Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Psie Pole

Recommended Posts

Tofik   

Bitwa na Psim Polu to dość ciekawy temat. Przede wszystkim nie wiadomo w ogóle czy do tej bitwy doszło. Niektórzy twierdzą, że do bitwy nie doszło opierając się na jednym zdaniu Galla: Usłyszawszy taką odpowiedź [na ostatnie ultimatum] cesarz postąpił pod miasto Wrocław, gdzie jednak nic więcej nie zyskał, jak trupy na miejsce żywych. I pewnie Psie Pole do dzisiaj pozostałoby zwykłą potyczką, gdyby nie rozbudowany opis Wincentego Kadłubka: Siły Niemców zwiększa ich liczebność [...] Polaków śmielszymi czyni większa odwaga. [...] Gdy ci [Niemcy] polegli, inni spieszą im z pomocą i padają. I tak jedni po drugich [giną], aż wreszcie niemal wszystkie w tyle stojące wojska zwracają się [przeciw nim] [...] mieszają się szyki, nie znając bowiem przyczyny zamieszania sądzą, że swoi uciekają [...] toteż [sami] niemal w ucieczce się rozpierzchają [...]. Po czym owe olbrzymie legiony niemieckie - jedne niszczy Bolesław, drugie Ślężanie. [...]. Dalej mamy fragment o tym jak to było ze sforą psów itd. Więc - czy istotnie doszło do wielkiej batalii na Psim Polu? Jak oceniacie samą bitwę? Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hauer   

Poza Kadłubkiem jakieś kroniki wspominają o tej bitwie? Ktos to odnotował? Udokumentowano by polegli jacyś znaczni rycerze po jednej czy drugiej stronie? Hm ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Czy uznajesz Hauerze Długosza? :lol: Jak wiadomo Długosz pisał ponad 300 lat po bitwie i pewnie wzorował się na Kadłubku. Po pobieżnym sprawdzeniu innych źródeł na fragmenty o tej bitwie się nie natknąłem (choć trzeba sprawdzić jeszcze Kosmasa).

Jak dla mnie jedno jest pewne - bitwa na pewno się odbyła, bo Gall o tym napisał i mniejsza z tym, że w jednym zdaniu. To, że napisał o tym w jednym zdaniu pozostawia moim zdaniem wątpliwości co do znaczenia, wagi i wielkości tej batalii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hauer   

Mogło dojśc do potyczki. gdyby to była wilka bitwa, a Niemcy zostawiliby po niej masę poległych to musiałoby to mieć wiekszy odzew. Wzmianki o jakic rycerzach co bezpotomnie zgineli i takie tam. W tym przypadku obstawiałbym na dorabianie legendy do nazwy miejsca i faktu że doszlo do jakiejś walki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gnome   

Zgadzam się w zupełności z Hauerem to raczej jeden z "wynalazków" Mistrza Wincentego, który potem przepisał Długosz, nie można zapominać, że On nie weryfikował tego co było napisane w starych kronikach, tylko przyjmował, że coś jest prawdą albo nie i to potem znalazło się w jego dziele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.