Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Ludzie godni potępienia w II RP

Rekomendowane odpowiedzi

marcin29   

Jak dla mnie J.Piłsudski,E.Rydz-Śmigły za całokształt sanacji,za krwawe masakry strajków chłopskich i robotniczych w 1934,1936,1937,powstania leskiego,za brześć i bereze,za "białoruskie noce"

Jędrzej Giertych,ksiądz Stanisław Trzeciak,Bolesław Piasecki za podsycanie antysemityzmu w latach 30 tych

płk Adam Koc za nadanie OZNowi charakteru nacjonalistycznego i antysemickiego

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Owszem zrobił źle ale trzeba pamiętać że zabił tylko jedną osobę pamiętaj tylko jedna. A w II RP byli ludzie którzy mieli na swoich kontach ich dziesiątki a nawet i setki (J. Piłsudski).

Nieważne ile osób się zabija, liczy się samo morderstwo, które w dodatku było przejawem brakiem poszanowania cudzych poglądów.

Dla rządów sanacji nie było realnej alternatywy, powiem tyle że sytuacja była podobna do obecnej - "pierdel, serdel, burdel".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nieważne ile osób się zabija, liczy się samo morderstwo, które w dodatku było przejawem brakiem poszanowania cudzych poglądów.

Ważne jest ile osób sie zabija według mnie. Przeciez nie mozna tak samo traktować Niewiadomskiego jak Stalina (chyba ze uważasz ze można)

A co do pogladów to morderstwa polityczne sie chyba własnie tylko z tego wzgledu popełnia :PP

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin29   

Niewiadomski był tylko wykonawcą,nagonke prowadzili tacy ludzie jak gen.Haller czy hr.Zamoyski,kler katolicki też maczał w tym ręce i obóz endecki a więc pośrednio Dmowski.Bojówki endeckie atakowały posłów strzelały do działaczy lewicy,związkowców.Piłsudski w tej atmosferze zwodził lewice,kokietował konserwatystów,ziemiaństwo.Zresztą sprawa Niewiadomskiego jest o tyle niejasna że uważano że zaplanowano to w jakiś kregach endeckich,przypominano o jego kontaktach z bojówką faszyzującą o nazwie Polskie Pogotowie Powstańcze( prawdopodobnie inwigilowaną przez II Oddział).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
polaków

Polaków.

soba która posrednio odpowiada za to ze Hitler napadł Polske

A co on go może poprosił, żeby na nas napadł?? Myślisz, że jakbyśmy mieli demokrację to nie zrobiłby tego?

I chyba tylko idiota

Dziękuję za podsumowanie.

Przeciez nie mozna tak samo traktować Niewiadomskiego jak Stalina

Nie uważam, ale morderca pozostaje mordercą i mówienie o zabiciu tylko jednej osoby to według mnie przegięcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Zabójce tysiecy polaków

A masz jakieś dane za tym? Kiedy, gdzie, jak?

osoba która posrednio odpowiada za to ze Hitler napadł Polske czyli za smierc milionów ludzi

Pośrednio to można o to oskarżyć Mieszka I.

Osobe która sprawowoła urzad autorytarny!!!!

To był europejski standard.

I chyba tylko idiota (przepraszam za wyrazenie ale wg. mnie tylko idiota sie sprzeciwia demokracji) moze miec Piłsuda za Autorytet.

Dużo mamy w społeczeństwie "idiotów".

Czy Hitlera i Stalina też uznamy za idiotów? Uznamy ich za morderców, ale swoje w głowie mieli poukładane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
marcnow92 napisał/a:

Osobe która sprawowoła urzad autorytarny!!!!

To był europejski standard.

Jasne. W niedawno utworzonym państwie rządy autorytarne przynoszą większe korzyści, tam są potrzebne rządy silnej ręki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Oj spokojnie moi Państwo nie ma co tutaj wyzywać nikogo od niepiśmiennych (w średniowieczu nazywano ich 'idiotami') bo może skończyć się ostrzeżeniem.

marcnow92 a gdzież te tysiące zabitych?, fakt faktem przewrót majowy pociągnę za sobą ofiary, co oczywiście jest/było rzeczą straszną jednak trzymajmy się faktów.

Jak dla mnie J.Piłsudski,E.Rydz-Śmigły za całokształt sanacji,za krwawe masakry strajków chłopskich i robotniczych w 1934,1936,1937,powstania leskiego,za brześć i bereze,za "białoruskie noce"

Taa a Witos i Kiernik za stłumienie tzw. 'powstania krakowskiego' w 1923 r. to już nie?, tragiczny zwyczaj strzelania do demonstrantów nie jest wcale 'wynalazkiem' sanacji, wynikał on z braku innych alternatywnych metod (ujmę to dosadnie) walki z tłumem, dopiero Składkowski w dobie swego premierostwa starał się wprowadzić coś na wzór francuskiej Gwardii Narodowej, czyli specjalne oddziały policji wyposażone w długie pałki (jak to mówi prof. Brzoza pierwowzór ZOMO) używane do rozpędzania demonstrantów.

Polskie Pogotowie Powstańcze( prawdopodobnie inwigilowaną przez II Oddział).

Można o tym 'Pogotowiu' dowiedzieć się czegoś więcej, jakieś publikacje bo o niczym takim nie słyszałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W niedawno utworzonym państwie rządy autorytarne przynoszą większe korzyści, tam są potrzebne rządy silnej ręki.

Ponadto było to mniejsze zło, a mieliśmy jakże totalitarnych sąsiadów - ZSRR, a potem III Rzeszę... to nie było takie złe, jak się na początku wydaje, dziś też mogłoby mieć dobre skutki...

Ważne jest ile osób sie zabija według mnie. Przeciez nie mozna tak samo traktować Niewiadomskiego jak Stalina

Hm, mordując pośrednio miliony staje się człowiek ludobójcą.

Ale nie sądzę, żeby miało znaczenie ilu niewinnych zginie, kara winna być taka sama, no chyba że w ramach urozmaicenia uzna się, że śmierć poprzez poćwiartowanie za ludobójstwo, a powieszenie za zwykłe morderstwo :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paweł1   
godnym potępienia jest sadze twórca BBWR Walery Sławek za to ze Piłsuskiego uważał prawie za Boga cos w stylu Bierut a Stalin

A ja tam bez wahania wymieniam Bieruta na Sławka. Dorzucę jeszcze Rolę-Żymierskiego i Spychalskiego. Dla przelicytowania ewentualnych oponentów jako asa w rękawie zostawię sobie tego Świerczewskiego co to go się kule nie imały :D

Zabójce tysiecy polaków, osoba która posrednio odpowiada za to ze Hitler napadł Polske czyli za smierc milionów ludzi, Osobe która sprawowoła urzad autorytarny!!!!

Z tego typu stwierdzeniami chyba nie ma co polemizować. Podejrzewam, że i tak nie zdołam zmotywować Cię do bardziej obiektywnego spojrzenia.

Cóż… Piłsudski nie jest mordercą tysięcy Polaków. Jest to zwyczajne kłamstwo. Świadczy albo o złej woli albo o ignorancji. Spróbuj spojrzeć w sposób bardziej wyważony. Piłsudski nie był idealny. Wszak to tylko człowiek. Jego decyzje można różnie oceniać i patrzeć na nie z różnych perspektyw. Faktem jest jednak, że od dziesięcioleci ta postać wytrzymuje konfrontacje z każdą krytyką. Pomimo usilnych starań wielu życiorys i czyny Komendanta bronią się same.

A On mówić nie może` Mundur na nim szary

Jan Lechoń "Piłsudski"

Piłsudski jest w tej samej grupie co chociażby pinochet w Chille, jak Castro na Kubie, jak Putin w Rosji itp.

To Twoje zdanie. Ja bym nie przesadzał.

I chyba tylko idiota (przepraszam za wyrazenie ale wg. mnie tylko idiota sie sprzeciwia demokracji) moze miec Piłsuda za Autorytet.

Zanadto chyba upraszczasz (albo komplikujesz) sprawę.

Osobiście jestem wielkim zwolennikiem demokracji w dzisiejszym wydaniu. Demokracji we względnie stabilnej i integrującej się Europie. W świecie powszechnej gospodarki rynkowej. W świecie w którym raczej żaden globalny konflikt na razie nam nie grozi.

Uważam jednak, że w latach 1918-1939 demokracja była najgorszym co Polsce się przydarzyło. W czasach gdy najpierw walczyliśmy o uratowanie substancji narodowej i odbudowę państwa, a następnie o tegoż państwa utrwalenie nie było czasu na zabawę w demokrację. Jestem nawet gotów zaryzykować tezę, że błędem było oddanie przez Piłsudskiego władzy w roku 1922.

Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski to mój największy autorytet. Kim, że więc w Waści oczach jestem. Idiotą?

Oczywiście żartuję i żadnej prowokacji robić nie mam ochoty :D

Spójrz jednak uczciwie. Nie można mierzyć tamtych czasów dzisiejsza miarą. Co dobre dzisiaj nie musiało być koniecznie dobrym wczoraj. Nikt również nie wie co będzie dobrym jutro.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin29   

Sławoj - Składkowski tworzył tzw.golendzinowców a ludzie ginęli,policja tłumiła wystąpienia krwawo np.Pomorski Czerwiec 36 w Toruniu,Gdańsku czy Bydgoszczy.

Co do Piłsudskiego to jako dyktator w rezimie autorytarnym odpowiadał za wszystkie niegodziwości rezimu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
dyktator w rezimie autorytarnym

Dyktator? System autorytarny jest oparty na autorytecie! Jakby Marszałek chciał zostać dyktatorem to by wprowadził system totalitarny...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Za Encyklopedią PWN:

autorytaryzm [łac. auctoritas ‘powaga’, ‘wpływ’], antydemokr. system rządów, w którym władza jest sprawowana przez armię, aparat biurokratyczny lub partię, zwykle po dokonanym zamachu stanu; zw. „rządami silnej ręki”; rząd nie jest oparty na większości parlamentarnej i nie podlega kontroli społ., chociaż mogą występować elementy demokracji (np. samorząd), a wiele spraw ekon., społ., rel., kult. jest pozostawionych aktywności indywidualnej.

A więc, dzionga, autorytaryzm nie jest oparty na autorytecie. Wiem, wiem, podobne brzmienie ma z autorytetem, ale to nie ma nic wspólnego z tym systemem. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Mnie w szkole uczyli inaczej ;P Zresztą co do tego, że Piłsudski miał ogromny autorytet nie można mieć wątpliwości. Gdyby nie to, że w oczach legionistów posiadał autorytet i to bardzo duży, nie doszłoby do zamachu majowego, a więc do objęcia władzy przez Marszałka :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Piłsudski miał autorytet, tego ukryć się nie da, ale autorytaryzm nie opiera się na autorytecie. Jest łagodną cieniem totalitaryzmu (ale nie totalitaryzmem!). Więc w szkole a) błędnie cię uczyli albo B) coś pomyliłaś z tym co w szkole uczyli. Stawiam na wariant b. Mówił nauczyciel pewnie o autorytaryzmie, a później wspomniał o wielkim autorytecie Piłsudskiego. Hm, nie zdziwiłbym się gdyby twój nauczyciel nie byłby zwolennikiem Piłsudskiego. :D

W sumie godnym potępienia jest jeszcze Beck z swoją "honorową" polityką i agresywnym podejściem do Czechosłowacji. Może i było to słuszne, ale nie racjonalne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.