Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

jachu   

Szukać w Sieci pewnych informacji o Leninie do pracki zaliczeniowej na uczelnię, znalazłem taką informację:

Chce pogrzebać Lenina

Co prawda wiadomość jest już trochę wiekowa, ale to nie oznacza, że nie można podyskutować na ten temat. Jak uważacie - Lenin powinien zostać w mauzoleum czy powinni go pochować. Swoje zdanie uzasadnijcie :D

Zapraszam do dyskusji 8)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
santi   

Gdyby to ode mnie zależało, Lenin dawno wąchałby kwiatki od dołu :D . Jednak, niestety, nie zależy, więc prawdopodobnie nic się nie zmieni (Ruscy od wieków cierpią na /megalo/manię posiadania wszelkich reliktów własnej potęgi; w tym wypadku "mumię" twórcy ponad półwiekowego mocarstwa).

Moje uzasadnienie? Hmm... Terror, eksterminacja, gułagi, Czeka. Nie mydlmy sobie oczu, Lenin nie bawił się w tworzenie utopijnego marksistowskiego porządku świata, gdzie wszystkim według potrzeb i bla bla bla. Pieniądze i władza.

Mimo jednak wszystko nie umywa się do niezdrowo skrzywionego Stalina. :/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Markus   

Nie wiem w ogóle w czym problem. Nie widzę żadnych przeszkód, aby mumia Lenina sobie leżała w mauzoleum. Fajna atrakcja turystyczna :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Jak dla mnie, powinni go pochować. Jeśli takie było jego ostatnie życzenie, to powinno się je uszanować.

Można różnie oceniać Lenina, są tacy co go chwalą i tacy co nienawidzą, ale mimo wszystko nawet jego przeciwnicy powinni się zgodzić, że ostatnia wola zmarłego jest święta - czyż nie?

Wódz rewolucji ma prawo do ludzkiego pochówku tak jak wszyscy inni, tym bardziej że samo mauzoleum to jakaś podła karykatura. Spójrzmy prawdzie w oczy - zabalsamowanie ciała wodza rewolucji było ze strony Stalina chwytem propagandowym, miało legitymizować jego rządy ("Patrzcie, Wódz ciągle jest z nami!").

Można by usunąć mauzoleum i postawić na przykład pomnik? Nie pomnik komunizmu, nie pomnik bolszewickich zbrodni, ale pomnik bohaterskiej walki z władzą carów...

Symbole są tym, czym je uczynimy, więc może dla Lenina też jest miejsce? Tak czy inaczej był wodzem ludu który obalił znienawidzoną władzę.

Co się działo później, to już inna historia... :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wy go chcecie pochować? Na pożarcie sępom trzeba go wystawić. to by nawet za mało jak dla niego było on wielu ludziom jeszcze gorszy pochówek zapewnił. Powinno się go torturować tak aby neokomuniści popamiętali co się z takimi jak oni robi po śmierci. To że jest w mauzoleum to jest też dla nich jakąś zachętą do działania

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
santi   

Jak już wspomniałem, jestem przeciwny istnieniu mauzoleum. Pochówek, ew. skremowanie.

at jachu: nie możemy manipulować faktami. Umniejszanie zbrodni Lenina (może to zbyt dosadne określenie, ale inne po prostu nie przychodzą mi do głowy) walką z caratem jest śmieszne. Lenin to jeden z najwiekszych zbrodniarzy historii.

Ja nie pogrzebałbym go dlatego, że taka była jego wola. Uważam, że jest to lepsze rozwiązanie od mauzoleum. Lenin wymordował tysiące osób. Czy zapytał się ich wszystkich, jak pragnęliby spocząć na wieki? Nie. Kopano zbiorowe, bezimenne mogiły. Czemu zatem spełniać jego wolę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Darkman   

Mauzoleum zafundowano nowemu ludzkiemu bogu wbrew jego ostatniej woli.Powstał nowy pomnik, a po latach "atrakcja turystyczna".Po prostu taka była ówczesna "totalitarna moda" że każdego wielkiego przywódcę balsamowano, a do tego ZSRR potrzebował nowego symbolu i go sobie zafundował.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
at jachu: nie możemy manipulować faktami. Umniejszanie zbrodni Lenina (może to zbyt dosadne określenie, ale inne po prostu nie przychodzą mi do głowy) walką z caratem jest śmieszne. Lenin to jeden z najwiekszych zbrodniarzy historii.
Ależ drogi kolego, Santi. Czy ja manipuluje faktami? Ja nigdzie nie napisałem przecież, że Lenin nie był zbrodniarzem. Dla mnie też był to zbrodniarz, ludobójca i twórca totalitarnego systemu, którego naśladowcą i kontynuatorem był Stalin. Niemniej, nie znaczy to wcale, że powinni go zakopać. Mauzoleum Lenina to już część historii. Tak pasuje do Moskwy jak Kreml czy Plac Czerwony, więc dziwne byłoby, gdyby nagle stanęło puste. Lenin był jaki był, ale dla części Rosjan ma znaczenie. Tak samo Stalin, niby zbrodniarz a część Rosjan, szczególnie starszych ubóstwia ich Generallismusa.
Lenin wymordował tysiące osób. Czy zapytał się ich wszystkich, jak pragnęliby spocząć na wieki? Nie. Kopano zbiorowe, bezimenne mogiły. Czemu zatem spełniać jego wolę?
Rozumiem, że miałbyś mściwą satysfakcję, że postepujesz wbrew woli zbrodniarza i nie pozwalasz go pochować, tak jak on sam chciał? :mrgreen: Ciało Lenina zmumifikowano i udostępniono do oglądania w mauzoleum na Placu Czerwonym wbrew woli Jego i Jego rodziny. Podobnie zresztą rzecz ma się z drugą mumią - Mao Tse Tungiem...

Polecam powieść political fiction Plechanowa - Operacja Heksogen.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
santi   

at Jachu: No... słowo "manipulowanie" nie było najwłaściwsze. Ja się już jednak w Twoich wypowiedziach pogubiłem; czyli jak: Zostawiamy mauzoleum czy nie? Chowamy czy nie? Jeżeli tak, czy dlatego, by spełnić ostatnią wolę Lenina, czy po prostu na mauzoleum Lenin nie zasługuje?

Może jeszcze raz swoje stanowisko określę: na mauzoleum Lenin zasługiwać nie może; powinien zostać pochowany, jednak nie dlatego, by spełnić jego wolę (mimo że tym samym jego wola się spełni), jednak aby pozbawić go wyjątkowości jakim jest quasinieśmiertelność jego ciała.

Jakaś chęć zemsty? Hmm... mścić jakoś mi się nie chce... Jednak nie ukrywam: Lenin budzi we mnie totalnie negatywne emocje.

A tak poza tym, Jachu, dzięki za info o pozycji - poszukam, wygogluję i w wolnej chwili poskaczę wzrokiem :mrgreen: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Po pierwsze to problem Rosjan a nie nasz, no ale mniejsza z tym.

Jeżeli zaś chodzi o pochowanie wodza rewolucji to temat "wypływa" co jakiś czas od upadu ZSRR (a nawiasem mówiąc to podobno nie wiele jest już "Lenina w Leninie", co jakiś czas wymieniają mu to rękę, to znów nogę, pierwszy "gruntowny remont" przeszedł podczas ewakuacji z Moskwy w 1941 r.) i zawsze umiera śmiercią naturalną, to trochę tak jak u nas z PKiN. Jak dla mnie to niech sobie Lenin dalej leży w swoim mauzoleum bo jego pochowanie nic nie zmieni, nie wolno tylko zapominać o zbrodniach które zostały dokonane w imię ideologii którą wyznawał a mauzoleum niech będzie pomnikiem ku przestrodze (wiem przewrotny pomysł :evil: ).

A jak już mowa o książkach to w któreś części Jakuba Wędrowycza, bohater cyklu walczy z zombi Lenina pospołu zresztą z Jamsem Bondem, a w innej zaś Lenin powraca z zaświatów by zrobić rewolucję bis, taka mała dygresja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jak dla mnie, powinni go pochować. Jeśli takie było jego ostatnie życzenie, to powinno się je uszanować.

Zgadzam się trzeba uszanować ostatnie życzenie zmarłego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Papież   

Pochować zgodnie z wolą zmarłego ,ale tak bez trumny, by go robaczki mogły szybciej przemielić na papkę. Wrzucił bym do rowu w nieładzie, gdzieś przy drodze. Zakopał piaskiem i postawił krzyżyk, tak aby żaden komunista nie mógł go czcić. Tak jak jeden z poprzedników napisał "trzeba pamiętać o jego zbrodniach".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Papież :

1. [uwaga] - Bardzo proszę o pisanie coś wnoszących do tematu a nie powtarzanie zdań przedmówców...

2. [Ogólnie] - Tym rożnimy się od zwierzątek, że szanujemy zmarłych [wszystkich] bez względu na to kim byli "za życia". Oznacza to tyle, że jeżeli spoleczeństwo będzie chiało utrzymywać Mauzoleum jako atrakcję turystyczną - jego wola, jeżeli będą chcieli to robić komuniści czy Stowarzyszenie Miłośników Mauzoleum to także ich sprawa. Jeżeli nikogo takiego stowarzyszenia nie będzie, a społeczeństwo też powie "Nie", to naszym obowiązkiem jako opiekunów grobu jest pochowanie go w grobie, zrobienie tablicy i tyle. Zupełnie z boku sprawy dwie:

1. Lenin nie dla wszystkim jest przestępcą - są tacy którzy widzą w nim bohatera

2. Nawet jak rozrzucimy jego prochy na cztery wiatry to i tak będzie jakieś miejsce symbom, gdzie będą prawowierni składali kwiaty i zapalali znicze.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Papież   

Wiem, że nie powtarzamy, ale mam napisać coś niezgodne z moimi przekonaniami, bo "się powtórzy"? Z resztą pytanie tematu brzmi "Grób Lenina - czy pochować?" Odpowiadam więc na pytanie w temacie.

Za to drugie to przepraszam, ale jakoś jego rząd nie patyczkował się z Polakami. Rosji pokonać nie możemy a było by to piękną odpłatą za nadobne.

Wiem, że istnieją też tacy ludzie, którzy uważają go za "prawego człowieka".

Edytowane przez Papież

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Co tam Lenin. Żywi komuniści to jest problem.

Niech zostanie w mauzoleum. Utrzymanie go na tyle dużo kosztuje, że pewnie znacząco zmniejsza możliwości wojenne Rosji. A taniej nie będzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.