracza na Ruś(kronika katedralna krakowska)- wyprawa przeciw Lubartowi. Wtym samym roku podpisano pokój.

Myśle ze mozna to uznac za działania zbrojne. Problem będzie z bitwą. Po za Bełzem i Lwowem kroniki nie podają zbyt wielu szczegółów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Hm, walki z Tatarami? Trzeba sprawdzić (chyba coś mi się zapomniało :roll: ; sądziłem, że Tatarzy ograniczyli się "tylko" do najazdów na Polskę, nie do obrony Rusi).

Sądzę, że w tych wyprawach najbardziej udana była dla nas wyprawa z 1355 r., gdy zdobyto Włodzimierz. Pomijam już aspekty polityczne, które został rozegrane bardzo dobrze (mariaż z Litwą, plany chrystianizowania Litwy, którymi zainteresował się nawet cesarz Karol Luksemburski). Chyba jedyne całkowite zwycięstwo w tych walkach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Hm, walki z Tatarami? Trzeba sprawdzić (chyba coś mi się zapomniało :roll: ; sądziłem, że Tatarzy ograniczyli się "tylko" do najazdów na Polskę, nie do obrony Rusi).

Ruś Halicko-Włodzimierska była obszarem aspiracji Litewskich, a według" mniemania" Złotej Ordy należała do "Tatarskiego Jarzma"- stąd Tatarzy pojawili sie podczas II wyprawy. Według własnego mniemanie nie bronili Rusi, ale własnego jarzma.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Alkasyn   

nie jestem pewien co do najważniejszej wygranej ale co do kleski to tak, a mianowicie legnica 1241. Przez nią straciliśmy szanse na wcześniejsze zjednoczenie(smierc Henryka)

Uparte niezaczynanie zdania z wielkiej litery, poza tym to nie temat o klęskach/Tofik

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gilbert   

Według mnie najlepsza bitwa, to jest bitwa pod Głogowem w 1109 roku, ponieważ pomimo, że dzieci były przywiązywane do machin oblężniczych, to jednak żołnierze odparli atak Niemców i odnieśli zasłużone zwycięstwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domen   

Kilka zapomnianych i mniej zapomnianych wielkich zwycięstw z końcówki okresu piastowskiego (koniec XIII i XIV wiek):

- bitwa pod Brańskiem 1264

- bitwa pod Goźlicami 1280

- bitwa nad Narwią 1282

- bitwa pod Starym Sączem 1288

- bitwa pod Zaniemyślem (obrona łuku Warty) 1331

- bitwa nad Wisłą 1341

A z nieco wcześniejszych:

- bitwa nad Dzierzgonią 1234

- bitwa pod Zawichostem 1205

Edytowane przez Domen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Oddam kreskę na Cedynię.

Gdyby doszło tam do klęski Mieszka (a może i do jego śmierci) to nie wiadomo czy państwo Polan by przetrwało.

Marchia łużycka rozlałaby się aż do dzisiejszej Wielkopolski i podzielilibyśmy los Wieletów i Obodrzyców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Płowce to ciekawe obstawianie.

Co do Cedyni, to nie moje czasy ale zawsze wydawało mi się, ze legenda tej bitwy jest przesadzona. Z tego co kojarzę Marchię Wschodnią tudzież saską zlikwidował Otton I - była zbyt duża i silna jak na potrzeby władcy niemieckiego. Obodrzyców zaś ostatecznie poskromił dopiero, nie zawsze chyba zresztą skutecznie Henryk Lew koło połowy XII wieku. To oczywiście tylko takie moje luźne uwagi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.