Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Akcja "Panienka" - akcja ideał?

Recommended Posts

Albinos   

Akcja "Panienka", czyli likwidacja dowódcy wartowni Bahnschutzu na Dworcu Zachodnim feldfebla Karla Schmalza, wyjątkowej kanalii, człowieka który miał na sumieniu śmierć wielu Polaków, przeprowadzona dnia 4 marca 1944 roku o godzinie 11 na Dworcu Zachodnim, jest uważana za jedną z najlepiej przeprowadzonych akcji w okupowane Warszawie, a może nawet za najlepszą.

Jak oceniacie przebieg akcji? Jakie były jej efekty? Czy oddział "Stasinka" istotnie przeprowadził akcję ideał?

Share this post


Link to post
Share on other sites
JJ   

akcja jest dokładnie opisana w autobiograficznej książce Stanisław Likiernika "Stacha" członka oddziału Stasinka pt. "Diabelne szczęście czy palec boży?" Warszawa 1994 s. 94-97.

jedyną "wpadką" było pozostawienie przy życiu nieznanego cywila, który rozpoznał kilka dni później jednego z uczestników akcji - Kazimierza Jakubowskiego, i wydał go Niemcom. on i jego żona zginęli. malutkiego synka uratowała cudem jedna z łączniczek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
jedyną "wpadką" było pozostawienie przy życiu nieznanego cywila,

To nie był nieznany cywil, tylko niezastrzelony strażnik nazwiskiem Lerner. Aresztowanie Kazimierza Jakubowskiego "Kazika" i jego żony nastąpiło kilka tygodni później.

akcja jest dokładnie opisana w autobiograficznej książce Stanisław Likiernika "Stacha" członka oddziału Stasinka pt. "Diabelne szczęście czy palec boży?" Warszawa 1994 s. 94-97.

Akcja ta jest na tyle znana, że jej opis można spotkać w wielu publikacjach. Strzembosz także poświęca jej 3 strony. Niemniej chciałbym abyśmy omówili ją i zastanowili się, czy w porównaniu z innymi akcjami przeprowadzanymi w Warszawie zasługuje na miano tej najlepiej przeprowadzonej. Bodajże chyba Bartoszewski tak ją określił.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Pozycje opisujące akcję "Panienka", które warto poznać:

Likiernik S., Diabelne szczęście czy palec boży?, Warszawa 1994, s. 94-97;

Strzembosz T., Akcje zbrojne podziemnej Warszawy 1939-1944, Warszawa 1978, s. 336-338;

Sprawozdanie z przygotowania i wykonania akcji 4 marca 1944 r. na Dworcu Zachodnim [w:] Oddział Dyspozycyjny "A" Warszawskiego Kedywu. Dokumenty z lat 1943-1944, pod red. Rybicka H., s. 69-74 [dokument składa się z siedmiu kartek zapisanych jednostronnie, autorem jest Kazimierz Jakubowski "Kazik", dowódca akcji];

Opis akcji 4 marca 1944 r. na Dworcu Zachodnim [w:] Oddział..., s. 219-221 [relacja nieznanego uczestnika akcji, dołączona do sprawozdania sporządzonego przez "Kazika"];

Bartoszewski W., Likwidacja "Panienki" na Dworcu Zachodnim, "Stolica" 46(462)/1956, s. 5.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Tak jeszcze odnośnie tej "akcji ideału" - krótki komentarz prof. Strzembosza (z rozdziału dt. skuteczności akcji zbrojnych w okupowanej Warszawie):

Za szczególnie efektywne należy uznać niektóre akcje na wartownie policji przemysłowej (Werkschutz) i kolejowej, wśród których na czoło wybija się pod każdym względem akcja "Panienka", połączona z doskonale pomyślaną likwidacją i siejąca przerażenie w środowisku straży kolejowej.

Za: T. Strzembosz, Akcje zbrojne podziemnej Warszawy 1939-1944, Warszawa 1978, s. 396.

I tak pro forma: http://www.historia.org.pl/index.php/publikacje/publikacje/ii-wojna-wiatowa/1805-akcja-qpanienkaq-najlepsza-akcja-konspiracyjnej-warszawy.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.