Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Władysław Laskonogi

Recommended Posts

Tofik   

Mieszka III Starego spośród kilkorga synów przeżył tylko Władysław Laskonogi. Władysław po ojcu przejął Wielkopolskę i zaczął interesować się rozszerzeniem swego władztwa. Otrzymał od możnych małopolskich Kraków, jednak szybko go utracił na rzecz Leszka Białego. Laskonogi był niewątpliwie władcą bezkompromisowym; pokłócił się z arcybiskupem Kietliczem (spór dotyczył immunitetów dla duchowieństwa) i wygnał go z Wielkopolski. Podobny los spotkał Władysława Odonica (bratanka Laskonogiego), który domagał się dla siebie księstwa poznańskiego (dziedzictwa po ojcu Odonie). Obu wygnańców przyjął u siebie Henryk I Brodaty. Do pojednania z Kietliczem doszło w 1208 r. i choć konflikt nie został do końca zagaszony, to Władysław zrekompensował duchownemu straty, a w zamian arcybiskup zdjął z niego klątwę. Spór rozgorzał na nowo, gdy książę nie chciał podporządkować się uchwale synodu w Borzykowej, która dotyczyła ulg gospodarczych dla Kościoła i przekazania mu części sądownictwa nad ludnością podbitą. Kietlicza umocniło poparcie papieża Innocentego III i pod arcybiskupim naciskiem Władysław musiał Odonicowi oddać Poznań. Jednak papież umarł niedługo po tym i pozycja Kietlicza znacznie zmalała. Póki co, Władysław nie zdecydował się na akcję przeciwko swoim wrogom wewnętrznym. W 1217 r. dołączył do sojuszu najpotężniejszych książąt polskich, jednak główny cel - wyprawy na Prusy - pozostawał mu obcy i nie angażował się zbytnio w walki na północy. Przed Laskonogim stanął kolejny problem - a właściwie ten sam co wcześniej - Władysław Odonic wspierany przez Świętopełka (księcia gdańskiego) zdobył Ujście i Nakło. Książę wielkopolski pośpiesznie poprosił o pomoc sojuszników. Doszło do zjazdu w Gąsawie, który jak się skończył wszyscy wiemy. W obliczu śmierci Leszka Białego panowie krakowscy wybrali na księcia Władysława, który przyjmował tron krakowski, niemając załatwionych spraw w rodzimej ziemi. Ostatecznie rządy w stolicy uniemożliwił Władysław Odonic, który wygnał stryja z Wielkopolski. Laskonogi zdążył oddać władzę w Krakowie Henrykowi Brodatemu. Dalszy ciąg już znamy - pobyt Władysława na Śląsku i jego dość tajemnicza śmierć (ponoć z ręki dziewczyny, którą chciał zgwałcić). Ciekawi mnie Wasza opinia na jego temat. W jego polityce wobec przeciwników wewnętrznych widać niezdecydowanie - najpierw wygnanie, później przy nadarzającej się okazji brak jakichś poważniejszych i ostrzejszych akcji. Czy powinien przeć do porozumienia czy do totalnego wykończenia wrogów? Kto miał w tych sporach rację - Władysław czy Kietlicz i Odonic? Jak ogólnie oceniacie postać Władysława Laskonogiego? Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Moim zdaniem był co najwyżej średnim władcą, niczym szczególnym się nie zapisał. Sprawę Odonica również źle rozegrał, nie musiał go zabijać (bo Odonic miał niemało stronników), ale nawet się z nim pogodzić i nadać mu dzielnicę gnieźnieńską lub kaliską. W końcu to jedyny żyjący (wówczas) potomek Mieszka III Starego w prostej linii, protoplasty linii Piastów wielkopolskich.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Laskonogi nie dość, że słynął z rozpusty, to jeszcze niczym się strasznie nie może pochwalić. Cenię go choć trochę tylko za jego sojusz z Leszkiem Białym i Henrykiem I Brodatym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.