Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Ludzie godni potępienia w II RP

Rekomendowane odpowiedzi

Paweł1   
Temat dotyczy osób które Waszym zdaniem zasługują na potępienie za czyny (lub słowa), których dokonali w okresie II RP.

Myślę, że osobą godną najsroższego potępienia jest Eligiusz Niewiadomski.

Jestem zwolennikiem patrzenia na życie poprzez całokształt postaw i dokonań. Biogram Eligiusza Niewiadomskiego trzeba przyznać jest w wielu aspektach bardzo pięknym i wartościowym. Czyn jednak na który się odważył jest w mej opinii wielką i niewybaczalną zbrodnią przekreślającą wszystko inne…

Zabójstwo pierwszego Prezydenta wolnej Rzeczypospolitej Polskiej to najobrzydliwsza polityczna zbrodnia lat międzywojnia i nie tylko. Jej wykonawca winien być na zawsze potępiony. Po pierwsze za zabójstwo człowieka. Po drugie za podniesienie ręki na Polskę symbolizowaną przez jej najwyższego przedstawiciela, Prezydenta Gabriela Narutowicza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Józef Piłsudski:

1) Za tchórzostwo i próbę ucieczki z kraju po złożeniu dymisji z najwyższych urzędów państwowych w sierpniu 1920 roku w przeddzień bitwy warszawskiej.

2) Za zniszczenie i wymazanie z pamięci narodu gen. Rozwadowskiego.

3) Za podniesienie ręki na demokratycznie wybraną władzę II RP i 379 ofiar zamachu majowego.

4) Za Brześć.

5) Za Berezę.

6) Za zacofanie polskiej armii.

To tylko te najważniejsze powody.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Po pierwsze Paweł1 witaj w II RP, mam nadzieję, że zawitałeś tu na dłużej.

Myślę, że osobą godną najsroższego potępienia jest Eligiusz Niewiadomski.

Zgadzam się z Tobą w zupełności.

Zabójstwo pierwszego Prezydenta wolnej Rzeczypospolitej Polskiej to najobrzydliwsza polityczna zbrodnia lat międzywojnia i nie tylko. Jej wykonawca winien być na zawsze potępiony. Po pierwsze za zabójstwo człowieka. Po drugie za podniesienie ręki na Polskę symbolizowaną przez jej najwyższego przedstawiciela, Prezydenta Gabriela Narutowicza.

Niestety moralnie odpowiedzialni za tę zbrodnię postanowili czcić jego pamięć wciągając w to Kościół, na szczęście Episkopat w porę (no może jednak za późno) podjął odpowiednie kroki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paweł1   
Józef Piłsudski:

Józef Piłsudski:

1) Za tchórzostwo i próbę ucieczki z kraju po złożeniu dymisji z najwyższych urzędów państwowych w sierpniu 1920 roku w przeddzień bitwy warszawskiej.

2) Za zniszczenie i wymazanie z pamięci narodu gen. Rozwadowskiego.

3) Za podniesienie ręki na demokratycznie wybraną władzę II RP i 379 ofiar zamachu majowego.

4) Za Brześć.

5) Za Berezę.

6) Za zacofanie polskiej armii.

To tylko te najważniejsze powody.

Domyślam się, że bez trudu wymienisz jeszcze wiele… Podobnie jak ja bez trudu wymienię dziesiątki powodów przemawiających na rzecz Wielkiego Marszałka… Każde wydarzenie można interpretować i przedstawiać na wiele sposobów. W zasadzie każda ze stron bez końca może podważać tezy oponenta. Jedynym słusznym jest chyba kryterium zdroworozsądkowe.

Z wielkimi ludźmi tak to już jest, że lekką ręką obok wielu zasług możemy wymienić wiele „anty zasług”. Wszystko zależy od perspektywy i punktu widzenia. Józef Piłsudski to postać niebywale kontrowersyjna. To pewny fakt. Myślę, że to również jednak z przesłanek jego wielkości. To już moja opinia.

Każde z wydarzeń ma wiele wymiarów i z różnych stron może być przedstawiane. Pewnym można być tylko tego, że Józef Piłsudski nie był czarno-biały. Józef Piłsudski to tak wielki zbiór postaw, czynów, myśli i opinii. Pytanie, czy wielkich? W tym miejscu każdy ma prawo do własnej oceny…

Zanim rozgorzeje dyskusja (a jestem niemal pewien, że takowa rozgorzeje) od razu zastrzegam, że proszę prowadzić ją tutaj http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic...43&start=75 (zresztą Paweł1 zapraszam do umieszczenia tam swojego zdania na temat Marszałka)

Gnome

Niestety moralnie odpowiedzialni za tę zbrodnię postanowili czcić jego pamięć wciągając w to Kościół, na szczęście Episkopat w porę (no może jednak za późno) podjął odpowiednie kroki.

To prawda. Polityka i hipokryzja polityczna są bezlitosnymi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Myślę, że osobą godną najsroższego potępienia jest Eligiusz Niewiadomski.

A ja mysle, że tu by pasowało to:

Każde wydarzenie można interpretować i przedstawiać na wiele sposobów. W zasadzie każda ze stron bez końca może podważać tezy oponenta.

Niewiadomski w momencie egzekucji nie życzył sobie, by przywiązywano go do słupka ani by zawiązywano mu oczy. Stał wyprostowany, ustawiając się tak, aby pluton egzekucyjny mógł lepiej celować. Jego ostatnie słowa brzmiały: "Ginę za Polskę, którą gubi Piłsudski!" Prorok czy co?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Paweł1   

Myślę, że każdy ma prawo oceniać Eligiusza Niewiadomskiego dowolnie i na wiele sposobów. Kto chce w nim widzieć bohatera i proroka pewnie go zobaczy. Kto w morderstwie pierwszego Prezydenta cudem odzyskanej ojczyzny widzi zasługę. Ma do tego prawo. Wszystko zależy od światopoglądu i systemu wartości oceniającego. Ja mogę się co najwyżej takiej ocenie dziwić i z nią nie zgadzać.

Osobiście myślę, że był to obrzydliwy i przerażający fanatyczny zbrodniarz. W mojej opinii jego czyn winien być przytaczany jako przykład hańby narodowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ja bym dodał do tego towarzystwa Michała Grażyńskiego.

Za to co robił na Śląsku rozbijając śląską społeczność

Za małość okazaną po powrocie Korfantego

Za wysłanie (wiejąc już ze Śląska) na śmierć powstańców i harcerzy we wrześniu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Wincenty Witos, bo za czasów, gdy on był premierem w Polsce wybuchła hiperinflacja, poza tym jak rząd tłumił strajki w Krakowie chociażby, to zginęło kilkadziesiąt osób. Jego powrót do władzy wzbudził obawy społeczeństwa, co też o czymś świadczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Wincenty Witos, bo za czasów, gdy on był premierem w Polsce wybuchła hiperinflacja, poza tym jak rząd tłumił strajki w Krakowie chociażby, to zginęło kilkadziesiąt osób. Jego powrót do władzy wzbudził obawy społeczeństwa, co też o czymś świadczy.

Ależ obwiniane Witosa za hiperinflację jest zupełną pomyłką, był to proces złożony i akurat tego nie można mu zarzucać, co do pacyfikacji protestów w Krakowie to taktycznie nie był to czyn chwalebny, jednak należy pamiętać, że w tym okresie niemal każde starcie policji z demonstrantami kończyło się niestety ofiarami ponieważ nie było czegoś takiego jak gumowe pałki i gumowe kule, policja strzelała salwami w tłum, dopiero Sławoj Składkowski wprowadził na wzór francuski coś co za PRL nazywało się ZOMO do walki z demonstrantami (dzięki czemu byli poodbijani ale żywi).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Nie obwiniam Witosa o hiperinflację, ale był premierem i mógł coś zrobić, żeby temu zapobiec, mógł wprowadzić reformy, wcale nie musiał tego robić Grabski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Nie obwiniam Witosa o hiperinflację, ale był premierem i mógł coś zrobić, żeby temu zapobiec, mógł wprowadzić reformy, wcale nie musiał tego robić Grabski.

Właściwie to jeszcze za rządów Witosa przeprowadzono przez parlament najistotniejsze ustawy które pozwoliły przeprowadzić reformę walutową a mianowicie ustawę o podatku majątkowym w wysokości 1 mld złotych (faktycznie była to nadzwyczajna danina na rzecz państwa, którą miały zapłacić osoby fizyczne i prawne których majątek przekraczał wartość 10 tys. zł.). Rząd przeforsował również ustawę o waloryzacji podatków (które do tej pory nie były waloryzowane co przy hiperinflacji powodowało że niektórzy nawet nie opłacało się ściągać bo to kosztowało więcej niż przynosił podatek). Tak więc rząd czynił starania lecz w wyniku ogólnej sytuacji zostało to wszystko przypisane rządowi Grabskiego (który notabene był autorem tych pomysłów).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Dla mnie znaczenie też ma to, że Polacy na wieść o ponownym powrocie do władzy rządu Witosa zareagowali obawami. Poza tym myślę (niestety nieobiektywność), że wpływ na mój stosunek do Witosa ma antypatia do niego Marszałka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Dla mnie znaczenie też ma to, że Polacy na wieść o ponownym powrocie do władzy rządu Witosa zareagowali obawami.

Cóż nie ma co się dziwić ostatecznie koalicja Chjeno-Piasta nie zapisała się zbyt dobrze w pamięci ludzi, a poza tym Marszałek postarał się o to aby o tym nie zapomniano i umiejętnie podsycał nastroje.

A jak mowa o Ziuku to zapraszam do tematu o Nim jest przyklejony w 'Biografiach'.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Podobnie jak ja bez trudu wymienię dziesiątki powodów przemawiających na rzecz Wielkiego Marszałka…

nie byłbym tego taki pewien.

Myślę, że osobą godną najsroższego potępienia jest Eligiusz Niewiadomski.

Owszem zrobił źle ale trzeba pamiętać że zabił tylko jedną osobę pamiętaj tylko jedna. A w II RP byli ludzie którzy mieli na swoich kontach ich dziesiątki a nawet i setki (J. Piłsudski).

godnym potępienia jest sadze twórca BBWR Walery Sławek za to ze Piłsuskiego uważał prawie za Boga cos w stylu Bierut a Stalin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Owszem zrobił źle ale trzeba pamiętać że zabił tylko jedną osobę pamiętaj tylko jedna.

Tylko jedną?? Nie można mówić o tylko jednej, bo jedna to za dużo. Poza tym zabicie pierwszego prezydenta w dziejach Polski to bardzo głupie posunięcie.

odnym potępienia jest sadze twórca BBWR Walery Sławek za to ze Piłsuskiego uważał prawie za Boga

Uważanie Piłsudskiego za autorytet to zło??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.