Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Bolesław IV Kędzierzawy

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Książę ten (urodził się ok. roku 1122) otrzymał od ojca w testamencie Mazowsze. Walczył później wraz z braćmi (głównie z Mieszkiem, gdyż Kazimierz i Henryk byli jeszcze małymi chłopcami) przeciwko seniorowi Władysławowi i ostatecznie juniorzy odnieśli zwycięstwo. Bolesław stał się księciem krakowskim, wziął księstwo sieradzko - łęczyckie i Śląsk. Najprawdopodobniej zarządzał także Sandomierszczyzną, gdyż Henryk Sandomierski nie przejawiał większych chęci do rządzenia. Jednak już w 1146 r. Bolesław musiał stawić czoło interwencji króla niemieckiego, Konrada II. Ostatecznie powstrzymano najeźdźcę okupem. Wg niektórych było to równoznaczne z uznaniem Bolesława za pełnoprawnego władcę krakowskiego (Kędzierzawego uznał również papież). W 1157 r. ruszyła kolejna interwencja niemiecka (na rzecz Władysława) prowadzona przez cesarza Barbarossę. Tym razem najeźdźcy sforsowali Odrę i dotarli pod Poznań (Krzyszków), gdzie Bolesław IV złożył cesarzowi hołd, a także oddał najmłodszego brata jako zakładnika na dwór cesarski. W 1159 r. zmarł Władysław Wygnaniec, jednak nie oznaczało to końca problemów związanych z prawami Bolesława do Krakowa. W 1163 r. cesarz wymógł na księciu oddanie Śląska synom zmarłego brata. W 1166 r. za namową Henryka, Bolesław poprowadził wyprawę na Prusy, jednak zakończyła się ona całkowitym niepowodzeniem, a sam Henryk poległ w walce z poganami. Śmierć Henryka pozwoliła już pełnoprawnemu seniorowi dokonać podziału ziemi sandomierskiej: wziął dla siebie większość tego terytorium, oddając Kazimierzowi (który powrócił z Niemiec prawdopodobnie ok. roku 1161) Wiślicę. Rok 1172 należał zdecydowanie do najbardziej burzliwych lat w panowaniu Kędzierzawego. Najpierw Bolesław pomógł Mieszkowi Plątonogiemu wygnać Bolesława Wysokiego ze Śląsku, lecz ugiął się pod żądaniami cesarskimi dotyczącymi powrotu Wysokiego na Śląsk. Później zawiązał się przeciw księciu spisek, którym kierował Jaksa z Miechowa i Świętosław Włostowic. Do żadnego buntu i powstania jednak nie doszło. Bolesław zmarł w 1173 r. Mazowsze i Kujawy przejął po nim jego syn, Leszek (zwany również Chorowitym). Seniorem został Mieszko Stary, a Kazimierz otrzymał całą ziemię sandomierską. Jak oceniacie Bolesława? Czy był zmuszony do takich ustępstw na rzecz cesarza? Czy wyprawa na Prusy była konieczna? Zapraszam do rozmowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   

Nie miał szans z Barbarossą do tego walka z braćmi osłabiła siłę i znaczenie Polski wreszcie mamy haniebny zjazd w Krzyszkowie i złożenie hołdu lennego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Książę z pewnością do najbystrzejszych wojskowych nie należał. Sztandarowy przykład - Prusy 1166 r. i śmierć Henryka Sandomierskiego. Na pewno też nie był zbyt dobrym politykiem, jego działania w 1172 r. nic dobrego mu nie przyniosły, a po raz kolejny zmusił do działania Fryderyka Barbarossę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak się nazywał kronikarz niemiecki który opisywał hołd w Krzyszkowie i jego kronika? Ten który widział Połowców i Rusinów w armii Bolesława Kędzierzawego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Coś mi się kołacze po głowie ale nie wiem czemu, że to był Czech - Vaclav Hajek i jego Kronika Czeska ale nie dam sobie za to uciąć nawet paznokcia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie szukam tej informacji z ciekawości, jest mi potrzebna do poważnych celów.

Wiem, że w moim temacie o Gotach starałeś się jak mogłeś, ale jedyny temat, w którym otrzymałem wystarczającą odpowiedź na tym forum, to ten: https://forum.historia.org.pl/topic/16376-czyj-portret-wisi-na-scianie-w-jak-rozpetalem/page__p__235828__fromsearch__1#entry235828

podsumowując: żal.eu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, na forum nie dajemy gwarancji, że odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości.

Można zajrzeć do pracy Magdaleny Biniaś-Szkopek "Bolesław IV Kędzierzawy – książę Mazowsza i princeps" gdzie obszernie omawia pozycje bibliograficzne - w tym szereg kronik, może tam coś się rzuci w oczy.

/praca dostępna na: repozytorium.amu.edu.pl/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.