Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Karol Wielki

Najmądrzejszy Grecki filozof

Najmądrzejszy Filozof Grecki  

47 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Sokrates
      9
    • Tales z Miletu
      0
    • Pitagoras z Samos
      1
    • Demokryt
      1
    • Platon
      4
    • Arystoteles
      12
    • Inny jaki?
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Niewątpliwie Sokrates - człowiek z pasją, z uporem i zawzięciem, czego nie można powiedzieć o Arystotelesie. Jako kobieta gardzę A. ze względu na jego poglądy na moją płeć i trudno się dziwić. To samo uważał Platon, co bardzo mnie boli, gdyż doceniam jego wkład w filozofię.

Tego rodzaju 'genialne' poglądy wychodziły z ust obu panów:

-ARYSTOTELES: "Kobiety są ‘bezpłodnymi mężczyznami’. Samica, ponieważ brakuje jej naturalnego żaru, nie jest w stanie ‘gotować’ swoich płynów menstruacyjnych do właściwego punktu przemiany, w którym stałyby się nasieniem. Z tego względu jedynym jej wkładem w tworzeniu zarodka jest surowiec, oraz ‘gleba’, w której może się rozwijać”. Jej niezdolność do wytwarzania nasienia wskazuje, że jej rozwój jest niekompletny".

-PLATON: "Other girl children would probably be exposed; if they did not die, they might be picked up by slave dealers or prostitutes and prepared for a life of slavery, prostitution, or both."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wybór dość trudny, a i pytanie wg. mnie nieodpowiednie. Każdy z tych wielkich filozofów wniósł coś nowego do nauki i tym samym zasłużył się światu. Prawda: też byli ludźmi i się czasami mylili, aczkolwiek wszystkich cenię równo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Beczka to znak rozpoznawczy Diogenesa.

Diogenes sypiał w kraterze - glinianym dzbanie służącym do przechowywania zboża bądź oliwy. Beczka jest efektem złego tłumaczenia i rozumienia wyrazów greckich w późniejszych epokach ;)

Nie.

To byl, a raczej mogl byc medymnos.

Krater sluzyl do jednego celu - serwowania wina. Bywaly spore, ale nie az tak, aby sie czlek w srodku zmiescil. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ja myślę, że Sokrates był najmądrzejszym (chociaż co to za klasyfikacja...), ano z tej racji, że zapoczątkował filozofię antyczną. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Ja myślę, że Sokrates był najmądrzejszym (chociaż co to za klasyfikacja...), ano z tej racji, że zapoczątkował filozofię antyczną. ;)
Sokrates zapoczatkowal...?????!

A co z filozofami o pokolenia wczesniejszymi????!

Chocby stary dobry Tales...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Ekhm..... A troche obszerniej, mozna prosic? Teza tylez ciekawa, co ryzykowna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Chodzi mi o to, że w przeciwieństwie do swoich poprzedników Sokrates chodził wśród ludu i po prostu rozmawiał (znamy jego "rozmowy"). To było inne zupełnie uprawianie filozofii niż do czasów Sokratesa, a myśl przejął Platon, a później Arystoteles.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Dla mnie Sokrates- bardzo mnie udarzyło jego "wiem ze nic nie wiem" i złamanie relatywizmu sofistów...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Chodzi mi o to, że w przeciwieństwie do swoich poprzedników Sokrates chodził wśród ludu i po prostu rozmawiał (znamy jego "rozmowy"). To było inne zupełnie uprawianie filozofii niż do czasów Sokratesa, a myśl przejął Platon, a później Arystoteles.

Narya, to "chodzenie posrod `ludu`", to sofisci zaczeli. Zarobkowo tyz.

Niejednokrotnie zdarzalo sie zaliczenie Sokratesa do tego grona. Nazwisk tych badaczy nie pomne, ale kazdy forumowy posiadacz zrodel i opracowan potwierdzi ;) . Przy czym ja wcale nie twierdze, ze Sokrates byl sofista. Jednak stosowal ich metody.

Inaczej - byl wyjatkowym sofista?

Uwazam, ze porownanie z Platonem jest dla Sokratesa obrazliwe. Z przyczyn historycznie niepotwierdzalnych :D.

Co wiemy o Sokratesie, to z zachowanych pism Platona. A i tak widac sprzecznosci miedzy Sokratesem a archeo-faszysta.

@ExploreO to, to! Czlek sie znalazl swiadom wartosci metody i mialkosci zalozen!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sosipatra z Pergamonu (a urodzona na równinach rzeki Kajster pod Efezem) o której z taką żarliwością pisał sofista Eunapiusz w "Vitae Sophistarum".

Od chaldejskich mędrców otrzymała "niepojęte sekrety" (ta alla kruphia kai aporreta) - co dało jej pozycję "boskich mężów".

/szerzej "Eunapii Vitae Sophistarum" ed. G. Giangrande, Roma 1956 ("Scriptores Graeci et Latini Consilio Academiae Lynceorum editi")/

;)

Coś mało w tej ankiecie kobiet...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

A może Arystyp z Cyreny?

Wyrzuć, czego za dużo, i nieś tylko tyle, ile możesz udźwignąć[

Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje

Nie jest hańbą wchodzić do domu kurtyzany, hańbą jest nie umieć zeń wyjść.

Moim zdaniem niegłupie.

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.