Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Prezes_barca

Krucjaty, która miała największe znaczenie?

Największe zaczenie miała:  

34 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • I wyprawa krzyżowa, prowadzona w latach 1096-1099
      16
    • II wyprawa krzyżowa, prowadzona w latach 1147-1149
      1
    • III wyprawa krzyżowa prowadzona w latach 1189-1192
      1
    • IV wyprawa krzyżowa, prowadzona w latach 1202-1204
      1
    • V wyprawa krzyżowa, prowadzona w latach 1217-1221
      0
    • VI wyprawa krzyżowa, podjęta w latach 1248-1250
      0
    • VII wyprawa krzyżowa, ( 1270)
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się dowiedzieć jaka krucjata była waszym zdaniem najlepiej zorganizowana i mała największe szanse nas sukces. :medieval:

//Administrator tytuł tematu i ankiet zostały zmienione.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Największy sukces i to podpadający wręcz pod cud odniosła niewątpliwe I Wyprawa Krzyżowa, reszta w większości zakończyła się wstydliwymi klęskami.

Trzymając się jednak pytania zawartego w tytule tematu zauważyć należy również ogromne znaczenie IV krucjaty, której konsekwencje poniekąd są odczuwane do dziś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

Zgadzam się, że najważniejszą wyprawą była I wyprawa krzyżowa, ale wydaje mi się, że ważna była również III - taki jakby rozpaczliwy krzyk o pomoc, kiedy to Ryszard Lwie Serce pędzi z odsieczą. Zdobyto Akkę i podpisano rozejm z Saladynem, ale spokój był względny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

No w sumie... Rysiu przedłużył marny żywot Outremer o całe sto lat jakby nie było. Gdyby nie III Wyprawa Krzyżowa Saladyn zapewne w końcu podbiłby Tyr, Trypolis i Antiochię. A tak, odparcie krucjaty wyczerpało jego siły i nadwątliło autorytet niezwyciężonego wodza. Kurdowi niebawem się umarło, a jego następcy interesowali się jedynie walką między sobą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Myślę, że II krucjata. Krzyżowcy spacyfikowali Turków w Anatolii i dotarli do Syrii oraz stworzyli przyczółek w Antiochii. Świat muzułmański był zszokowany i zdezorientowany. Ta krucjata miała chyba największe osiągnięcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Ja wykrzywie nieco sens pytania. Najwiekszy sukces odniosla krucjata czwarta.

Zdobyla to, o co chodzilo zaangazowanym. Bardzo dostatnie ziemie z uleglymi' wzglednie, w porownaniu do Lewantyjczykow, mieszkancami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

IV krucjata była sukcesem papiestwa i Wenecji, nie idei krucjatowej. Choć zależy co jest ważniejsze w tym temacie :P Wenecja miała ułatwiony handel, a papiestwo zyskało niezły przyczółek do rozprzestrzeniania się katolicyzmu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

II krucjata też osiągnęła wiele. Najwięcej chyba przeciwko muzułmanom. Bo tylko w niej Frankowie zmietli armie muzułmańskie i stworzyli w Syrii swój przyczółek. :]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
legion   

I Krucjata według mnie najważniejsza. Zdobycie Jerozolimy nie było takim łatwym zadaniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
II krucjata też osiągnęła wiele. Najwięcej chyba przeciwko muzułmanom. Bo tylko w niej Frankowie zmietli armie muzułmańskie i stworzyli w Syrii swój przyczółek.

II krucjata to całkowita porażka.

Konrad III nie zdołał pokonać Seldżuków pod Doryleum w 1147 i powrócił do Nicei. Cały odwrót to totalna klęska i pogrom krzyżowców. Zas wojska Ludwika VII w skutek fatalnej decyzji władcy zostały rozdzielone i cześć porostu wycięta( zresztą z pewna pomocą Greków), a ci co wylądowali w Syrii żadnej roli nie odegrali- no po za pogorszeniem sytuacji krzyżowców- doprowadzili do konfliktu pomiędzy chrześcijanami z Europy a chrześcijanami z Jerozolimy(pullami).

A skutkiem II wyprawy było to że Sułtan Salah ad-Din podbił niemal cały obszar Królestwa Jerozolimskiego -krzyżowcy ponieśli dotkliwą klęskę pod Hattin w 1187, Ja nie słyszałem,żeby zmietli jakąkolwiek armie. Nawet o zwycięstwie choćby malutkim.......

Jedyna wyprawa która osiągnęła swój cel, to I wyprawa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Chyba inaczej sobie numerujemy wyprawy krzyżowe, bo ja wliczam w nie tę chłopską, która została rozbita za Konstantynopolem przez Turków. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Chyba inaczej sobie numerujemy wyprawy krzyżowe, bo ja wliczam w nie tę chłopską, która została rozbita za Konstantynopolem przez Turków.

to znaczy,że twoja druga to jest I rycerska. Tylko, teraz w ogóle nie rozumie, o jaki przyczółek chodzi. Przecież ta wyprawa zajęła Jerozolimę, utworzono Królestwo Jerozolimskie. To jest największy sukces tej wyprawy.

Dla uporządkowania, skore nie respektujemy numeracji przyjętej przez historiografie, to może podawajmy daty tych wypraw, bo ja już nie wiele rozumiem...

I Krucjata według mnie najważniejsza. Zdobycie Jerozolimy nie było takim łatwym zadaniem.

Legionpisze o chłopskiej krucjacie,że zajęła Jerozolimę?Avaritia,Regulus,Prezes_barca tez piszą o chłopskiej?

Ja każdym bądź razie pisząc o pierwszej mam namyśli rycerską z jesieni 1196 a o II ta z 1147-49.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Dobra zamieszałem się kompletnie.. chodzi mi o tę krucjatę która zdobyła Edessę i Antiochię, a to była któraś z tych pierwszych. ;) W każdym bądź razie właśnie ta krucjata sparaliżowała świat muzułmański, dla którego przybycie krzyżowców było takim elektryzującym wstrząsem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.