Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Oliver Cromwell - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

Jakie jest Wasze zdanie na temat tego bez wątpienia wielkiego ale kontrowersyjnego człowieka?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Odważny, umiał pociągnąć za sobą ludzi. Dobry wódz i organizator. Armia, którą stworzył była armią nowego rodzaju. Wiele dla Anglii zrobił. Był niewątpliwie wizjonerem, silną ręką chciał utrzymywać państwo. Bardzo ciekawa postać, choć pod jego rządami krew popłynęla jeśli chodzi o kwestię Irlandii, to na pewno zasługuje na pozytywne uwagi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Tak zrobił wiele dla Anglii, czasami się o tym zapomina ale to on położył kamień węgielny pod przyszłą potęgę morską Anglii, ogłaszając Akty Nawigacyjne, ale to co zrobił z Irlandią zasługuje na potępienie (zresztą do teraz jest on tam szczerze znienawidzony).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Ja myślę, że jest to przykład destrukcyjnego wpływu władzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukass   

Postać mocno kontrowersyjna, z jednej strony skonstruował podwaliny brytyjskiej demokracji, ograniczył władzę króla, który mocno wykorzystywał swoją władzę jako przywódca anglikanizmu, jednak minusem może być złe traktowanie i wywłaszczenie szlachty irlandzkiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Za to jak potraktował Irlandczyków zasługuje na naganę, choć moim zdaniem było to konieczne i można go z tego usprawiedliwić( nie wiadomo jakby bez tego wygladała rewolucja). Dla mnie najgorsza była egzekucja króle Karola, a słowa Cromwell'a " Było to dobrze zbudowane ciało, które mogło długo żyć...." napewno zabrzmiały paskudnie szyderczo.

Można znaleśc w nim cechy pozytywne jak i negatywne. Jest postaciom wielce kontrowersyjną i każdy może sam osądzić jaki jego znaniem on był. Dla mnie był po prostu orutny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Za to jak potraktował Irlandczyków zasługuje na naganę, choć moim zdaniem było to konieczne i można go z tego usprawiedliwić( nie wiadomo jakby bez tego wygladała rewolucja).
Dla mnie najgorsza była egzekucja króle Karola, a słowa Cromwell'a " Było to dobrze zbudowane ciało, które mogło długo żyć...." napewno zabrzmiały paskudnie szyderczo.

Piszesz, że bez złego traktowania Irlandczyków nie byłoby rewolucji, a z drugiej strony oburza Cię egzekucja króla...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bez egzekucji króla tez by nie było rewolucji. Jaki wniosek? rewolucja mnie oburza :P

//Estera. Posty zaczynamy z wielkiej litery, podobnie jak nowe zdania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż postać nieszablonowana i wybitna.

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że był świetnym mówcą i nie bał się mówić głośno tego o czym inni tylko myśleli, co mu tylko zjednywało sympatyków.

Potem już w trakcie walk z królem głośno krytykował stan wojska przedstawicielstwa stanowego Anglii, ale czynił to, że tak powiem z troską, a nie wyniosłością. Wreszcie zorganizował porządny pobór do "swojej" armii i od tego wszystko się rozpoczęło. Do kwietnia 1643 r. zwerbował 12 tys. ochotników. Jego oddziały były, co ważne silnie zdemokratyzowane, zgodnie z duchem purytanizmu, o awansie decydowały zasługi i przydatność do służby danego kandydata, a nie pochodzenie.

Cromwell odniósł liczne zwycięstwa m.in. 13 maja 1644 pod Graham, 28 lipca 1644 pod Gainsborough, 11 października 1644 pod Winceby, 2 lipca 1645 pod Marston Moor To ostanie starcie było definitywnym początkiem końca Karola I.

To tyle jeśli chodzi o jego jako wodza w trakcie wojny domowej. Jak oceniacie jego późniejsze działania?

Przypomnę tylko, że zaraz po wojnie Cromwell uważał, że machina rewolucji zbytnio się rozpędziła, pociągnęła za sobą zmiany społeczne, gospodarcze, ustrojowe, religijne i nie można już było jej zatrzymać poprzez próbę przywrócenia starego porządku, a do tego przecież dążył Parlament.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Jestem niepoprawnym rojalista, wiec imc Oliver Cromwell to dla mnie zdrajca paskudny ;) .

W dodatku religijny oszolom. Jedno, co mu wyszlo dobrze, to pozbycie sie jeszcze gorszych oszolomow przez wyeksportowanie ich do kolonii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wybitny wódz, ale kanalia, zbrodniarz, królobójca, oszołom i fanatyk religijny. Szkoda, że nigdy nie poniósł kary za to, co zrobił Irlandczykom. Pod względem polityki wewnętrznej i obyczajowej bardzo przypominał Savonarolę (zamykanie karczm, teatrów i miejsc rozrywek, narzucanie surowego stylu życia). Jak dla mnie, Cromwell zasługuje na jak najsurowsze potępienie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to mu się teraz dostało. O ile mogę zrozumieć 'królobójcę', może nawet 'fanatyka religijnego' (chociaż na tle Cromwella można by tak nazwać też np. hetmana Chodkiewicza czy króla Gustawa II Adolfa...) od biedy też 'zbrodniarza' (jeżeli jest się Irlandczykiem) o tyle 'kanalia' i 'oszołom' to tak tu ni w pięć ni w dziewięć. Kolega może ma jakieś irlandzkie korzenie, że z taką pasją go nie lubi? Paradoksalnie najgorsza fala represji wobec irlandzkich katolików miała miejsce już po tym jak Cromwell opuścił Zieloną Wyspę ;) Dyskusyjne jest też nazywanie go 'wybitnym wodzem' - był solidnym dowódcą kawalerii, niezłym reformatorem armii, ale też przeciwnicy z którymi przyszło mu walczyć do pierwszej ligi wodzów raczej nie należeli. Po prostu na tle amatorsko prowadzonej Wojny Domowej w Anglii wyróżnił się jako dobry wódz, ale żeby od razu wybitny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Po prostu na tle amatorsko prowadzonej Wojny Domowej w Anglii wyróżnił się jako dobry wódz, ale żeby od razu wybitny?

Wybijał się na tle innych ówczesnych angielskich dowódców. Był głównym autorem zwycięstwa "okrągłogłowych" w wojnie domowej. O to mi chodziło, gdy określiłem go jako "wybitnego wodza". Jest faktem, że w pierwszej fazie wojny domowej "okrągłogłowi" przegrywali i dopiero gdy Cromwell bardziej aktywnie włączył się do walki, szala zwycięstwa przechyliła się na stronę rewolucjonistów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Oszołomem był zatem w jakiej sferze?

Ideologicznej (zaciekła wrogość wobec monarchii, prowadząca do królobójstwa) i religijno-obyczajowej (purytanizm, narzucanie społeczeństwu surowej dyscypliny wzorowanej na wojskowej).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.