Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Wojna z Krzyżakami

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

O Krzyżakach mówi się jako o naszych najgorszych wrogach w czasach ostatnich Piastów i Jagiellonów. Walki z Krzyżakami zaczęły się za panowania Władysława Łokietka, od zajęcia przez zakon w 1308 r. Gdańska. Po obronie przed Brandenburczykami, Krzyżacy zajęli Gdańsk, a rok później całe Pomorze. Łokietek próbował później wyegzekwować oddanie Pomorza na sądzie papieskim i udało mu się to, lecz Krzyżacy postanowili nie wykonać wyroku. Od 1327 r. dochodziło do polsko - krzyżackich walk na granicy, później Łokietek atakował ziemię chełmińską, jednakże bez powodzenia. Nadszedł krzyżacki odwet, w którym zakon spustoszył m.in. północną Wielkopolskę, Kujawy, ziemię dobrzyńską. Zatrzymani zostali - tylko na rok - pod Płowcami, jednak w 1332 r. zajęli Kujawy i ziemię dobrzyńską. Nasz król umarł w czasie trwania rozejmu. Kluczowe pytanie w tej dyskusji to przede wszystkim: czy wojna z Krzyżakami o Pomorze była konieczna? I czy mieliśmy z zakonem jakieś szanse?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że była konieczna. Polska w sposób naturalny ciążyła przez cały okres swych dziejów ku Bałtykowi. Poza tym wojnę o Pomorze rozpoczął Zakon więc nie wiem jaki mieliśmy wybór ;P Czy mieliśmy szanse? Odpowiedzi szukaj w 1466 roku ;P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Oczywiście że była konieczna.

Wg mnie wcale nie była. Krzyżakom wystarczyło samo Pomorze Wschodnie.

Czy mieliśmy szanse? Odpowiedzi szukaj w 1466 roku ;P

Tutaj chodzi o to czy mieliśmy szansę za Łokietka. I wg mnie nie mieliśmy, zarówno z militarnego punktu widzenia (co pokazały Płowce - mogliśmy bić pojedyncze oddziały krzyżackie, ale armie już nie; poza tym mieliśmy mniej liczną armię) jak i z politycznego (nieudolna łokietkowa polityka zagraniczna doprowadziła do krzyżacko - luksemburskiego sojuszu).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tutaj chodzi o to czy mieliśmy szansę za Łokietka. I wg mnie nie mieliśmy, zarówno z militarnego punktu widzenia (co pokazały Płowce - mogliśmy bić pojedyncze oddziały krzyżackie, ale armie już nie; poza tym mieliśmy mniej liczną armię) jak i z politycznego (nieudolna łokietkowa polityka zagraniczna doprowadziła do krzyżacko - luksemburskiego sojuszu).

Za Łokietka to nie tylko według Ciebie ale i według historii ;)

Wg mnie wcale nie była. Krzyżakom wystarczyło samo Pomorze Wschodnie.

Już się kiedyś o to kłóciliśmy ;D więc teraz drugi raz nie ma co:D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Za Łokietka to nie tylko według Ciebie ale i według historii ;)

No i pozostaje pytanie, po co się tam pchał?

Już się kiedyś o to kłóciliśmy ;D więc teraz drugi raz nie ma co:D

Ano fakt. Ale wg mnie tak naprawdę było, gdyby nie to, to Krzyżacy zaatakowaliby nas zaraz po zajęciu Pomorza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy szansę, gdyby całe społeczeństwo było zjednoczone wokół jedynowładcy. Krzyżacy nie mieli u siebie opozycji wewnętrznej wtedy więc mogli jako jednomyślne ciało działać, nie byli paraliżowani przez żaden bałagan i partykularyzmy. Bracia dążyli do celu i biada temu kto by im chciał przeszkodzić, zgniłby w lochu.

Edytowane przez Jasny Rycerz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.