Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
santi

Arcybiskupstwo w Gnieźnie a Kazimierz Odnowiciel

Recommended Posts

santi   

W 1039 roku Brzetysław najechał na Polskę i zdewastował arcybiskupstwo gnieżnieńskie. Czy Odnowicielowi udało się je odbudować? Czy udało to się dobiero Bolesławowi Śmiałemu? Ciekawi mnie to, bo w jednej z książek jest napisane, że Kazimierz arcybiskupstwa nie odnowił, natomast wikipedia twierdzi, że jednak to mu się udało. Jak więc z tym w końcu było?

//Tofik Temacik wrzucam do działu z pierwszymi Piastami jako, że te ramy czasowe bardziej mu odpowiadają

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

W. Mrozowicz uważa, że arcybiskupstwo gnieźnieńskie odnowił w 1075 r. Bolesław Śmiały.

[ Dodano: 2008-01-13, 18:52 ]

I nie tylko on. W Poczcie królów i książąt polskich pod red. Lipowskiej jest napisane: W 1075 r. przybyli do Polski legaci papiescy, aby ostatecznie uregulować sprawę odbudowy metropolii gnieźnieńskiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

"W roku 1038 kraj spustoszył najazd Czechów . Zniszczeniu uległa katedra gnieznienska, wywieziono ciało świętego Wojciecha i Męczenników. Wówczas to książę Kazimierz Odnowiciel, syn nieszczęsnego króla Mieszka II przystąpił do odbudowy organizacji kościelnej. Funduje opactwa benedyktyńskie w Tyńcu (1044) i Mogilnie (1050). Jako że stolica polskiej metropolii kościelnej została doszczętnie zniszczona godność arcybiskupią otrzymuje opat Tyńca Aaron (1046-59). Po zdobyciu na Czechach Śląska Kazimierz Odnowiciel reaktywuje w 1051 biskupstwo wrocławskie. Kontynuatorem linii ojca jest Bolesław Śmiały który doposaża fundacje ojca, zabiega koło utworzenia biskupstwa w Płocku (1075) odnawia biskupstwa w Gnieznie i Poznaniu. Funduje także, choć dokładnej daty nie znamy, opactwo w Lubiniu. Z 1075 roku pochodzi pierwszy zachowany dokument do władcy polskiego od papieża. "Quoniam honor" wystawiony przez papieża Grzegorza VII mówi o potrzebie odnowienia i poszerzenia struktury organizacyjnej Kościoła polskiego."-Historia Kościoła średniowiecznego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cóż, Pancerny raczej nie odpowie, zatem jedynie można dodać, że cytuje on fragment artykułu "Początki Kościoła w Polsce" Arkadiusza Bednarczyka, zamieszczonego na historykach.

Zważywszy, że dokument z datą 1065 r. i ten z datą 1050 r. uznane zostały za późniejsze falsyfikaty, zatem osoba fundatora jak i dokładna data fundacji - leżą już w obszarze spekulacji i hipotez. Większość badaczy skłania się ku osobie Odnowiciela, choć w roli fundatora niektórzy widzą nawet Bolesława Kędzierzawego.

Nie ma nawet zgodności co do "statusu" tego opactwa, Stanisław Arnold uważał je za filię Płocka, a znów Karol Potkański, uznawał klasztor w Czerwińsku jako filię Mogilna, i miał być to wstęp do założenia biskupstwa w Płocku.

Szerzej:

M. Gębarowicz "Mogilno—Płock—Czerwińsk. Studia nad organizacją Kościoła na Mazowszu w XI i XII w.", w: "Prace historyczne w 30-Iecie działalności profesorskiej Stanisława Zakrzewskiego", Lwów 1934

K. Potkański "O założeniu t uposażeniu klasztoru w Mogilnie", w: "Pisma pośmiertne", t. II, Kraków 1924

S. Arnold "Początki biskupstwa płockiego w świetle falsyfikatów mogilneńskich", "Rocznik Towarzystwa Naukowego w Płocku" 1, 1929

J. Płocha "Najdawniejsze dzieje opactwa benedyktynów w Mogilnie", Wrocław—Warszawa—Kraków 1969

B. Kürbisówna "Najstarsze dokumenty opactwa benedyktynów w Mogilnie (XI—XII w.)", "Studia Źródłoznawcze" 13, 1968

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.