Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Ludzie godni potępienia w II RP

Rekomendowane odpowiedzi

marcin29   

Wśród pewnych warstw społecznych,czy grup miał autorytet.Ale sprawował władze dyktatorską. Tym bardziej że dla sporych grup społeczeństwa autorytetami były inne osoby.

Roman Dmowski miał autorytet wśród sporej grupy Polaków.

Adolf Hitler też miał autorytet wśród swoich zwolenników i sporej części społeczeństwa.Tak więc autorytet mogą mieć różne osoby , w różnych systemach rządów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Narya pewnie masz rację, że coś pomyliłam :D a co do nauczyciela to nie znam dokładnie jego poglądów, ale do przeciwników Marszałka raczej się nie zalicza :D

W każdym razie jakby nie jego autorytet to by do władzy zapewne nie doszedł :lol:

Chciałbym tylko nieśmiało przypomnieć, że jest temat poświęcony tylko i wyłącznie Józefowi Piłsudskiemu więc zapraszam tam do kontynuowania dyskusji http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic...3&start=150

Gnome

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Gnome, nie obraź się, ale muszę coś dodać :roll:

Co do Piłsudskiego to jako dyktator w rezimie autorytarnym odpowiadał za wszystkie niegodziwości rezimu.

Jeżeli za rządów Tuska, jakiś morderca ubije 10 osób, to jest to wina Tuska, bo on odpowiada za wszystkie niegodziwości re... rządu :D ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin29   

Odpowiada za działanie służb mundurowych,za morderstwa polityczne,torturowanie więźniów polityczny w Brześciu,obóz koncentracyjny w Berezie itd

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Nie zawsze. Równie dobrze, służby mundurowe mogły się wykazać zbytnią gorliwością, a i tak Piłsudski nie równał się niektórym swoim europejskim kolegom. Nie jest to usprawiedliwienie, bo zawinił jeśli chodzi o kwestie moralne (co innego polityka). Zacytuję Suleję: [...] nie jest usprawiedliwieniem fakt, że skala przemocy jest tylko mikroskopijną cząstką tego, co działo się nie tylko w Niemczech i Rosji, ale nawet w Hiszpanii czy choćby na Litwie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

I?

Jaki masz dowód, że Piłsudski na np. zbytnią gorliwość w Berezie pozwalał?

Panowie proszę Was ostatni raz, proszę kontynuować tę dyskusję w temacie poświęconym Józefowi Piłsudskiemu, kolejne posty będą usuwane.

P.S. Jako rzekłem posty ciągnące ten wątek będą usuwane, a jeżeli i to nie pomoże ich autorzy zostaną obdarowani ostrzeżeniem.

Gnome

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Godny potępienia był Stepan Bandera - choć to akurat nie Polak...

I zdecydowana większość "elit". To niestety ponura prawda, często mówi się o liderach, wspominanym wyżej J.Piłsudskim, czy nacjonalistycznym R.Dmowskim, Witosie bumerangu, a szarzyzna partyjna, skorumpowani urzędnicy i inni, pozostają bezimienni w naszej pamięci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam cię Gnome ale musze odpowiedziec <tylko> a w temacie o Piłsudskim odpowiadanie na posty z innego tematu było by chyba bez sensu.

A co on go może poprosił, żeby na nas napadł?? Myślisz, że jakbyśmy mieli demokrację to nie zrobiłby tego?

Nie chodzi tu o system ale o to co Piłsudski robił tzn jak dbal o wojsko i jakich polityków wystawial na ministrów spraw zagranicznych. Dzisiaj dziwimy sie dlaczego nam Francja nie pomogła w 1939 a ja sie wogóle francji nie dziwie. Z takim Beckiem to sie musiało z pewnoscią tródno rozmawiac zresztą z teoretycznego punktu widzenia to POlska pod względem politycznym dla przeciętnego francuza na pewno sie nie rózniła z takimi NIemcami.

A masz jakieś dane za tym? Kiedy, gdzie, jak?

no to chociażby zamach stanu - prawie 400

przedtem jednak nieudolnie prowadzona Wojna z Rosja

nastepnie jeszcze ci którzy umarli w oobzach w berezie w czasie strajków

liczba na pewno przekracza 1000 osób

To był europejski standard.

Wiec Castro na kubie to standart ameryki łacińskiej, Pinochet lub Chaves to am. POłudniowej, Kim ir sen albo Kim zong il to standart azji, A nekanie kobiet na bliskim wschodzie to tez standart??

Ponadto było to mniejsze zło, a mieliśmy jakże totalitarnych sąsiadów - ZSRR, a potem III Rzeszę... to nie było takie złe, jak się na początku wydaje, dziś też mogłoby mieć dobre skutki...

Więc to co sie dzieje z kobietami w Egipcie to nic takiego w koncu sasiaduja posrednio z wiekszym złem??

Uważam jednak, że w latach 1918-1939 demokracja była najgorszym co Polsce się przydarzyło.

A ja uważam ze demokracja teraz jest najgorsza rzecza jaka sie polsce przydarzyła. W koncu wczewsniej nie było samoobrony albo LPR> nie ma to jak jedna partia PZPR.

Drogi PAwle1 dlaczego cytowałes moje posty a pisze ze to sa posty innego marcina??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paweł1   
A ja uważam ze demokracja teraz jest najgorsza rzecza jaka sie polsce przydarzyła. W koncu wczewsniej nie było samoobrony albo LPR> nie ma to jak jedna partia PZPR.

Przyznam, że w ogóle nie rozumiem o co Ci chodzi. Wydaje mi się, ze nie do końca zrozumiałeś co miałem na myśli. Zwracałem uwagę, że nie można mierzyć historii jedną miarą i jednym systemem wartości.

Mógłbyś rozwinąć to co napisałeś. Porównujesz PZPR do struktur piłsudczykowskich?

Drogi PAwle1 dlaczego cytowałes moje posty a pisze ze to sa posty innego marcina??

Strasznie przepraszam. Dopiero teraz zauważyłem. Jakiś chochlik chyba mi się wkradł podczas pisania :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Porównujesz PZPR do struktur piłsudczykowskich?

Nie twoje myslenie tylko rozwinąłem. POnieważ ty uważałes ze demokracja była czyms najgorszym w IIRP.

Aleksander Józef hrabia Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii?

Marszałek Józef Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić k***y i złodziei, mości hrabio

Twój podpis chyba mówi sam za siebie jakim dziwnym człowiekiem był Pilsudski. Przecież jak mozna wystartować do wyborów bez jakiegoś konkretnego programu. I w dodatku jak w ten sposób przeklinając mozna sie zwracać do Hrabi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paweł1   
Nie twoje myslenie tylko rozwinąłem. POnieważ ty uważałes ze demokracja była czyms najgorszym w IIRP.

W takim razie rozwinąłeś moje myślenie w bardzo dziwnym kierunku.

Twój podpis chyba mówi sam za siebie jakim dziwnym człowiekiem był Pilsudski. Przecież jak mozna wystartować do wyborów bez jakiegoś konkretnego programu. I w dodatku jak w ten sposób przeklinając mozna sie zwracać do Hrabi.

W moim podpisie chodzi o coś zupełnie innego.

Józef Piłsudski chciał przebudować moralnie kraj. Chciał prawdziwej sanacji.

On abnegat z Sulejówka uderzał pięścią w stół i mówił, że koniec z „sejmokracją”, z k***ami i złodziejami. Najważniejsza jest uczciwa praca dla Polski, nie koterie i konwentykle sejmowe.

Co do formy językowej w jakiej Komendant zwrócił się do hrabiego to cóż... Taki już był Marszałek :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   
Józef Piłsudski chciał przebudować moralnie kraj. Chciał prawdziwej sanacji.

On abnegat z Sulejówka uderzał pięścią w stół i mówił, że koniec z „sejmokracją”, z k***ami i złodziejami. Najważniejsza jest uczciwa praca dla Polski, nie koterie i konwentykle sejmowe.

I dlatego 100 procent skladu Sejmu i Senatu to byla sanacja. Takiego myka to nawet komuna nie zrobila, bo pozwolila poslowac katolikom ze Znaku.

A co do tych zlodziei, to moglbys przytoczyc zdanie Pilsudskiego po tym jak minister Czechowicz „transferowal” kase z budzetu na fundusz wyborczy? Jak go Dziadek „potepil”?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paweł1   

Zwróć uwagę, że tłumaczyłem marcnow92 znaczenie mojego forumowego podpisu.

Jasne, że sanacja Piłsudskiego była utopią. Marszałek jednak naprawdę wierzył w możliwość przebudowy moralnej państwa. Faktem jest również, że mu się to nie udało. Wina tu jednak nie samego li tylko Piłsudskiego ale również (chyba nawet przede wszystkim) mentalności wielu Piłsudczyków.

Inaczej się dziś zapatrują

I trafić chcą do naszych dusz,

I mówią, że nas już szanują,

Lecz właśnie czas odwetu już!

My, Pierwsza Brygada...

(nieoficjalna część Pierwsze Brygady)

I dlatego 100 procent skladu Sejmu i Senatu to byla sanacja. Takiego myka to nawet komuna nie zrobila, bo pozwolila poslowac katolikom ze Znaku.

Dlaczego zakładasz, że przebudowa moralna musi dokonywać się w ramach systemu demokratycznego? Dziś wiemy, że demokracje często z czasem się konsolidują i pracują wydajniej. To jednak dziś. Nie wiem czy w obliczu kryzysów w zachodnich systemach ktokolwiek w Polsce miał ochotę analizować taką ewentualność.

Po maju de facto najlepiej by było rozpędzić parlament na cztery strony świata. Piłsudski jednak był graczem i wiedział, że w Polsce to nie przejdzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   

Jak wierzył, to dlacego "potępił" Czechowicza? Przecież to przekręt jak się patrzy. A może "Nam wolno, bo my jesteśmy ci dobrzy"?

A co do rozpędzenia-Piłsudski, owszem był graczem. I wiedział, że nowy Sejm przy niezmienionej ordynacji może mu "wierzgać", dlatego zmieszany z błotem był łatwiejszy do kierowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.