Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Bezprym

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Co o nim sądzicie? Ja mam o nim dość kontrowersyjne zdanie (przynajmniej jak dla mnie; zdanie niepoparte żadną opinią zawodowego historyka, jest to moja prywatna opinia).

Bezprym został niejako skrzywdzony przez ojca. Został oddalony do klasztoru, a to właśnie on miał największe prawa do tronu jako pierworodny (inna sprawa, że Mieszko prawdopodobnie był zdolniejszy od niego, ale - był gruntownie wykształcony w sztuce wojennej jak i w umyśle, trudno o czymś takim mówić w przypadku Bezpryma). Dzięki temu, że stworzył opozycję w Polsce... uratował kraj. I nie ma w tym żadnej ironii lub żartu. Niemcy i Ruś były gotowe do rozbioru Polski, widząc słabość wewnętrzną piastowskiego władztwa mogły to wykorzystać. Niewykluczone, że do tej całej imprezy przyłączyłyby się Czesi z Węgrami, a nad niepodbitą częścią Polski (jeśli taka by się zachowała) panowałby jakiś niemiecki margrabia. Bezprym zmusił Mieszka do ucieczki i zaskarbił sobie zaufanie cesarza odsyłając insygnia koronacyjne - bo jakie miał wyjście? Pewne jest natomiast to, że Bezprym miał inne wyjście w rządzeniu Polską niż terror - mógł ją odbudowywać. Ale cóż...

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Na pewno chciał usunąć swoich wrogów(zwolenników Mieszka),których by usunął każdy nowy władca ,pokojowo lub siłą.Może musiał walczyć również ze zwolennikami Ottona.Mógł próbować pokojowych rozwiązań ,ale z drugiej strony on chyba nie miał czasu na pokojowe rozwiązywanie sojuszy.Za plecami miał Mieszka i Ottona,którzy również nie czekali spokojnie na rozwój sytuacji.Jeżeli Bezprym stał za"Reakcją pogańską",którą podniósł przeciwko możnym,to myślę możni zjednoczyli siły i wydali wyrok śmierci na Bezpryma.Im było dobre w chrześcijaństwie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Z przynależnością Ottona jest ciekawa sprawa. Wiadomo, że przyczynił się do upadku Mieszka, mógł więc chyba też przyczynić się do zamordowania Bezpryma. Terror brata mógł być dla niego niewygodny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Jeszcze w cieniu wydarzeń stał Dytryk,który też myślał o władzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Tak, lecz nie mamy żadnych informacji na jego temat, oprócz tego, że urodził się i dostał władzę od cesarza. Choć pogdybać zawsze można.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Zapomniałem o cześniku Miecławie,samozwańczym księciu.Ale z kim był w przymierzu niestety nie wiem.Może chciał się w ogóle odizolować od Piastów i oderwać trochę ziem dla siebie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Podczas swoich rządów Bezprym zabił dwóch biskupów,w tamtych czasach tytuł biskupa to szalenie wysoka funkja.Zabicie dwóch tak wysokich rangą duchownych,mogło być sygnałem dla innych "możnych"-I na was przyjdzie pora.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Czy jednym z zabitych nie był niejaki biskup Gompo (nie znalazłem kim był ten drugi)?

Niektórzy w Bezprymie widzą człowieka chcącego zaprowadzić na terenie polskim prawosławie. Dla mnie to hipoteza absurdalna, przede wszystkim prawosławie wtedy nie istniało, owszem istniały różnice, ale kto wiedział, że to doprowadzi do schizmy? Można za tym obstawiać, m.in. dlatego, że Bezprym wszedł na tron przybywając z Rusi, z drugiej strony zamanifestował swoją uległość wobec Konrada II oddając mu koronę. Tak więc albo to albo to. Zabijanie duchownych może znaczyć na korzyść tej hipotezy, ale jak dla mnie bardziej prawdopodobne jest to że po prostu np. Gompo mógł być zwolennikiem wygnanego Mieszka (dostał biskupstwo od Chrobrego, więc nie sądzę, by chciał sprzeciwiać się wyrokowi starego Bolesława).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Czyli był jak wąż:przybył z Rusinami,przylizywał się cesarzowi,mordował Polaków,na pewno knuł coś z Ottonem,przewodził poganom...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Czyli był jak wąż

IMHO nauczyło go tego życie. Został bezdusznie pozbawiony tronu przez to że jego ojcu nie spodobała się jego matka (która była poganką nawiasem mówiąc; nie jest więc całkiem niemożliwe, że Chrobry usunął Bezpryma jedynie z osobistych powodów - mógł to zrobić chcąc zapewnić następcy pokojowy start, objęcie tronu przez Bezpryma nie mogło tego zapewnić, gdyż był on synem poganki, kler mógłby się sprzeciwić).

przybył z Rusinami

Mnie ciekawi dlaczego właśnie z Rusi przybył. Może dlatego, że w Niemczech miejsce było zajęte, bo siedział tam Otto?

przylizywał się cesarzowi

Moim zdaniem nie miał wyjścia.

mordował Polaków

Tutaj miał wyjście ;) Choć tak naprawdę w myśl mojej osobistej teorii dot. następstwa tronu po Chrobrym, czuł się zagrożony przez duchowieństwo, także poniekąd mogło to usprawiedliwiać jego morderstwa.

na pewno knuł coś z Ottonem

To są chyba zbyt daleko idące wnioski. Mógł się z nim układać, ale nie knuć, a właściwie, gdyby knuł to pewnie wraz z Bezprymem zginąłby i Otto, a on tylko skromnie umarł w wieku 33 lat.

przewodził poganom...

Oj, z tym nie mogę się zgodzić. Przede wszystkim - na tej samej zasadzie można za władcę pogan uznać Bolesława Śmiałego. Poza tym na taki ewenement nie pozwoliłby cesarz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
To są chyba zbyt daleko idące wnioski. Mógł się z nim układać, ale nie knuć, a właściwie, gdyby knuł to pewnie wraz z Bezprymem zginąłby i Otto, a on tylko skromnie umarł w wieku 33 lat.

Miałem na myśli wcześniejsze czasy.Może się zmówili jeden jedzie po pomoc do cesarza drygi na Ruś.Potem razem zrobią porządek w kraju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Miałem na myśli wcześniejsze czasy.Może się zmówili jeden jedzie po pomoc do cesarza drygi na Ruś.Potem razem zrobią porządek w kraju.

A tutaj to już się mogę zgodzić. Konflikt mógłby się wziąć z zaborczych dążeń Bezpryma.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Ale wciągu swoich rządów zaledwie rocznych( najwyżej!!!) Bezprym narobił niezłego bałaganu. A gdyby nie odesłał insygniów Kazimierz mógłby sie koronować. Na marginesie Bezprym- to nie jest jego prawdziwe imię, zostało ono wymazane z kronik, a później w to miejsce wpisano Bezprym- to znaczy tyle co bez honoru, bez czci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ale wciągu swoich rządów zaledwie rocznych( najwyżej!!!) Bezprym narobił niezłego bałaganu.

Tutaj się zgadzam.

A gdyby nie odesłał insygniów Kazimierz mógłby sie koronować.

Tutaj nie do końca się zgodzę. Sam fakt posiadania insygniów koronacyjnych niczego nie znaczył, tutaj więcej do gadania miała sytuacja polityczna. Nie sądzę, by koronacja Kazimierza Odnowiciela pozostałaby bez echa w Cesarstwie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.