Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Narodowe Siły Zbrojne

Rekomendowane odpowiedzi

Cytuj

Na koniec, podpisano, skromny (wobec tak szacownych tytułów) mgr. ekonomii. 

Tytuły są "rangami forumowymi" (rozwiązanie często stosowane na różnych forach) i nie mają charakteru naukowego. Jest to forum pasjonatów historii i niezwykle rzadko ktoś się na nim powołuje na prawdziwe tytuły. Można powiedzieć, że wywołałoby to nawet pewien niesmak wśród istotnej części z nas, gdyby ktoś twierdził, że jest profesorem i dlatego wie lepiej. Ja w każdym razie, nie jestem nawet magistrem historii.

Cytuj

Nie chce mi się pisać rozwlekle, omawiać dziesiątki kompletnie nieprawdziwych bzdur, którymi szafujecie powielając kłamstwa komunistycznej i lewackiej propagandy.

A może właśnie to byłby dobry tok postępowania? Przedstawić merytorycznie swoje poglądy. Bo emocjonalnym, ogólnym wystąpieniem trudno kogokolwiek przekonać. Nawet, jeżeli emocje są uzasadnione powodami rodzinnymi. Ja przynajmniej przekonany nie zostałem. A zasadniczo - nie mam nic przeciwko temu, aby ktoś mnie mądrymi argumentami przekonał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Zachęcony Twym wpisem przeczytałem cały temat ( jakoś do teraz mnie nie interesował )  i nie zauważam symptomów przez Ciebie wypunktowanych. Zauważam natomiast wiele pytajników czekających na odpowiedź. Stąd przyłączam się do prośby Bruna.

Może coś merytorycznego ?

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
13 godzin temu, Leonard Waliszewski napisał:

(...)

Wypowiadacie się na temat, który w chwili obecnej jest dla Was zupełnie bezpieczny. Nie grozi Wam nic za to, co napisaliście i  nie poniesiecie żadnej odpowiedzialności za dyrdymały, które zamieszczacie na tym forum. 

(...)

 

Nie do wszystkich to się tyczy.

Ja na przykład gdzieś tu napisałem że organizacja Miecz i Pług, o której mówi się że była bardzo zinfiltrowana przez niemieckie służby, oddała bardzo duże usługi wywiadowcze, kto wie czy nie największe. I zdaje się że tak było. To chyba oni dali pierwsze sygnały o V-1, zdaje się że mieli też na oku niemieckie okręty wojenne. A to wszystko to pewnie niewielki procent ich dokonań. Z tym że niewiele o tym wszystkim wiadomo.

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A wujek, czy kto tam od mojego dziadka był WiN-owcem. Powiesili go. I słusznie, bo był bandytą.
Ideowcy? No, prawda. Z faszyzmem byli bardzo mocno związani. Do tego stopnia, że kolaborowali z Niemcami i mordowali Żydów, i są na to dowody. Te patriotyczno - bogoojczyźniane pokrzykiwania są śmieszne. NSZ nie było w AK. Samo AK potępiało NSZ i nazywało ich wprost faszystami.
Pozdrawiam
Lewak (od niedawna w pewnym stopniu sformalizowany)
 

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.10.2017 o 12:43 PM, euklides napisał:

 

Nie do wszystkich to się tyczy.

(...)

 

To znaczy: co?

Wychodzi na to, że euklides na mocy własnego uznania wykluczył się z grona piszących: dyrdymały. A może warto być skromniejszym i ocenę pozostawić innym?

 

W dniu 28.10.2017 o 12:43 PM, euklides napisał:

Ja na przykład gdzieś tu napisałem że organizacja Miecz i Pług

 

A ja nie przypominam sobie by euklides coś ciekawego napisał o działalności Augustyna Trägera.

Gdzie?

I jak ma to związek z NSZ?

 

 

17 godzin temu, TyberiusClaudius napisał:

A wujek, czy kto tam od mojego dziadka był WiN-owcem. Powiesili go. I słusznie, bo był bandytą.
(...)

 

To może przed ferowaniem wyroku, Tyberiusz choć pozna swe koligacje, bo nie bardzo rozumiem, jak można nie wiedzieć kim on konkretnie był - jeśli chodzi o stopień pokrewieństwa, za to być pewnym, iż był bandytą.

 

17 godzin temu, TyberiusClaudius napisał:

 NSZ nie było w AK

 

A to zależy kiedy i jaka część NSZ.

 

17 godzin temu, TyberiusClaudius napisał:

Samo AK potępiało NSZ i nazywało ich wprost faszystami.

 

Potępiało też pewne organizacje lewicowe. Czy i z tego wyciągnie Tyberiusz jakiś wniosek? A jaki?

 

17 godzin temu, TyberiusClaudius napisał:

Te patriotyczno - bogoojczyźniane pokrzykiwania są śmieszne

 

Zależy dla kogo.

Wszyscy wiem, że Tyberiusz czuje się anty-polakiem i prezentuje pogląd, że nie należy być dumnym z przeszłości własnego narodu. Znamy też jego poglądy kto jest bandytą i faszystą, po cóż się zatem powtarzać?

 

17 godzin temu, TyberiusClaudius napisał:

Z faszyzmem byli bardzo mocno związani. Do tego stopnia, że kolaborowali z Niemcami i mordowali Żydów, i są na to dowody

 

Mordowali Żydów i ci związani z Moskwą i ci związani z Londynem, czy byli przez to związani z faszyzmem?

Mógłby nam przypomnieć Tyberiusz ilu Żydów zginęło z rąk NSZ i czy podstawą w tych przypadkach był antysemityzm bądź przywiązanie do ideologii faszystowskiej? Tak z uzasadnieniem... i powiązać to z liczbą Żydów, którzy zginęli w Kraju Rad?

Opinie co do NSZ chyba zawsze będą skrajne, atoli nie bardzo rozumiem po co się wypowiadać w temacie, w którym nic merytorycznego nie ma się do powiedzenia? Tak by dać upust własnym emocjom?

To tak z ciekawości, jakie opracowanie (poza materiałami umieszczonymi w sieci) tyczące się NSZ czytał nasz Tyberiusz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Warto przyjrzeć się biogramom różnych dowódców NSZ i temu jak w szeregi tej organizacji trafili. 

Taki płk Leonard Zub-Zdanowicz, w czasie studiów zaliczał sam siebie do laickiej lewicy, w tym czasie z "Bratniaka" przeniósł się do "Legionu Młodych" (za: L. Jurewicz "Zbrodnia czy początek wojny domowej"). Legenda Akcji Specjalnej Władysław Kołaciński "Żbik", twierdził (w: "Między młotem a swastyką"), że nie był narodowcem, a przed wybuchem wojny w zasadzie nie miał żadnych sympatii politycznych, prócz tego, iż został wychowany w kulcie Marszałka. 

A jak to wyglądało z innymi?

 

Postać Piłsudskiego często się pojawia w rozkazach Brygady Świętokrzyskiej, zaskakującym jest, że ani w opracowaniu "Rozkazy dzienne Brygady Świętokrzyskiej NSZ" (Kraków 2003) ani w: "Rozkazy dzienne Brygady Świętokrzyskiej NSZ i Grupy Kompanii Wartowniczych" (Kraków 2008), nie pojawia się postać Romana Dmowskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Postać Piłsudskiego często się pojawia w rozkazach Brygady Świętokrzyskiej, zaskakującym jest, że ani w opracowaniu "Rozkazy dzienne Brygady Świętokrzyskiej NSZ" (Kraków 2003) ani w: "Rozkazy dzienne Brygady Świętokrzyskiej NSZ i Grupy Kompanii Wartowniczych" (Kraków 2008), nie pojawia się postać Romana Dmowskiego.

A jaki był stosunek Dmowskiego do ONR (tych, którzy obóz założyli)? A jaki do Niemców? Jaki do Rosji?

W sytuacji, gdy: "Trzy nasze [tj. Brygady Świętokrzyskiej - przyp. Bruno W.] kompanie i jedna niemiecka zostały dla ochrony mostu, dopóki nie przejdą wszystkie tabory"...

Za: https://projektbrygada.wordpress.com/2014/02/02/brygada-swietokrzyska-rozprawa-z-mitami-cz-ii/

...może trochę niezręcznie byłoby powoływać się na Dmowskiego? Piłsudski, którego (a raczej - jego nazwisko) przecież propagandowo wykorzystywali także Niemcy (chociażby radiostacja "Wanda"), mógł być wygodniejszy.

 

Poza tym, należy się zastanowić się, czy szeregowy partyzant - jakiejkolwiek formacji - dobrze orientował się w zawiłościach polityki. Stąd - być może  odwoływanie się w rozkazach do znanego przez wszystkich (do tego "antyrosyjskiego", tudzież "antysowieckiego") symbolu.

 

A dyskutując o NSZ, chyba fundamentalne jest rozróżnienie między NSZ-AK i NSZ-ONR (NSZ-ZJ). To jednak dosyć różne zjawiska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Choć zawsze można by zadać pytanie jaki był stosunek Piłsudskiego do ONR?

 

13 godzin temu, Bruno Wątpliwy napisał:

tąd - być może  odwoływanie się w rozkazach do znanego przez wszystkich (do tego "antyrosyjskiego", tudzież "antysowieckiego") symbolu.

 

Możliwe, choć mówimy tu też o członkach NSZ, którzy stanęli w maju przeciwko Piłsudskiemu, przeszli Berezę, a w swych prywatnych zapiskach (zatem nie przeznaczonych na użytek propagandy względem szeregowców) zawsze pisali: "Marszałek" z dużej litery.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Choć zawsze można by zadać pytanie jaki był stosunek Piłsudskiego do ONR?

W moim pytaniu raczej chodziło o to, czy NSZ-ONR można traktować jako dziedzica tradycji "pana Romana"? Jak to pisał R. Wapiński: "Wyznawcy Dmowskiego, szczególnie rekrutujący się spośród młodego pokolenia, mieli w tej sytuacji sporo powodów do rozterki (...)". R. Wapiński, Roman Dmowski, Lublin 1988, s. 356. Wapiński odnosi to do pewnej niespójności  poglądów Dmowskiego na parlamentaryzm i "demoliberalizm" (zresztą nie jedynej niespójności jego poglądów), ale powodów rozterek "młodych" było jednak więcej.

Można nawet spotkać się z poglądem, że to Dmowski opierał się tendencjom faszystowskim młodzieży. Zob. wypowiedź W. Wasiutyńskiego, ibidem, s. 376.

 

Być może zatem NSZ-ONR, choć wyrósł na endeckim podłożu już z endecją "starych " i Dmowskiego nie miał po prostu już zbyt wiele wspólnego? Stąd chociażby pomijanie w rozkazach Dmowskiego, którego chociażby tradycyjna i konsekwentna antyniemieckość (przy pewnym lekceważeniu ZSRR) średnio pasowała do marszu Brygady Świętokrzyskiej do Protektoratu. I ochraniania przez nią razem z hitlerowcami mostów.

Zaryzykowałbym twierdzenie, że "prawdziwy" zwolennik Dmowskiego prędzej odnalazłby się chyba w KRN, niż w tej Brygadzie. Ale to już tylko moje gdybanie. [Fakt, B. Piasecki też odnalazł się, gdzie się odnalazł, ale z nim była wszakże nieco inna sprawa].

Cytuj

zawsze pisali: "Marszałek" z dużej litery.

Cóż, Dmowski też w 1935 roku żegnał Marszałka w "Gazecie Warszawskiej" właściwie z dużej litery.;) Przy całych, niezbyt życzliwych przeszłościach i zaszłościach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Do TyberiusClaudius mam pytanie na zarzut, że żołnierze NSZ mordowali Żydów. Skoro żołnierze NSZ zwalczali nieludzkich łotrów z UB w dziewięćdziesięciu paru procentach pochodzących z narodu żydowskiego, to jak mogli nie zabijać tychże? Przecież prawie cały korpus oficerski "bezpieczeństwa" składał się z Żydów. Dr. Dariusz Ratajczak, historyk, zaszczuty wręcz przez filosemickie lobby reprezentowane głównie przez Gazetę Wyborczą (redaktor Aaron Szechter), (tak przy okazji,.... kto tego szmatławca jeszcze czyta?!) pisał ;ppłk. NSZ Tadeusz Boguszewski (uważający się zresztą za... piłsudczyka),Stwierdzam jednak kategorycznie, że w latach 1939-1947 tępiono we własnych szeregach politycznych, w Związku Jaszczurczym i w Narodowych Siłach Zbrojnych wszelkie zapędy antysemickie. Współczucie dla tępionego nieludzko narodu żydowskiego, pamięć na piętno antysemickie z lat 1934-1939 i obawa przed własnoręcznym włożeniem broni w ręce Moskwy i dygnitarzy [akowskich - D.R.] w rodzaju Tatara, Rzepeckiego, Sanojcy i legionu innych - były gwarancją, że grupa "Szańca" i NSZ będą się trzymać jak najdalej od jakichkolwiek czynnych wystąpień antyżydowskich! W NSZ nie było ani jednego przypadku mordu na Żydach z przyczyn rasowych. Przewaliłem tony literatury na ten temat ("Zeszyty do dziejów NSZ", wspomnienia żołnierzy, relacje itd. oraz prace powojennych, komunistycznych historyków) i... nic. Nawet historycy w rodzaju p. Tereja, którzy pisali o "NSZ-owskich mordach na członkach Armii Ludowej", nigdy nie podali przypadku zabicia Żyda z przyczyn rasowych. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Leonard Waliszewski napisał:

zwalczali nieludzkich łotrów z UB w dziewięćdziesięciu paru procentach pochodzących z narodu żydowskiego

 

Nie pochodzili, te mityczne wielkości już dawno zostały zweryfikowane (: w dół). Chyba, że Leonard Waliszewski opiera się na ogólnej konstatacji ambasadora radzieckiego Wiktora Lebiediewa. Może warto zajrzeć do bardziej współczesnych opracowań, choćby pochodzących z IPN-u?

 

Wypada zapytać, po co dowództwo NSZ nakazało (tajna instrukcja Centralnej Służby Wywiadowczej NSZ z marca 1943 r.) zbieranie informacji i poddanie obserwacji:

- działaczy socjalistycznych znanych z sympatii do komunizmu

- radykalnych liberałów

- ukrywających się żydów [tak w oryg.]

 

Trochę dziwny zestaw...

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

łotrów z UB w dziewięćdziesięciu paru procentach pochodzących z narodu żydowskiego, to jak mogli nie zabijać tychże? Przecież prawie cały korpus oficerski "bezpieczeństwa" składał się z Żydów.

Secesjonista mnie ubiegł. Pamiętam, że artykuł "wyliczający" był chociażby w biuletynie IPN z 2005 r. ("Żydzi w Polsce Ludowej"). 90% jest wyliczeniem kuriozalnym.

Cytuj

(tak przy okazji,.... kto tego szmatławca jeszcze czyta?!) 

Takie "klimaty" to może jednak na innym forum. Ma Użytkownik jakieś zastrzeżenia do konkretnych artykułów, danych - prosimy bardzo. Propagandę natomiast proszę sobie darować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że polemizowanie, spieranie się bez jadu i nienawiści jest czymś, co warto propagować w dzisiejszym świecie (i w Polsce). I nawet, jeżeli przekona się do tego chociażby jedną osobę - to warto. Jak się okaże, że misja jest beznadziejna, to w gestii administracji forum są środki, aby osobie, która chce sobie tylko pokrzyczeć na innych - podziękować.

Tyberiusz też mógłby to wziąć pod uwagę, bo - niestety - jego wypowiedzi nader często sprowadzają się do haseł i "pokrzykiwań".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.