Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

J. rosyjski

Rekomendowane odpowiedzi

Nevrast   

u mnie w liceum nie ma normalnie rosyjskiego. Są angielski, niemiecki i francuski. Jednak w tym roku pierwsza klasa humanistyczna zażyczyła sobie ten język i jedna z pań bibliotekarek uczy ich tego języka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elfo   

Ja niestety nie mam możliwości nauki tego jezyka w szkole. W moim gimnazjum ktoś mówił coś o prowadzeniu zajęć fakultatywnych z tego języka, ale niewiele z tego wyszło. Na ścianie wschodniej naszej drogiej Rzeczpospolitej sytuacja wygląda znacznie lepiej. Z tego co wiem, istnieje tam dość dużo klas dwujęzycznych z językiem rosyjskim bądź ukraińskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ucio   
Ja niestety nie mam możliwości nauki tego jezyka w szkole. W moim gimnazjum ktoś mówił coś o prowadzeniu zajęć fakultatywnych z tego języka, ale niewiele z tego wyszło. Na ścianie wschodniej naszej drogiej Rzeczpospolitej sytuacja wygląda znacznie lepiej. Z tego co wiem, istnieje tam dość dużo klas dwujęzycznych z językiem rosyjskim bądź ukraińskim.

Kto ci takich głupot naopowiadał?

Ja mieszkam ok. 40 km od granicy z Ukrainą i w moim liceum jest możliwość tylko 2 zachodnich języków - angielskiego i niemieckiego.

Chociaż przyznam szczerze że wolałbym 100x uczyć się rosyjskiego niż niemieckiego...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elfo   

Kto mi naopowiadał? Moja rodzina mieszka pod Bartoszycami, tam jest liceum ukraińskie, mój znajomy uczył się rosyjskiego od 4 klasy podstawówki a pochodzi z Siemiatycz. W Olsztynie, w gimnazjum do którego chodziłem również istnieje możliwość nauki j.rosyjskiego.

.

Chociaż przyznam szczerze że wolałbym 100x uczyć się rosyjskiego niż niemieckiego...

Ja również wybrałbym rosyjski, ale nie miałem takiej możliwości, więc pozostaję przy angielskim jako prowadzącym oraz francuskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W podstawówce miałem francuski i angielski, w gimnazjum mam angielski i niemiecki, którego nie cierpię. Na szczęście w tym roku je kończę i wybieram się do klasy licealnej z językiem rosyjskim z czego się ogromnie cieszę, bo ów język bardzo mi się podoba.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ucio   
W podstawówce miałem francuski i angielski, w gimnazjum mam angielski i niemiecki, którego nie cierpię. Na szczęście w tym roku je kończę i wybieram się do klasy licealnej z językiem rosyjskim z czego się ogromnie cieszę, bo ów język bardzo mi się podoba.

Niemiecki w sumie jest językiem bardzo łatwym, a już na pewno łatwiejszym od angielskiego. Posiada znacznie mniej form gramatycznych itd.

Jednak jest to język twardy, praktycznie brak w nim melodyjności. Pewnie dlatego jest tak niepopularny z uczniami którzy się wcześniej zetknęli z np. językiem angielskim.

Język rosyjski jest podobno bardzo łatwy, w końcu polski i rosyjski z jednej rodziny się wywodzą. Jeśli będę miał możliwość nauki tegoż języka (pewnie dopiero na studiach) to na pewno się podejmę :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem rosyjski obowiązkowo w podstawówce (4 lata) i w liceum (też 4, za moich czasów nie było gimnazjum). Pilnie się przykładałem bo mi ojciec mówił to samo co ojciec towarzysza1988 :)

Baaardzo przydało mi się to w latach '90 w pracy i teraz też się czasem przydaje (miewam rosyjskojęzycznych klientów). Przepracowałem rok w Rosji i pół roku na Ukrainie. Myślę, że warto znać ten język ;)

Jeszcze kilkanaście lat temu zauważało się wyraźny odwrót od nauki tego języka, obecnie zaczyna się to zmieniać, co widać nawet po Waszych postach. To trochę kwestia ideologiczna była...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To dziwne, myślałam, że jednak rosyjski nie jest jeszcze tak bardzo zapomnianym językiem , a tu niespodzianka ;D U mnie w szkole była masa języków do wyboru: hiszpański, francuski, niemiecki i rosyjski. Ja osobiście wybrałam rosyjski bo zawsze uważałam, że skoro jeden język zachodu opanowałam (angielski), to dlaczego nie zająć się nauką języka wschodu ;) Bardzo ciekawy język, gorąco wszystkim polecam ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizzy   

W moim liceum z reguły uczy się angielskiego i niemieckiego. Tylko niektóre klasy mają angielski i francuski. Ja chciałam uczyć się francuskiego i nawet jest w mojej klasie taka grupa językowa, ale okazało się, że skoro w gimnazjum miałam niemiecki to muszę kontynuować jego naukę w liceum :?

W październiku 2007 roku w mojej szkole zorganizowano darmowe zajęcia pozalekcyjne rosyjskiego. Oczywiście zapisałam się na nie tak jak ponad 20 innych osób. Stopniowo coraz więcej osób rezygnowało. Przyswojenie alfabetu rosyjskiego było dla nich niewykonalne. Na koniec roku zostały dwie osoby - ja i moja koleżanka z klasy biol-chem. I w klasie maturalnej na lekcjach rosyjskiego będą tylko dwie osoby :wink: Na szczęście nauczycielka powiedziała, że może do szkoły przychodzić nawet dla dwóch osób ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory uczyłem się j.rosyjskiego (od IV klasy podst. do III klasy gim.) i mogę powiedzieć tylko tyle, że to łatwy język, który dość szybko można sobie przyswoić w podstawach.

Ostatni rok nauki gimnazjum na lekcjach języka rosyjskiego to była wojna między moimi klasowiczami a panią nauczycielką, i niczego się nie nauczyłem, a wiele zapomniałem.

Dlatego prawdopodobnie porzucę tej język na rzecz niemieckiego...

Ale zawsze miło jest włączyć PTP Спорт, i rozumieć troszkę komentatorów ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.